Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Hakan Kırımlı ( 30.11.1958)

akademisyen30 Kasım 1958 tarihinde Balıkesir’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini 1965-1976 yılları arasında Ankara’da Ankara Koleji’nde yaptı. 1976’da Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ne girerek, 1981’de buradan mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yüksek lisansa başladıktan sonra, 1983’de aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde de yüksek lisans eğitimine ve araştırma görevliliğine girerek, iki yıl sonra buradan mezun oldu.

1985’de Batı Almanya’nın Münih şehrine giden Hakan Kırımlı, buradaki Ukrayna Hür Üniversitesi (Ukrainische Freie Universität) Tarih Bölümü’nde doktora eğitimine başladı. 1986 yılının ikinci yarısında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinin Madison şehrindeki Wisconsin Üniversitesi (University of Wisconsin-Madison) Tarih Bölümü doktora programına üzere kabul edildi. Adı geçen üniversitede bulunduğu yaklaşık dört yıl içinde doktora öğrenciliğinin yanısıra Prof. Dr. Kemal Karpat ve Doç. Dr. David McDonald’ın araştırma ve öğretim asistanlıklarını yaptı. Aralık 1990’da doktora tezi kabul edilerek tarih dalında Felsefe Doktoru ünvanını kazandı.

1991 yılından bu yana Ankara’daki Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Hakan Kırımlı, 1995 yılında da Türk Tarih Kurumu aslî üyeliğine seçilmiştir. Hakan Kırımlı 2000-2001 öğretim yılında A.B.D.’ndeki Harvard Üniversitesi Ukrayna Araştırmaları Enstitüsü’nde, 2016 yılında da Stanford Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Kırım Tatarları, Volga (İdil) Tatarları, Kafkasya halkları ve genel olarak Rusya tarihi üzerinde ihtisas sahibi olan Dr. Kırımlı’nın akademik makaleleri, aralarında Revue du Monde Russe (Paris), Der Islam (Berlin), Middle Eastern Studies (Londra), Central Asian Survey (Londra), Voprosı istorii (Moskova) ve Belleten’in de bulunduğu pekçok yerli ve yabancı dergide yayınlanmıştır.

Hakan Kırımlı’nın Hollanda’daki Brill yayınevince yayınlanmış National Movements and National Identity among the Crimean Tatars (1905-1916) (Leiden, 1996), aynı çalışmanın Türkçe versiyonu mahiyetindeki Türk Tarih Kurumu yayını Kırım Tatarlarında Millî Kimlik ve Millî Hareketler (1905-1916) (Ankara, 1996), Tarih Vakfı yayını Türkiye’deki Kırım Tatar ve Nogay Köy Yerleşimleri (İstanbul, 2012), Türk Tarih Kurumu yayını Dmitriy Vasilyev ve Galina Dlujnevskaya ile birlikte yazdığı Eski Fotoğraflarda Bir Zamanlar Kırım / Крым в прошлом в старых фотографиях (1. Baskı: Ankara, 2006; Gözden geçirilmiş 2. Baskı: Ankara, 2017), Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı yayını Nicole Kançal-Ferrari ile birlikte hazırladığı Kırım’daki Kırım Tatar (Türk-İslâm) Mimârî Yadigârları (Ankara, 2016) ve İsmail Türkoğlu ile birlikte yazdığı İsmail Bey Gaspıralı ve Dünya Müslümanları Kongresi (Tokyo, 2002) başlıklı kitapları ile İsmail Bey Gaspıralı (Ankara, 2001) başlıklı bir kitapçığı bulunmaktadır. Ayrıca, başta İsmail Bey Gaspıralı İçin (Ankara, 2003) başlıklı geniş makaleler derlemesi olmak üzere bir çok kitabı da yayına hazırlamıştır.

Dr. Kırımlı, Türkiye’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kanada’da, İngiltere’de, Almanya’da, İtalya’da, Ukrayna’da, Kırım’da, Rusya’da, Azerbaycan’da, Romanya’da, Polonya’da, Hollanda’da, Belçika’da, Özbekistan’da, Tataristan’da, Kosova’da, Yeni Zelanda’da ve Güney Kore’de yapılan çok sayıda ilmî konferanslara katılarak tebliğler sunmuştur.

Dr. Kırımlı Türkçe ve Kırım Tatarca’nın yanısıra İngilizce, Rusça, Almanca Kazan Tatarca, Özbekçe ve Kazakça ile (okuma seviyesinde) Ukraince ve Bulgarca bilmektedir.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com