Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

John F. Kerry ( 11.12.1943)

ABD Dışişleri Bakanı11 Aralık 1943 tarihinde Colorado'da doğdu. İkinci adı aynı zamanda annesinin kızlık soyadı 'Forbes'. ABD'de Forbes ailesi Anglikan din adamı peder John Forbes'a dayanıyor ve son derece aristokrat bir aile.

Kökeninde Yahudilik de var. Ancak bu konu fazla bilinmiyordu. Kendisi bile büyükbabasının Çek Cumhuriyeti'nde 'Fritz Kohn' adıyla dünyaya geldiğinden haberdar değildi. Aile, onun doğumundan kısa süre sonra Massachusetts'e döndü.

Emekçi bir ailenin çocuğu değildi. Babasının işi nedeniyle devamlı bir kentten diğerine taşındı. Önce İsviçre'de yatılı okula ardından, New Hampshire'in en iyi özel okullarından birine gitti. Daha sonra Yale'de hukuk fakültesine girdi.

Yale'de okurken siyaset klübünün başkanı oldu. Baba Bush ve George Bush gibi gizli Skull ve Bones klübünün de üyesiydi. Yale Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, orduya katıldı. Vietnam'da görev yaptı.

Gümüş Yıldız, Bronz Yıldız, Mor Kalp madalyaları ile ödüllendirildi. Daha sonra savaş karşıtı oldu.

1972 yılında Temcilsiler Meclisi adaylığında başarısız oldu. 1983'te Massachusetts vali yardımcılığına seçildi. 1984'te ilk kez Senato'ya seçildi.

İki kez evlendi. Her iki evliliğini de zengin kadınlarla yaptı. Önce Philadelphialı Julia Thorne ile, ardından 1995'te Heinz ketçaplarının varisi Teresa Heinz ile evlendi.

İlk evliliğinden iki, ikinci eşi Teresa Heinz'den ise üç çocuğu var.

2004 yılında yapılan ABD Başkanlık seçimlerine Demokrat Parti adayı olarak katıldı, ancak seçilemedi. Cumhuriyetçi aday Bush yüzde 51, John Kerry ise yüzde 49 oy aldı.
HAKKINDA YAZILANLAR

KERRY'NİN SİYASETİ

Massachusetts'ten, adının ilk harfleri JFK olan ve Beyaz Saray'a ulaşmayı hedefleyen ikinci senatör. Ne var ki, John Forbes Kerry'nin, John Fitzgerald Kennedy'nin karizmasına sahip olduğunu düşünmek güç.

Belki de bu yüzden, Kerry başkan yardımcılığı adaylığı için Kuzey Carolina'dan genç bir senatör olan John Edwards'ı seçti. John Edwards da Demokrat Parti'nin başkan adaylığı için hareketli bir kampanya yürütmüştü. Edwards'ın coşkusu, Kerry'nin kampanyasında etkili olabilir.

Bush'un aksine dinamik bir lider tablosu çizen John Kerry, kayak, windsurf, buz hokeyi gibi sporların yanında akustik gitar çalmayı ve Harley motorsikletine binmeyi de seviyor.

Uzun zaman boyunca ölüm cezasına karşı olduğunu söyleyen Kerry, 1989'da da bu cezanın, yabancı ülkelerde Amerikalılara saldırı düzenleyen teröristlere uygulanmasına karşı oy kullanmıştı. Şimdi ise tam tersini söylüyor ve bu tavrı Demokratlar arasında gerginlik yaratıyor.

Bush'un hem iç hem de dış politikalarını şiddetli biçimde eleştiren Kerry, Irak savaşı sırasında da ABD'de de Irak'taki gibi bir 'rejim değişikliği' gerektiğini dile getirmişti. Bu sözleri Cumhuriyetçileri öfkelendirirken, dikkatini çekmesi gereken Demokratların hoşuna gitmişti. Ancak ardından Senato'da yönetime savaş yetkisi veren kararnameyi destekledi.

Vietnam Savaşı'na katılan Kerry, kendisini savaşın ne olduğunu bilen bir insan olarak tanıtıyor ama savaş ve barış konularında Senato'da kullandığı oylar istikrarlı değil.

Diğer yandan, iç siyasete dair konularda daha liberal davranan Kerry, dış politikada muhafazakarlaşabiliyor. Kerry, Demokratlarca aday gösterildi, çünkü özellikle Irak konusunda Başkan Bush'a ciddi bir rakip olarak görülüyor.

Bu yılki başkanlık seçimlerinde Bush'un Kerry’e karşı en büyük silahı ise Kerry'nin 'kararsızlığı.'

Bunu vurgulamak için de,örneğin mitinglerde, söz Kerry'den açıldığında, Cumhuriyetçiler "flip flop" adı verilen terliklerle tempo tutuyor. Flip Flop, Amerikan argosunda, “bir öyle bir böyle konuşmak,” anlamında kullanılıyor.
HABER

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ

Dört yıl daha
Hürriyet 4 Kasım 2004 Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON

Beyaz Saray geç saatlerde, ‘Matematiksel olarak geçilemez’ diyerek George Bush’un galibiyetini resmen açıkladı. Cumhuriyetçi Bush yüzde 51, John Kerry yüzde 49 oy aldı. Bush, Demokrat rakibi Kerry’ye 3.5 milyon oy fark attı.

George W.Bush beklenmedik bir oy oranıyla ikinci kez başkan seçildi. Bu seferki seçim beklentilerin aksine 2000’deki gibi kilitlenmeyle sonuçlanmadı. Demokrat aday Kerry, dün Bush kampını arayarak Cumhuriyetçi rakibinin galibiyetini kabul ettiğini açıkladı. Bush yüzde 51’lik sonuçla, ABD’nin en karizmatik başkanlarından Bill Clinton’ı bile geçti. Clinton 1992’de yüzde 43 ile seçilmiş, 1996’da ise yüzde 49 ile ikinci kez seçilmişti. Yenilgiyi kabul eden Kerry, Bush’u telefonla arayarak kampanyadan çekildiğini bildirdi. Bush da rakibine yürüttüğü seçim kampanyasından dolayı gurur duyması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush, seçim öncesinde yapılan tüm tahminlerin ötesinde görkemli bir zafer kazanarak dört yıl daha Beyaz Saray’ın ev sahibi olmak için Amerikan halkından vize aldı. Seçimin Ohio’da tıkanması beklenirken, Demokrat aday John Kerry Beyaz Saray’ı arayarak yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.HABER

Dışişleri Bakanı Kerry olacak
16 Aralık 2012

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Hillary Clinton’ın yerine Dışişleri Bakanlığı görevine kimin geleceğine karar verdiği ve Senatör John Kerry’i adayı olarak seçtiği bildirildi.
HABER

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Kerry, yemin etti
Zaman 7 Şubat 2013

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı John Kerry, görevine başlaması dolayısıyla yemin etti.

Kerry, geçen cuma günü, görevini önceki Dışişleri bakanı Hillary Clinton'dan devralırken özel yemin töreni düzenlenmişti. Bugün de Kerry kamuoyuna açık törende yemin etti. Kerry'ye yeminini ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ettirirken, İncil'i eşi Teresa Heinz Kerry tuttu.

Yemin törenine, Kerry'nin Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde birlikte çalıştığı John McCain gibi bazı senatörler ile yönetimden yetkililer de hazır bulundu.

Biden, konuşmasında Kerry'nin arkadaşı olduğunu belirterek, bu görevi almasından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Kerry de ''Yemin törenlerinde bulunmaya alışıktım, yemin etmek de güzelmiş'' diye espri yaptı.

''Bu işi kabul etmek istedim çünkü barış için çalışmak istiyorum'' diyen Kerry, terörizme, aşırılıklara karşı mücadelenin de kararlılıkla süreceğini ifade etti.

Kerry, şimdi ABD'nin dünyadan çekilme değil, dünyaya liderlik etme zamanı olduğunu kaydetti.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com