Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Hugo Chavez

Venezuella Eski Cumhurbaşkanı28 Temmuz 1954 tarihinde Venezuella'nın Sabaneta şehrinde doğdu. Öğretmen Hugo de los Reyes Chavez ve Elena Frias de Chavez'in oğlu olarak dünyaya geldi. Yedi yaşından itibaren Venezuela askeri akademisinde eğitim gördü ve 1975 yılında derece ile mezun oldu. Onyedi yıl boyunca orduda paraşüt subayı olarak görev yaptı.

İki evlilik yaşadı. İlk eşi Nancy Colmenares ile 18 yıllık evli kaldı. İkinci eşi gazeteci Marisabel Rodriguez. İki evlilikten dört çocuk sahibi oldu.

1992 yılında, iktidardaki Carlos Andres Perez'i devirme girişiminde bulundu. Darbe girişiminin başarısız olması üzerine, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sonra serbest bırakıldı. Cezasını tamamladıktan sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi adlı partiyi kurdu. 1998 yılında, yolsuzluk ve kötü yönetim ile suçladığı hükümet karşısında, ekonomik reform sözü vererek adaylığını koydu.

1999 yılında seçilmesinin ardından, Venezuella'nın adalet ve meclis sistemini değiştirdi. Yeni yolların ve yerleşim birimlerinin inşaası ve aşı stoğu gibi icraatları içeren Plan Bolivar 2000'i başlattı. Bu yeni yapılanmanın bir parçası olarak ülkenin adı, Bolivaryan Venezuela Cumhuriyeti olarak değiştirildi.

Başkanlık yaptığı dönemde, ülke içinde ve dışında hoşnutsuzluklarla karşılaştı. Nisan 2002'de, askeri liderler başkanlık görevini elinden aldı. Ağustos 2004 tarihinde tekrar görevinin başına döndü.

Amerika'nın Irak politikasını, "gücü kötüye kullanmak" olarak değerlendirdi ve başkan George W. Bush'u "emperyalist şeytan" olarak niteledi. Küba ve İran gibi 100'den fazla ülkenin yer aldığı, Bağımsız Hareket grubunda aktif rol aldı.

30 Nisan 2007'de, IMF ve Dünya Bankası ile olan tüm ilişkilerini kopararak ulusal bir banka kurdu.

5 Mart 2013 tarihinde Caracas'ta askeri hastanede vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Venezuella "Chavez'le devam" dedi
Hürriyet 16 Ağustos 2004

Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan Venezüella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yönetimde kalıp kalmaması için yapılan halk oylamasında, Chavez'in kazandığı bildirildi.

Seçim Komisyonu Başkanı, dün yapılan referandumun ilk sonuçlarına göre Chavez'in halkın desteğini kazandığını söyledi.

Başkan, oyların yüzde 94'ünün sayıldığını ve Chavez'in oylamayı açık farkla kazandığını ifade etti. Yetkililer, oylamaya katılanların yüzde 58'inin Chavez'in görevinde kalması yönünde, yüzde 42'sinin ise görevden uzaklaştırılması için oy kullandığını belirtti.

Chavez'in kazandığının açıklanmasıyla birlikte Devlet Başkanı'nın yandaşları zaferi havai fişeklerle ve caddeleri doldurarak kutlamaya başladı.

Bu arada muhalif liderlerden Haydee Deutsch, oylamada sahtekarlık yapıldığını belirterek, muhalefetin referandumu büyük çoğunlukla kazandığı konusunda şüphesi olmadığını söyledi. Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan Venezüella'da yapılan oylamanın sonucunda Hugo Chavez, 2 yıl daha görevde kalacak.

Venezüella'da muhalefetin referandumu kazanması için, Chavez'in 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde aldığı 3 milyon 760 bin oydan fazlasını alması gerekiyordu, muhalefet kazansaydı 30 gün içinde başkanlık seçimi tekrarlanacaktı. Chavez önceki gün yaptığı açıklamada, zaferi kazanacağına inancının tam olduğunu, ancak referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın kabul edeceğini söylemişti.

MARADONA CHAVEZ'E DESTEK VERDİ

Arjantinli efsanevi futbolcu Diego Maradona, yönetimde kalıp kalmaması halk oylamasına sunulan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e destek verdi. Venezüella'nın resmi Venpres ajansının haberine göre, sporun efsanevi yıldızı 43 yaşındaki Maradona, basketbol hayranı olan Chavez'e mektup göndererek desteğini dile getirdi.

Uzun zamandır kokain bağımlılığıyla mücadele eden ve son 4 yıldır Küba'da tedavi olan Maradona mektubunda, “Bu tarihi anda derin saygılarımı ve içten desteğimi ifade etmek isterim. Yolumuzu gösteren tanrı ve Venezüella halkı sizin cesur mücadelenize tanıktır ve öyle kalacaktır” dedi.

Maradona, mektubunda Chavez'in ABD Başkanı George Bush'a yönelik eleştirilerini yansıtarak, “Venezüella'nın gerçek düşmanı, dünyanın başlıca tehdidi olan Başkan Bush'tur” dedi.

Chavez gibi Maradona da Küba lideri Fidel Castro'yu dost olarak görüyor. Chavez'in 1998'de seçilip Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmasından bu yana ABD ve Venezüella arasındaki ilişkilerde soğuk rüzgarlar esiyor.
HABER

Chavez'e başarılı ameliyat
27 Haziran 2011

Küba'da10 Haziran'da pelvis apsesi nedeniyle ameliyat olan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in durumunun 'kritik' olduğu iddiası yalanlandı.HABER

Chavez: Tanrım hayat ver, yapacak çok iş var
6 Nisan 2012

Küba'da kanser tedavisi gören Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ülkesine döndü.

Chavez, ''Tanrım, bana hayat ver. Çünkü bu halk için yapacak çok şeyim var. Henüz canımı alma'' dedi.

Ailesi ile Barinas'ta Paskalya Yortusu öncesi bir ayine katılan Chavez, dua ederken gözyaşlarını tutamadı.

Hastalığından kurtulmak için içten bir şekilde dua eden Chavez, ''Tanrım, bana hayat ver. Çünkü bu halk için yapacak çok şeyim var. Henüz canımı alma'' dedi. Dua ederken anne ve babasının elini tutan Chavez'in duygulanarak bir ara gözyaşı döktüğü görüldü.

'BU HAYAT KOLAY DEĞİL'

Ayine katılanlara hitaben kısa bir konuşma da yapan 57 yaşındaki Chavez, ''Gözyaşlarımı tutamadım. Bu hayat kolay değil. Bugün her zamankinden daha fazla dindarım. Kendimi Hz. İsa'nın ellerine teslim ettim'' dedi.
HABER

Zafer Chavez'in
8 Ekim 2012

Venezuela'da 14 yıldır iktidar olan Chavez yeniden devlet başkanı seçildi. Oyların yüzde 54'ünü alan Chavez zafer mesajını Twitter'dan verdi. Chavez 3.5 milyon takipçisine, "Teşekkürler, benim sevgili halkım" diyerek şükranlarını dile getirdi.
HABER

Chavez'in tedavisi sürüyor
Hürriyet 5 Ocak 2013

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 11 Aralık’ta geçirdiği kanser ameliyatının ardından oluşan akciğer enfeksiyonuna bağlı komplikasyonlar nedeniyle tedavi altına alındı.

Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas, 58 yaşındaki devlet başkanının solunum cihazına bağlanıp bağlanmadığı konusunda bilgi vermese de, Chavez’de solunum yetmezliği baş gösterdiğini söyledi. İlk kez Haziran 2011’de leğen kemiğinde kanser tespit edilen Chavez üç kez ameliyat olmuş, kanserin tekrarlaması üzerine geçen ay dördüncü kez ameliyat masasına yatmıştı.

‘PSİKOLOJİK SAVAŞ’

Ekim ayındaki seçimde üçüncü kez devlet başkanı seçilen Chavez’in 10 Ocak’ta yapılacak yemin törenine katılması beklenmiyor. 11 Aralık’tan beri medyada fotoğrafı dahi yayınlanmayan Chavez’in müttefikleri ise muhalefetin tedavi sürecini “psikolojik savaş” için kullandığını savundu. Chavez, son ameliyattan önce yetkilerini yardımcısı Nicolas Maduro’ya devretmişti. Maduro, “Bu manipülasyonların ABD’den yönetildiğini biliyoruz. 2000 yıl da geçse bu muhalefetle uzlaşmayız” dedi.HABER

'Chavez yaşam mücadelesi veriyor'
1 Mart 2013

Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, 2 aydan fazla bir süredir tedavi gören Hugo Chavez'in 'yaşam mücadelesi verdiğini' söyledi. Maduro, "Biz de ona mücadelesinde eşlik ediyoruz" dedi.
Chavez'in en ünlü sözleri

Yaşamını yitiren Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in bugüne kadar unutulmayan bazı sözleri şöyle:

"-Yoldaşlarım, ne yazık ki şu an için hedeflerimize ulaşamadık''
(Devlet Başkanı Carlos Andres Perez'e karşı darbe girişiminde bulunduğu 4 Şubat 1992'de)

-''Marisabel, bu akşam, senin bayramını kutluyorum''
(14 Şubat 2000'de Sevgililer Günü'nde eşi Marisabel Rodrgguez'e seslenirken)

-''Sen bir ahmaksın, Bay Tehlike''
(19 Mart 2006'da dönemin ABD Başkanı George W. Bush'a hitaben, ''Alo Başkan'' adlı radyo televizyon programı sırasında)

-''Dün, şeytan buradaydı.''
(20 Eylül 2006'da BM Genel Kurulu'nda, Bush'un konuşmasının ertesi günü)

-''Defolun gidin, pislik Yankeeler''
(11 Eylül 2008'de ABD Büyükelçisi'nin sınırdışı edilmesinden sonra)

-''Dostunuz olmak istiyorum''
(18 Nisan 2009'da Amerika Zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama'ya hitaben)

-''Küba, Venezuela'ya kadar yayılan bir mutluluk denizi''
(8 Mart 2000'de dönemin Küba lideri Fidel Castro'nun gönderdiği binlerce Kübalı yardım görevlisini karşılarken)

-''Kamulaştırın!''
(7 Şubat 2010'da ''Alo Başkan'' programında, başkent Caracas'taki bir binanın kontrolünün ele geçirilmesini isterken''

-''Yaşayacağız ve kazanacağız!''
(2011 ortasında kanser teşhisi koyulduğunda)

-''Domuz kuyruğun, kulakların var. Domuz gibi homurduyorsun. Domuzsun''
(16 Şubat 2012, 7 Ekim'deki devlet başkanlığı seçiminde aday olan Henrique Capriles Radonski'ye)."

VEFAT-HABER

Dost Chavez hayatını kaybetti
6 Mart 2013

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in hayatını kaybettiği bildirildi. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, Chavez'in hayata veda ettiğini açıkladı. Bir süredir kanserle mücadele eden Chavez'in sağlık durumunun kötüye gittiği açıklanmıştı.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com