Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mihail Gorbaçov

SSCB (Rusya) Eski Devlet Başkanı


Glasnost (Açıklık) ve Perestroika (Yeniden Yapılanma) mimarı


Mihail Sergeyeviç Gorbaçov2 Mart 1931 tarihinde Kuzey Kafkasya'nın Stawropol bölgesinde Privolye köyünde doğdu. Çocukluğu, Stalin döneminde geçti. Çocuk yaşta dedesi tarafından Komünist Parti’nin öğrenci yetiştirme koluna gönderildi.

Tahsil hayatına köyde başlayan Gorbaçov, başarılı bir öğrenciydi. Özellikle matematiğe ve tarihe ilgi duyuyordu. Eğitim hayatı devam ederken bir yandan da çiftlikte çalışıyordu. 1950 yılında Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. 1952 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ne katıldı. 1955 yılında hukuk fakültesini bitirdi. Stawropol'da Genç Komünistler Birliği'nde görev aldı.

Bu dönemde Raisa Maksimovna Titarenko ile tanıştı ve 25 Eyül 1953 tarihinde evlendi. 1970 yılında Strawropol'da teşkilatın birinci sekreteri oldu.

Ertesi yıl Sovyetler Birliği Komünist Partisi üyeliğine seçildi. 1978 yılında tarım sorumlusu olarak sekretaryaya girdi. Ertesi yıl, politbüro yedek üyesi, 1980'de de asil üyeliğe getirildi. Konstantin Çernenko'nun ölümünden sonra 1985 yılında KPSS'nin Genel Sekreterliği'ne getirildi. Aynı yıl Ronald Reagan ile Cenevre'de silahsızlanma, bilim, kültür ve eğitim alanında bilgi alışverişi için zirve toplantısı düzenledi.

Glasnost (Açıklık) ve Perestroika (Yeniden Yapılanma) mimarı

1987 yılının başında ülkede önemli iktisadi reformlar yapılmasını sağladı. Glasnost (Açıklık) ve Perestroika (Yeniden Yapılanma) görüşleri Sovyet meclisince kabul edildi. Avrupa ve Asya'da orta ve kısa menzilli füzelerin imhasını kabul etti. Yine 1987 yılında Ekim Devrimi'nin 70. yıl kutlamalarında Stalin ve Troçki’yi cesaretle eleştirdi. 1988 yılında devlet başkanlığı görevine getirildi. Ülke ekonomisinde yaptığı reformlar, başarılı olmadı.

1989 yılında yapılan seçimlerde tekrar parlamento başkanlığına seçildi. Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkistan'da milliyetçi düşüncelerden hareketle maden işçileri greve başladı. Bu dönemde Doğu ve Batı Almanya birleşti.

Çizdiği ılımlı dış siyasetle aynı yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. 19 Ağustos 1991'de komünist rejimi yeterince desteklememesi bahanesiyle Yanayev komutasındaki KGB ve ordu, Gorbaçov'a karşı darbe düzenledi. Ancak yapılan darbe başarısızlıkla sonuçlandı. Darbede ismi geçenler yurtdışına kaçtı.

22 Ağustos 1991'de, devlet idaresini tekrar eline aldı. Ancak siyasetin rayına oturmayışı ve Yeltsin ile Gorbaçov'un siyasi mücadelesi iç karışıklıkların artmasına sebep oldu. 25 Aralık 1991'de görevinden istifa etti.

30 Ağustos 2022 tarihinde Moskova'da öldü.

ESERİ:

Yerküre Manifestom
Mihail Gorbaçov

Mihail Gorbaçov, şeffaflık ve yeniden yapılanma politikasını açıkladığı zaman, Sovyet toplumu kaynayıp durdu. Ancak, beş sene sonra, dünyanın şekli değişmişti. Gorbaçov, bugün ise yeryüzündeki hayatımızı ilgilendiren her şeyde yeniden yapılanma ve şeffaflık istiyor. Kafkasya’nın çetin tabiat şartlarında geçen çocukluğunu hatırlatıyor; kendi hayat çizgisinden bahsediyor.

Çernobil şokunun insanları nasıl bir çevre şuuruna sevkettiğini ve "Green Cross International"ı bu yüzden kurduğunu anlatıyor. Yeni bir müşterek şuur ve değerler manzumesi ortaya koymak gerektiğini, devasa bir “yeryüzü perestroykası” olmadan alınacak bütün tedbirlerin başarısızlıkla sonuçlanacağını haykırıyor. Düşünce ve tecrübelerini çok açık bir biçimde herkese anlatarak, yaşanacak bir yerküre projesi için tekliflerini ilk defa bu kitapta dile getiriyor.HABER

Gorbaçov, İstanbul'a geliyor
Akşam 13 Aralık 2012

SOVYETLER Birliği'nin dağılmadan önceki son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Şişli Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenecek 'Ortadoğu ve Akdeniz'in Geleceği' konulu bir toplantıya katılmak için bugün İstanbul'a geliyor.

Dünyanın birçok ülkesinden akademisyen, siyasetçi ve fikir adamlarının yer aldığı toplantı 'Yeni Politika Forumu' tarafından İstanbul Hilton Oteli'nde düzenleniyor. İki gün sürecek toplantının açılışı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'n de katılımıyla yapılacak. Gorbaçov yarın da Şişli Meslek Yüksekokulu'nu ziyaret edecek.
HABER

Gorbaçov: Bolşevikler Müslümanlara yanlış yaptı
14 Aralık 2012

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov, 1917’de Çarlık Rusya’sını devirerek Sovyetleri kuran Bolşeviklerin Müslümanlara karşı yanlış yaptığını söyledi.

İstanbul’da düzenlenen ‘Ortadoğu ve Akdeniz’in Geleceği’ adlı konferansta konuşan Gorbaçov, “Bolşevikler ne yazık ki olmaması gereken birçok şey yaptı. İslam dünyasındaki vatandaşların kültürel ve dini hazinelerini tarumar ettiler. Bu süreç çok zor değişiklikleri ortaya koydu. Yaptığımız hataların bedelini büyük bir şekilde ödedik ve ödemeye devam ediyoruz” dedi. Sovyetler Birliği döneminde uygulamaya konulan dinsizlik politikası kapsamında on binlerce cami yıkılmış, çok sayıda din adamı öldürülürken, Müslüman halklar da topyekûn sürgün edilmişti. Rusya’da şu an 20 milyon civarında Müslüman yaşıyor.VEFAT-HABER

Gorbaçov öldü
30 Ağustos 2022

Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov 92 yaşında hayatını kaybetti.

Gorbaçov'un perestroika (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) adını verdiği reform çalışmaları Soğuk Savaş'ı bitirdi; ancak bu reformlar Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin ülkede politik üstünlüğünü kaybetmesine ve sonrasında da Sovyetler Birliği'nin dağılmasına neden oldu.

1990'da Nobel Barış Ödülünü kazandı. Hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi listesinde yer almaktadır.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com