Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mustafa Koç ( 1960)

işadamı


Koç Holding Yönetim Kurulu Eski Başkanı


Mustafa V. Koç1960 yılında doğdu.
İsviçre'de Lyceum Alpinum Zuoz (1980) ve ABD'de George Washington University (1984) mezunu. Evli ve bir çocuk babası.

1996 Koç Holding A.Ş.İnşaat ve Maden Grubu Başkanı
1994-1996 Koç Holding A.Ş.İnşaat ve Maden Grubu Başkan Yardımcısı
1992-1994 Koç Holding A.Ş.Sanayi-Enerji-Ticaret Şirketleri Başkan' a Yard.
1989-1992 Ram Dış Ticaret A.Ş.Genel Müdür Yardımcısı
1986-1989 Kofisa Trading Co. GeneveSatış Müdürü
1984-1986 Tofaş Oto A.Ş.Satış Elemanı
Çok iyi İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Sosyal Faaliyetler:
İstanbul Sanayi Odası üyesi, TÜSİAD üyesi, DEİK üyesi, Young Presidents Organization (YPO) üyesi, İstanbul Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı, 1907 Fenerbahçe Kulübü Kurucu Üyesi, East West Institute Üyesidir.

Hobileri: golf, binicilik, havacılık ve SCUBA
HABER

Yerli otomobil herkesin alabileceği fiyatta olacak
19 Ocak 2012

Mustafa Koç'tan yerli otomobil açıklaması

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TOFAŞ'ın özellikle binek araba konusunda ortakları FIAT'la çok yakın çalışma içerisinde olduğunu belirterek, 'Bu çalışmada kendilerinden teknik destek istedik ve bunu bize sağlayacaklarını belirttiler. Bu araba TOFAŞ tarafından yapılacaktır. Kesinlikle ne Palio ne de Albea platformu kullanılacaktır. Yepyeni bir platform olacaktır' dedi.HABER

Kuzey Irak’ın ikinci Türk petrol kralı Koç olacak

Amerikalısından Hintlisine, Çinlisinden Avrupalısına dev petrol şirketlerinin radarındaki Kuzey Irak’ta büyük işlerin altına imza atan Karamehmet’in ardından Koç Grubu da enerji yatırımı peşinde. Mustafa Koç, yakında dünya petrol devlerinden biriyle petrol çıkarma işine girebileceklerinin mesajını verdi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, grubun Kuzey Irak’taki otel (Divan) yatırımı sonrası aynı bölgede birçok farklı alanda iş fırsatlarını masaya yatırdığını, bu kapsamda “petrol üretimi” işine girebileceklerini söyledi. Bundan üç gün önce İstanbul’da Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçhirvan Barzani ile bir araya geldiklerini belirten Koç, “Erbil’de elektrik santralı ve petrol sahaları için çeşitli yatırım planlarımız var” dedi. Gazetelerin ekonomi bölümü temsilcilerini önceki gün Koç Holding’in merkezinde verdiği öğle yemeğinde ağırlayan Mustafa Koç ile Koç Holding CEO’su Turgay Durak ikilisi 2 saatlik sohbette grubun önümüzdeki dönem planladığı yatırımlar hakkında ipuçları verdi. Kuzey Irak’ta petrol üretim sahası yatırımında önlerine gelen iki model olduğunu kaydeden Mustafa Koç, “İki türlü olabilir. Birincisi Kuzey Irak’taki mevcut büyük şirketlerle ortaklık. İkincisi gösterilen yere sıfırdan yatırım” dedi. “Sizin tercihiniz birinci mi, ikinci mi olur?” sorusuna Mustafa Koç, “Büyük bir şirketle birlikte olmayı tercih ederim” diye konuştu.

‘Küçük Dubai olabilir’

Mustafa Koç, Kuzey Irak yatırımlarıyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Avis’in oto kiralama işinde yatırım çalışmaları sürüyor. Aygaz’ın bir projesi var. Setur orada çok büyük bir Duty Free mağazası açtı. Karşısında da Beymen var. Her iki mağazadaki satışların muazzam iyi yönde olduğunu biliyorum. Geçtiğimiz günlerde Cem beyle (Boyner) görüştüğümde Ankara ve İstanbul’dan sonra en çok satış gerçekleşen mağazalarının Erbil olduğunu söyledi. Setur’un da satışları çok iyi gidiyor. Ben Kuzey Irak’ta çok büyük potansiyel görüyorum. Eğer gerçekten uğraşılır, çaba sarfedilirse gelecekte küçük bir Dubai olabilir.” Mustafa Koç ayrıca, Yapı Kredi’nin bölgede temsilcilik açma planı olduğunu, Amerikan Hastanesi ve eğitim tarafında da deneyim transferi tarafında Kuzey Irak’la birlikte hareket edileceğini söyledi.

Divan Erbil’in çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Koç, “Otelimizin işleri iyi gidiyor. Doluluk oranımız şu an yüzde 50 seviyelerinde. Oradaki yerel otorite belli sayıda odayı delegasyonlar geldiğinde konaklaması için yıllık olarak almak yönündeki niyetini ciddi şekilde bize iletti. Şu anda yapılmış bir anlaşma yok. Benzer şekilde özel şirketlerden de talepler oluyor” diye konuştu.

Kuzey Irak’ın yanı sıra birkaç şirketle iş yaptıkları (banka, oto kiralama) Bakü’nün de büyük potansiyeli olduğunun altını çizen Koç, şöyle devam etti: “Eurovizyon’dan önce Bakü’yü ziyaret etme fırsatım oldu. Gözlerime inanamadım. Eurovizyon sanki Olimpiyat gibi sokaklara yansımıştı. Orada da her şey yolunda.”HABER

MUSTAFA KOǒTAN FOTOĞRAF SERGİSİ
Hürriyet 24 Şubat 2013

Mustafa Koç ve Sedventure’ın danışmanı fotoğrafçı Süha Derbent’in vahşi doğa fotoğraflarından oluşan ‘Yaşamın Ta Kendisi Fotoğraf Sergisi’ 27 Şubat’ta açılıyor. 27 Mart’a kadar gezilebilecek olan sergide Koç ve Süha Derbent’in Afrika’ya yaptığı geziler esnasında çektikleri fotoğraflar sergilenecek. İstanbul Atlı Spor Klübünde gerçekleşecek sergi ile vahşi doğa fotoğraflarına ilginin artması hedefleniyor.

HABER

Erdoğan’ın sürpriz Koç görüşmesi
Hürriyet 5 Mart 2014

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu Ankara’da Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç ile görüştüğü öğrenildi.

Koç Grubu, Gezi süreciyle birlikte Başbakan’ın eleştiri oklarının yönettiği kesimlerden biri olmuş, 17 Aralık’tan sonra Başbakan ‘ananas’ üzerinden Koç Grubu’na yüklenmişti. Edinilen bilgiye göre görüşme gerginlikten uzak bir ortamda geçti.
Koç Grubu’ndan üst düzey bir yetkili görüşmeyi doğruladı.

Gezi olaylarından sonra Koç Grubu, siyasi tartışmaların merkezinde yer aldı. Başbakan, Divan Oteli’nin kapılarını gaz yiyen göstericilere açmasını sert bir dille eleştirmişti. 17 Aralık sürecinden sonra ortaya çıkan tapelerde de Koç isminin geçmesi bir başka polemiğe yol açmıştı. Gülen cemaatine yakın iş dünyası örgütü TUSKON, Koç’un da aralarında olduğu bir grup iş adamına Uganda’dan ananas hediye etmiş, Gülen de Koç’a tespih göndermişti. Erdoğan da seçim meydanlarında hem ananası hem de tespihi dile getirmişti.

Mustafa Koç, kamuoyunda da uzun süren sessizliğini pazar günü Hürriyet’e bozmuştu. Koç, son dönemdeki tüm iddialara açık cevaplar vermişti.
Bu ortamda Ankara’da Koç Ailesi’nin iki önemli isminin Başbakan’la görüşmesi ortamın yumuşatılmasına yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

HABER

Mustafa Koç : Kutuplaşmayı çok mahzurlu buluyorum
Zaman 26 Kasım 2014

“Kutuplaşmayı çok mahzurlu buluyorum.” diyen Mustafa Koç, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer’in kutuplaşmanın artık kalkınmanın önüne geçtiği ifadelerine katıldığını söyledi.

Koç, “Memleket iyi kötü gidiyor. Baktığınız zaman bu sene yine yüzde 3,5, yüzde 4 bir büyüme öngörülüyor. Dünyaya baktığınız zaman gıpta edilecek bir rakam. Bence artık önümüze bakıp işlerimize odaklanmalı.” ifadelerini kullandı.
HABER

Mustafa Koç hayatını kaybetti
21 Ocak 2016

Sabah saatlerinde kalp krizi geçiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 4 saatlik süren tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Amerikan Hastanesi'nden yapılan açıklamada Koç'un öldüğü açıklandı.
HABER

MUSTAFA KOÇ UĞURLANDI
Milliyet 25 Ocak 2016

Mustafa Koç, dün ebediyete uğurlandı. Tabutu Osmanlı sancağına sarıldı, başında seymenler nöbet tuttu. Koç, ailesi ve binlerce seveninin katıldığı törenin ardından dedesi Vehbi Koç’un yanında toprağa verildi.

Koç Holding’in Nakkaştepe’deki merkezinde düzenlenen veda töreninde Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu Mustafa Koç'un vasiyet gibi hayalini anlattı.

Damla Güler - İstanbul

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, dün son yolculuğuna iş, sanat, spor ve siyaset dünyasının geniş katılımıyla uğurlandı.

Tabutunun üzerine, geçmişte dedesi Vehbi Koç ve halası Sevgi Gönül’ün tabutunu da saran Osmanlı Sancağı örtülen Koç, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanında dedesi Vehbi Koç’un yanına defnedildi.

Koç’un cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi de katıldı.

Geçirdiği kalp krizi sonucu 21 Ocak’ta hayata veda eden Mustafa Koç dün son yolculuğuna uğurlandı. Koç için ilk tören sabah saatlerinde Üsküdar’daki Koç Holding binasında yapıldı.

Basına kapalı gerçekleşen törene Koç’un ailesi, akrabaları ve çalışanları katıldı. Buradaki törenin ardından Koç’un cenazesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’ne götürüldü.

Kırmızı Osmanlı sancağı

Kardeşleri Ali Koç ve Ömer Koç’un omuzlarında getirilen Koç’un tabutunun üzerine merhum Vehbi Koç ile kızı Sevgi Gönül’ün cenazelerinde de kullanılan, Sadberk Hanım Müzesi’nde muhafaza edilen, aileye ait Osmanlı Sancağı örtüldü.

Kırmızı renkli sancağın üzerinde “Hak ve gerçek olan kainatin sahibi Allah’tan başka ilah yoktur. Güvenilir ve sözüne sadık Muhammed onun elçisidir” yazdığı belirtildi.

Başında seymenlerin nöbet tuttuğu tabutun yanına Koç’un eşi, çocukları, ailesi ve Koç topluluğunun adlarının yazdığı çelenklerle, fotoğrafı konuldu. Ayrıca tabutun yanına iliştirilen Fenerbahçe flaması dikkat çekti.

Koç’un üzerinde Fenerbahçe flaması da olan tabutu başında holdingin temellerinin atıldığı Ankara’nın seymenleri nöbet tuttu.

Özel atkı yapıldı

Cami avlusunda kurulan çadırda, Koç’un babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi, kardeşleri Ali ve Ömer Koç, eşi Caroline Koç ve kızları Esra ile Aylin Koç taziyeleri kabul etti.

Cenazenin yanına ise sadece Koç ailesi ve protokol alınırken, cami içine kurulan dev ekranlarla cenazeye katılanların taziyeyi ve cenaze namazı izlemesi sağlandı. Cenazenin camiden çıkarılmasının ardından ise dev ekranlara Mustafa Koç’un fotoğrafı yansıtıldı. Koç’un yakınlarının boynunda, üzerinde Mustafa Koç’un resminin bulunduğu “Seni unutmayacağız Mustafa Koç” yazılı atkılar dikkati çekti. Törenin ardından, Koç’un tabutunu, kardeşleri Ali ve Ömer Koç ile Ankara Kulübü Seymenleri cenaze aracına kadar taşıdı.

Necip Fazıl şiiri

Koç ailesi ve sevenlerinin eşlik ettiği konvoyla Zincirlikuyu Mezarlığı’na getirilen Mustafa Koç’un naaşı, dedesi merhum Vehbi Koç’un mezarının yanına defnedildi.

Koç, dualarla toprağa verilirken aile üyeleri ve ailenin yakınları kabristanın içerisindeki boşluklarda Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi.

Avrupa yakasında zaman zaman hızlanan kar yağışı ve soğuk havaya rağmen Koç’un defin törenine yoğun katılım oldu. Kur’an-ı Kerim okuyarak Arapça ve Türkçe dualar eden görevli imam Fatih Savaş, dua sonunda Necip Fazıl Kısakürek’in “Ölüm Güzel Şey” isimli şiirinden alıntı yaptı. Şiirin duada yer alan kısmı şöyle:

“Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber... Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber? Öleceğiz müjdeler olsun, müjdeler olsun! Ölümü de öldüren Rabb’e secdeler olsun! Kapı kapı, yolun son kapısı ölümse; her kapıda ağlayıp o kapıda gülümse! O demdeki, perdeler kalkar, perdeler iner, Azrail’e hoş geldin, diyebilmekte hüner...”

‘Allah her aileye böyle çocuklar nasip etsin’

Koç’un cenaze törenine katılan Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, Koç ailesini 1976 yılından bu yana tanıdığını belirterek, “Allah her aileye böyle çocuklar nasip etsin. Ülkemiz çok değerli bir insanı erken kaybetti. Babadan dededen gelen tecrübeleri taşıyacak çocuk yetişmiyor. İnşallah bunlar çoğalır, ülkemiz çok iyi bir yere gelir. Ülkenin çok kalabalığa ihtiyacı hem var, hem yok ama akıllı, aileleri devam ettiren, kaideleri yürüten gençliğe ve iş adamına ihtiyacımız var. Türk toplumunun ve Türk sanayisinin başı sağolsun” dedi. Cenaze törenine, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay ve Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Demirören de katıldı.

‘Mavi gözlü güler yüzlü’

Anadolu yakasında zaman zaman etkili olan kar yağışı ve soğuk havaya rağmen cenazeye binlerce kişi katıldı. Cami avlusunda erken saatlerden itibaren bir araya gelen kalabalık, taziye çadırının önünde uzun bir kuyruk oluşturdu.

Koç Holding şirketlerinde çalışanlar Koç’u, son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Bazı çalışanların ellerindeki “Mavi gözlü, güler yüzlü patron” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Törene, Koç ailesinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, eski başbakanlar Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, iş dünyasından Güler Sabancı, Ahmet Nazif Zorlu, Yılmaz Ulusoy, Ali Kibar, Hüsnü Özyeğin, Aydın Doğan da katıldı.
HABER

Mustafa Koç'un eşi Caroline Koç'a sürpriz görev!
Milliyet 6 Nisan 2016

Koç Holding'in 91 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleşti. Caroline Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi olarak, yönetime giren ilk gelin oldu.

Koç Holding'in 91 yıllık tarihinde bir ilk. 21 Ocak'ta kalp krizi geçirip ölen Koç Holding Başkanı Mustafa Koç'un eşi Caroline Koç (47) Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi oldu. Böylece ilk kez bir 'gelin' yönetimde yer alacak

Öte yandan İnan Kıraç ile uzun süredir hasta olan Suna Kıraç'ın 31 yaşındaki kızları İpek Kıraç da ilk kez yönetime girdi.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com