Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mustafa Albayrak

Yeni Şafak Gazetesi İcra Kurulu Başkanı


işadamı1964 yılında doğdu. Yeni Şafak gazetesi, yedi dergi, iki TV kanalını bünyesinde bulunduran Albayrak Yayın Holding A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı. Beş erkek kardeşiyle ortak. Grup içindeki iki inşaat firmasında ve turizme odaklanan iki şirketin de yönetim kurulunda.


Albayrak Grubu Tarihçe

1952 yılında Albayrak Grubu faaliyetlerine inşaat sektörü ile başladı.

1982 yılına kadar sadece inşaat sektöründe yer alındı. O yıl personel taşımacılığı sektörüne girildi.

1992 yılında Türkiye’deki ilk özel atık yönetimi şirketi kuruldu. İstanbul’da birçok belediyenin atık toplama işi üstlenildi.

1996 yılında Ereğli Tekstil Fabrikası satın alınarak sanayi sektörüne girildi.

1997 yılında Yeni Şafak Gazetesi satın alınarak medya sektörüne girildi.

2003 yılında Trabzon Limanı’nın işletmesi 25 yıllığına alındı.

2004 yılında Tümosan Traktör ve Motor Fabrikası satın alındı.

2005 yılında ATR televizyonu kuruldu. 2007 yılında Televizyonun adı TV NET olarak değiştirildi.

2005 yılında İktisat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı satın alınarak adı Albayrak GYO olarak değiştirildi.

2010 Atık Yönetimi faaliyetinde bulunan şirketlerimiz Yeşil Adamlar Atık Yönetimi çatısı altında toplandı.

2010 Lojistik sektöründe faaliyette bulunmak üzere NAKİL Lojistik A.Ş. hizmet vermeye başladı.

2010 Enerji sektöründe faaliyette bulunacak olan KUVVE Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. faaliyete başladı.

2011 Makina İmalat sektöründe faaliyette bulunacak olan Kademe Atık Teknolojileri San. A.Ş üretime başladı.

2012 Grubun 60. Kuruluş yılı
HAKKINDA YAZILANLAR

Albayraklar’ın patronu Mustafa Albayrak, “Tayyip”
ilişkisini açıkladı: “Finansör değil, sempatizanım”

Ahmet Dinç
Aksiyon 4 Ağustos 2001 sayı 348

Aydın Doğan’a ait Milliyet gazetesi bugünlerde Albayraklar’a yüklendikçe yükleniyor. Bu saldırıların sebeb-i hikmeti konusunda türlü rivayetler uçuşuyor ortalıkta. Biz de fazla dedikoduya ve söze gerek bırakmadan gidip Albayraklar’ın patronu Mustafa Albayrak'a iddiaları sorduk:

-Doğan Grubu ile kavganızın sebebi nedir?

Doğan Grubu'nun bize yüklenmesinin, Tayyip Erdoğan'ın
yasağının açıklanmasından bir-iki gün evvel başlamış olması çok ilginç. Bu yüzden başka anlamlar ifade ediyor. İsmimizin Erdoğan'la yanyana kullanılması, bu yayınların bizle çok da ilgili olmadığını gösteriyor.Saldırılar çok Albayrak eksenli değil. Tamamen siyasi amaçlı.

-Erdoğan'ın finansörü olduğunuz iddialarına ne diyorsunuz?

Hem sahip olduğumuz gazete bağlamında, hem Erdoğan'la geçmişten beri dostluk münasebetlerimiz var. Bir siyasi hareketi insanlar finanse etmez. Şimdiye kadar siyaset hep üç-beş kişi tarafından finanse edildiği için, bunun da böyle olması gerektiğine inanıyorlar. Topluma mal olmuş bir siyasi hareketi toplum finanse eder zaten. Erdoğan hareketinin bana, benim gibi
üç-beş kişiye çok ihtiyacı olduğunu da zannetmiyorum.

-Erdoğan'la ilişkinizin şekli, rengi nedir peki?

Net söylüyorum: Tayyip Bey'in hareketini finanse etmediğimiz gibi, şimdiye dek hiçbir siyasi herekete de finansörlük yapmadık. Ama herkesin olduğu gibi biz Albayraklar'ın da siyasi görüşleri var. Sempatizan diyebilirsiniz Tayyip Erdoğan hareketiyle aramızdaki
ilişkiye. Yeni Şafak'ın Tayip Erdoğan'ın yayın organı gibi algılanmasını da kabul etmiyorum. Biz soyguncuların, hırsızların karşısında, dürüstlerin yayındayız. Bağımsızız. Vicdanım rahat.

-Gezetedeki iddialara ne diyorsunuz peki?

Gazetedeki (Milliyet) haberleri okuyunca cidden çok üzüldüm. Ama kendimle ilgili endişem olduğu için değil. Hiç tınmıyorum o anlamda. Vicdanım çok rahat. Benim hesap vereceğim yer belli. Ben vicdanıma hesabımı veriyorum. Medya kendi kendini iğdiş ediyor. Adam kalkıp attırıyor, Albayrak 1 milyar dolar yedi diye. Oysa Tayyip Erdoğan döneminde belediyenin bütün
bütçesini toplasan iki milyar dolar bile etmez. Tırtıl Paşa, Dalan, Sözen ve Erdoğan dönemlerinde belediyenin
işini aldık. Yani ilk, Erdoğan zamanında almadık ki.

-Bazı ihalelere, ihaleye giren diğer rakipleri kaçırtıp, tek başınıza girdiğiniz iddia ediliyor?

Buna gülünür. Bizim aldığımız ihalelerin tamamı 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında. Davet usulü aldığımız tek ihale yok. Önce şartnameyi hazırlar, sonra onunla ihaleye çıkarsınız. Firmalar teklif verir. Sonra bütün bunlar Sayıştay'da tescil edilir.
Bizim, Sayıştay'ın tescil etmediği hiçbir ihalemiz yok. Bir müteahhit, beni ihaleye sokmadılar, tehdit ettiler mi demiş? Yalan hepsi. İftira olduktan sonra ben Aydın Doğan için de, Tuncay Özkan için de aynı şeyi söyleyebilirim. Türkiye'de ticaret yapmak suçsa,
ben suçluyum. Değilse, bizi o zaman hiçbir şeyle suçlayamazlar. İrtica deyip parayı götürüyorlar.

-Yine bir iddiayı soracağım. Cihat için adam hazırlayıp bunu finanse etmek gibi eyleminiz mi var?

Ne zaman ki Milliyet'in bu manşetini (30 Temmuz) gördüm, eyvah dedim, devletin bir yerlerinden hortumcular 1-2 milyar dolar daha götürüyor dedim. Ne zaman Türkiye'de aman şeriat geliyor tantanasını kopartsalar, arka kapıdan o gün birileri 1-2 milyar
dolar götürmüştür hep. Bunun gibi daha önceki yaygaralar Türkiye'ye 50-60 milyar dolara mal oldu. Çok komik, çok aciz, çok basit, tamamen provoke amaçlı bir haberdi o.

-Bundan sonra İstanbul'a CHP'li, DSP'li veya İşçi Partili biri belediye başkanı olsa, yine ilişkileriniz belediyeyle bu boyutta devam eder mi?

Şundan emin olun, İstanbul Belediyesi'yle 20 yıldır çalışıyoruz, münasebetlerimizde en kötü dönemi yaşıyoruz. Bu iddiaların etkisi falan da değil olay.Özellikle 1994'ten sonra Belediye'den ihale almamamız için uğraşılıyor. Fakat biz ticari gücümüzle aldık hep ihaleleri. İstanbul Belediyesi'yle 20 yıldır yaptığımız bütün işleri toplasak en fazla 150 milyon dolar eder. Belediye'ye yaptığımız işlerin fiyatları o kadar komiktir ki aklınız durur. 450 tane binek otomobilim İstanbul Belediyesi'nde kiradadır, herbiri için aylık 350 milyon para alıyorum. Oysa bunların piyasadaki en ucuz rakamı 750 milyondur. İşin garnitürüyüz.

-Net ifadeyle, size saldırılmasının kesin sebebi nedir?

Kesinlikle Tayyip Erdoğan. Amaç bizi Tayyip Erdoğan'la yanyana gösterip, Erdoğan'a zarar vermek. Yoksa, biz bu olayın garnitürüyüz. İnsanların Erdoğan hareketine karşı inanılmaz teveccühü karşısında birilerinde bir panik var. Çok enteresan, hakkımızdaki iddiaları Tayyip Erdoğan dönemi ile sınırlıyorlar. Oysa ben ondan önce de, sonra da Belediye'yle iş yaptım.

Devleti soydurmadık, mehkemeye verildik

-Sahte evrakla ihaleye girmek gibi ithamlar da var?

1998'de Milli Savunma Bakanlığı bir ihale yapıyor.Eksi 50 derecede vücut ısısını koruyacak 50 bin adet elbise alınacak orduya. Üreten bir tek Alman firması var ve 700 dolardan ihaleye çıkıyor. 700 dolardan toplam 35 milyon dolar ediyor. Alman firması gelip, bu işin 700 dolardan olamayacağını söyleyip, 950 dolar istiyor. Bu aşamada bizim arkadaşlar da konuya ilgi duyuyor. Arkadaşlar gerekli evrakı bulamıyor, Baytur'a ait bir belgenin fotokopisini çekip, üzerinde birşeyler yaparak ihaleye giriyorlar, bütün sorumluluklar yerine getiriliyor. Ve 950 dolar istenen ihaleyi biz 112 dolara alıyoruz. Yani 35 milyon dolar istenen ihaleyi biz 2,5 milyon dolara alıyoruz, devlete 32,5 milyon dolar kazandırıyoruz. Şimdi orduda bizim ürettiğimiz, üstelik Alman firmasınınkinden yüzde 15 daha fazla mukavemet sağlayan elbiseler kullanılıyor. Devletin soyulmasını önledik diye şimdi bizi mahkemeye veriyorlar.

-Albayrak ailesi zenginlik ve ikbal basamaklarını uçarak mı çıkıyor? Öyle bir imaj var hakkınızda.

Hayır. Babam 1969-78 arasında İstanbul'un üç-dört büyük müteahhidinden biriydi. Ben 64 doğumluyum, 81 yılında bu hayata başladık. Babam inşaatı bırakıp
otobüsler, taksiler filan aldı, 79-80 arasında kısa süreli otobüsçülük yaptık. Sonra İstanbul şehiriçinde Günaydın Turizm'de otobüsümüzle servisçilik yaptık.81'de fabrika servisleri yapacak bir otobüs firması kurduk. 86'da, şu anda bile ulaşılamayan büyüklükte, 4 bin arabanın olduğu Türkiye'nin en büyük firması olduk Albayrak olarak. Ülkenin hemen her köşesine insan taşıdık. 84'te inşaat firmamızı kurduk, 88'de 950 daire yaptık. Sonraki iki yılda 450 daire daha bitirdik Küçükköy'de. 90 yılında Metrotem temizlik firmamızı kurduk, 92'de 750 kişinin çalıştığı Türkiye'nin en büyük temizlik firması olduk.Firmalarımız Tayyip Erdoğan'dan önce de vardı, sonra da oldu. 1994'te Tayyip Erdoğan yönetimindeki İstanbul Belediyesi'yle yıllık 36 milyar liraya temizlik işinde anlaştık. Aynı işi bir yıl önce aynı belediye 82 milyara yaptırdı. 1987 ila 1992 arasında İstanbul'da 1500 konut yaptım. Biz klasik, muhafazakar bir Türk ailesiyiz. 2001 yılında Belediye'nin Albayrak'a bütün işlerden dolayı verdiği para taş çatlasa 15 milyon doları bulmaz. 94'ten bugüne hep 15 milyon dolar gibi rakamlar almışızdır. Metro'dan aldığımız 17-18 milyon dolar. 94'ten beri taş çatlasa 150 milyon dolar almışızdır. Nerde 1 milyar dolar? İftira atıyorlar.Şimdi yapacağım tek şey onları mahkemeye vermek.Ekşi yemedim ki midem ağrısın

-Bundan sonra ne yapacak Albayraklar?

Allah'ın dediği olacak. Ekşi yemedim ki midem ağrısın.Bu ülkede ekşi yemeyen birkaç işadamından biri olduğuma inanıyorum. Bu ülkede çok az bir hukuk varsa bizim korkmamız gereken bir şey yok demektir. Biz Ofluyuz, dik kafalıyız, bizi korkutmakla, ürkütmekle iş tutturamazlar. Adamlar her çaldığında 1 milyar dolar çaldıkları için, bizim çalmamamıza anlam veremiyor ve iddiayı 1 milyar dolardan başlatıyor. Akbil olaylarında falan bizi aldılar içeri, dosyalar didik edildi, en ufak bir şey bulamadılar.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com