Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Sadettin Bilgiç ( 23.12.1920)

eski milletvekili, bakan


doktor, cerrah23 Aralık 1920 tarihinde Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinde doğdu. İlkokulu Isparta'da bitirdi. Ortaokul ve liseyi parasız yatılı okudu. 1939 yılında Kayseri Lisesi'nden mezun oldu. 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1957 yılına kadar pratisyen hekim olarak yurdun çeşitli il ve ilçelerinde görev yaptı. 1957 yılında Ankara Numune Hastanesi'nde genel cerrahi asistanlığına başladı. 1961 Nisan ayında genel cerrah oldu.

Aynı yıl yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi'nden Isparta milletvekili seçildi. 1962'de Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 10 Haziran 1964'te Adalet Partisi Genel Başkan Vekilliğine seçilip, 29-30 Kasım 1964'teki Büyük Kongre'ye kadar bu görevde kaldı. 1965 seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçildi. 3 Nisan 1967'de I. DEMİREL Hükümetinde Ulaştırma Bakanlığı'na getirildi. 1969 Genel Seçimlerinde tekrar İstanbul Milletvekili seçildi. 1970 Haziran ayında bir gurup arkadaşı ile birlikte Adalet Partisi'nden ihraç edildi. Aynı yılın Aralık ayında Demokratik Parti'yi kurdu. 1973 seçimlerinde Demokratik Parti'den İstanbul Milletvekili seçildi. 30 Mart 1975 tarihinde Demokratik Parti'den ayrıldı. 1976 yılı Haziran'ında Adalet Partisi'ne geri döndü ve genel başkan yardımcısı seçildi. 1977 seçimlerinde yine İstanbul milletvekili seçildi. 21 Temmuz 1977 tarihinde kurulan V. DEMİREL Hükümeti'nde Milli Savunma Bakanlığı'na getirildi. 18 Ekim 1977'de bakanlıktan istifa ederek ayrıldı.

12 Eylül 1980 tarihine kadar AP genel başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 1982 Anayasası ile 10 yıl siyasi hayatı yasaklandı. 1983 Haziran ayının başından Eylül sonuna kadar Çanakkale Cephesi Zincirbozan askeri tesislerinde ikamete mecbur edildi. 1987 Anayasa Referandumu ile siyasi hakkı iade edildi.

1988'de Doğru Yol Partisi Genel Kongresi'nde Genel İdare Kurulu'na seçildi. 1990'daki kongreye kadar bu görevde kaldı. 1992'de AP Büyük Kongresi'nde Adalet Partisi'nin açılamaması üzerine fiili politika hayatına son verdi.

20 Nisan 2012 taihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERİ:

Dr. Sadettin Bilgiç Hatıralar
Sadettin Bilgiç
Boğaziçi Yayınları / Hatıra Serisi

Dr. Sadettin Bilgiç, bilhassa 27 Mayıs sonrasının buhranlı günlerinde Türk politika hayatında büyük rol oynamış bir insandır. Zaten 27 Mayıs buhranını, ondan az olmayan diğer buhranlar 12 Mart ve 12 Eylül hareketleri de takip etmiştir.Bütün bu çalkantılarda Dr. Sadettin Bilgiç hadiselerin tam ortasında ve bir çok kere de sorumlu Bakan olarak üzerinde bulunmuştur. Bu bakımdan bu hatıralar sadece Türk siyasi hayatının bir kanadının değil bütünün panoramasıdır. Ayrıca yetişmesi ve memleketi hakkında verdiği bilgiler de bugünkü nesillere "Dün"ü ve dünün şartlarını en ibretli bir tarzda vermektedir.
HAKKINDA YAZILANLAR

SADETTİN BİLGİÇ'İN ARDINDAN
Mustafa Nevruz SINACI

1960'ların ve 70'lerin önemli figürlerinden, Adalet Partisi (AP) ve Demokratik Parti (DP) ‘de görev almış, 80 darbesinden sonra bilâhare siyasi hayattan çekilmiş fakat 1988’e kadar Doğru Yol Partisi idari kurul üyeliği yapmıştır. "Koca Reis" lakaplı politikacı 1920 doğumludur ve asıl mesleği Doktorluktur.Ragıp Gümüşpala'nın ani ölümünden sonra Adalet Partisinde genel başkan vekilliği yapmıştır. Parti genel başkanlığı için favori gösterilmiş, ancak 1964 kongresinde kimsenin tanımadığı sürpriz bir şekilde, hemşerisi olan Ispartalı mühendis Süleyman Demirel genel başkanlığa seçilmiştir. Bu kongrede Bilgiç'i destekleyenler "Bilgiççiler", Demirel'i destekleyenler "yeminliler" olarak siyasi literatürümüze geçmiştir. Koca Reis, AP'de genel başkan yardımcısı olarak siyasi hayatına devam etmiştir. Çeşitli AP hükümetlerinde bakanlık görevi üstlenen Bilgiç, 1970'lerin başında AP'den ayrılmış Ferruh Bozbeyli ve Yüksel Menderes’le Demokratik Parti’yi kurmuştur. 1975'te, 1.milliyetçi cephe döneminde AP'ye geri dönmüştür. 12 eylül'e kadar AP'nin yönetici kadrosunda siyasete devam etmiştir.Dr. Sadettin Bilgiç, 20 yılı parlamenter olmak üzere 50 yılı aşkın bir süre Türkiye'de sağ siyasetin önemli simalarından biri olmuştur. Seçim analizleri ve güncel toplumsal ve siyasal durum ile ilgili yazıları, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.Allah (CC) rahmet ve mağfiret eylesin. Milletimizin başı sağolsun.
VEFAT-HABER

'Koca Reis'i kaybettik
21.04.2012

Adalet Partisi kurucularından ''Koca Reis'' lakaplı Sadettin Bilgiç (92), İstanbul'da vefat etti.

Cenazesi, Isparta Şarkikaraağaç Camisi'nde düzenlenecek törenin ardından defnedilecek.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com