Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Juha Kahkonen

IMF Türkiye Masası Şefi1955 yılında doğdu. Helsinki Ekonomi Okulu'da yüksek lisans, Mişigan Üniversitesi'nde doktora yaptı. 198 yılında IMF'de göreve başladı. Helsinki Ekonomi Okulu'da öğretim üyesi oldu. Bank of Finland'da görev aldı. IMF veri geliştirme bölümünde çalıştı.

1991-1992 yılları arasında Hindistan, 1997-2003 yılları arasında Arnavutluk, Bulgaristan ve Türkiye'de IMF misyon şefi oldu.
HABER

IMF: Programdan sapma var, telafi edilecek
Hürriyet 12 Haziran 2001

IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, niyet mektubu üzerinde prensip olarak anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Programda taplu sözleşme ve hububat fiyatları konusunda sapma olduğunu belirten Kahkonen, bu durum karşısında hükümetin telafi edici tedbirler almak konusunda kararlı olduğunu ve taahhüt verdiğini vurguladı.

IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, 8. gözden geçirme ziyaretine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Gözden geçirme kapsamında bir çok konuya değinildiğini belirten Kahkonen, yeni güçlendirilmiş programın Türkiye'nin büyüme önündeki engelerin kaldırılmasını hedeflediğini vurguladı.

Bankacılık konusundaki reformların programın en önemli ayağını oluşturduğunu söyleyen Kahkonen, ziyaret sırasında , IMF'ye güncelleştirilmiş niyet mektubu sunulması konusunda, Türk ve IMF yetkililerinin anlaştıklarını bildirdi.

Hazırlanan mektubun, program amaçlarının gerçekleştirilmesi için atılacak adımları sıralamakta olduğunu belirten Kahkonen, mektubun IMF'nin onayını aldıktan sonra kredinin diğer diliminin serbest bırakılacağının altını çizdi.

HEDEFLER REVİZE EDİLEBİLİR

Kahkonen, ziyaret sonucunu şöyle değerlendirdi: "Hükümet mayıs ayında aldığı tedbirlerin üzerinde tutarı bir şekilde ilerledi. Programın büyüme ve enflasyona ilişkin tahminleri değiştirilebilir. Bütçe göstergeleri progam doğrultusunda ilerliyor.

Ancak bir kaç alanda sapma söz konusu oldu. Bu alanlar toplu sözleşme ve buğday fiyatlarında alının kararlardır. Bu durum karşısında hükümet telafi edici tedbirler almak konusunda kararlıdır ve taahhüt vermiştir" dedi.

ÖNCE TELEKOM GENEL KURULU

Programanın iddialı hedeflerinin gerçekleştirilmesi için hükümetin politik desteğine ihtiyaç ve sıkı sıkıya uygulanmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kahkonen, bir kaç hafta içinde yerine getirilmesi gereken hususları şöyle sıraladı; "Telekom Genel Kurulu'na yeni atamaların yapılması. Önümüzdeki dönemde piyasa koşullarının, Telekom'da özelleştirmenin gerçekleşmesine elverişli olacak. Ancak buna ilişkin hazırlıklar devam etmek zorundadır. Türkiye'deki devlet şirketlerinin etkin bir biçimde yönetilmesinin özelleştirme ve Türkiye için faydalı olacağını düşünüyoruz.

İkinci önemli konu, Meclis'in ek büteyi onaylamasıdır.Böylelikle Türkiye'nin borç opsiyonun sürdürülebilir olması mümkün olacaktır. Üçüncüsü bankacalık alanında daha fazla ilerleme olmalı. Emlak Bankası'nın kapatılması gerekiyor. BDDK'nın müdahale ettiği 4 banka için ya geçiş bankası kurulmalı ya da tasfiye edilmelidir. Dördüncüsü Meclis'ten Tütün Kanunun geçirilmesi gerekiyor."

Bu ve diğer tedbirlerin, gerçekten son derece yüklü bir gündem oluşturduğuna işaret eden IMF Türkiye Masası Şefi, şöyle konuştu: "Ancak yetkililerin geçen aylarda gösterdiği performansa baktığımızda, bu konuda son derece ümitliyiz. Aynı performans gösterildiği takdirde, bu tedbirler zamamında alınabilecektir."

Kahkonen, sonraki gözden geçirme görüşmelerinin Temmuz ayı içinde yapılacağını da kaydetti.

SORULAR

Kahkonen, toplantının ardından gazetecilerin sorunalırı cevapladı

- Büyümede bir değişiklik olabileceğini söylediniz... Ne tür değişiklikler öngörüyorsunuz?

Toplu iş sözleşmelerinin ve açıklanan model fiatlarının bütçeye getirdiği bir takım yükler vardır. Hükümet yetkililerin yaptığı sapma hesaplamalarının doğru olduğuna inanıyoruz. Telafi edici önlemler konusunda bir takım önlemler halihazırda yürürlüğe girecektir ancak bunun Hükümet yetkililerinin açıklamasının çok daha doğru olacağına inanıyorum.

Enflasyon ve büyüme hedeflerinde herhangi bir revize yapılması için çok erken. Şu anda rakamlar enflasyon ve büyüme hedefleri, planlandığı şekilde olduğunu gösteriyor.

- Emlakbank'ın özelleştirilmesi gerektiğini söylemiştiniz. Burada olduğunuz süre içinde bu konuda yeni önerileriniz ve ısrarınız oldu mu? Türk Telekom konusunda özelleştirmeye ilişkin bir tahminininz var mı?

Emlakbank'ın kapatılması konusunda Hükümetin niyet mektubunda çok açık taahhüdü var. Emlakbank'ın kapatılması da IMF İcra Kurulu'nun yapacağı bir sonraki toplantı için koşulu niteliğindedir. Hükümetin bu konuda üzerine düşeni yaptığını düşünüyorum.

Türk telekom'un özelleştirilmesi için aklımızda bir tarih yok. Ancak özelleştirme için profesyonel bir kurulun atanmasının uygun olacağını düşünüyoruz.

- Cotorelli'den devraldığınız noktada programın uygulanabilirliği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Programı ben devralmıyorum. Bu Hükümetin programı ve devam ediyor. Hükümette bir ekonomi akımı var ve bu takım götürüyor. Kendi adıma da programın başarıyla sonuçlanması için elimden gelen herşeyi yapıyorum.

- Görüşmeler sırasında siyasi desteğe sürekli vurgu yaptınız. Görüşmelerde siyasi destek konusunda bir endişe duydunuz mu, bundan sonrası için bir taahhüt aldınız mı?

Programa olan siyasi destek önemli. Sadece Türkiye'deki insanlar değil uluslararası piyasalardaki insanlar da Türkiye'de olan biteni yakından takip ediyor. Sayın Bakan da yaptığımız görüşmelerde, programın uygulanabilmesi için siyasi desteğin önemini vurguladı. Onlar da bunun farkında.

- İç borç tasarısı konusunda ne düşünüyorsunuz? Mevcut programın uygulanabilmesi açısından IMF için en önemli riski nedir?

Hükümet, takas konusunda uluslararası kuruluşlarla çalışıyor. Takas başarılı olursa, borç vadeleri uzatılabilecek. Borç döndürülmesi konusunda programın içindeki bazı unsurların uygulanması durumunda geri döndürme konusundaki risk azalacak. Türkiye'de iş yapmaya yönelik çok iddialı bir program uygulanıyor.

-Haziran ayı içinde serbest bırakılacak bazı koşullardan bahsettiniz. Biraz daha detaylı bilgi verir misiniz?

Bu IMF'nin 8. gözden geçirmesi . Önümüzdeki ay da programın 9. gözden geçirmesi yapılacak. 8. gözden geçirmesi öncesinde yapılması gerekenlerin bir alt çalışmasını oluşturuyor. 8. gözden geçirmenin koşulları yerine getirilmiştir. Program oldukça şeffaf bir program ve hükümet de uygulama konusunda oldukça başarılı. İlk defaya mahsus olmak üzere Hükümetle, gözden geçirme olarak hazırlanan raporu, kamuoyuna açıklanması konusunda mutabık kaldık. Rapor bir kaç gün içinde açıklanacak. (Hürriyetim)

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com