Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Şefik Kahramankaptan ( 1949)

gazeteci1949 yılında İstanbul Kadıköy'de doğdu. Kabataş Erkek Lisesi sonrası Ankara Üniversitesi SBF(Mülkiye)-BYYO Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi (1971).

Öğrencilik yıllarından itibaren İstanbul ve Ankara'da, reklam-yayın sektörlerinde, grafiker ve metin yazarı olarak çalıştı. Çok sayıda kitap kapağı ve afişin grafik tasarımını gerçekleştirdi.

1967 yılından itibaren Ankara'da görev yaptı. Barış ve Tercüman gazetelerinde, Yankı Dergisi’nde, Akajans’ta grafiker, muhabir, yazar ve yönetici olarak çalıştı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazı dizileriyle iki kez (1975-76) “Yılın Gazetecisi” seçilerek “Altın Kalem Ödülü”nü kazandı.

12 Yıl süreyle Tempo, Art Decor, Economist, Capital gibi çok sayıda yayının yer aldığı Hürriyet Dergi Grubu’nun Ankara Temsilciliği’ni yaptı.

Öyküsünü yazıp, Türk bestecilerinin eserleri arasından müzik seçimlerini yaptığı “Uçarcasına” adlı bale projesinin ilkgösterimi, 29 Ekim 1998’de, Cumhuriyetin 75’nci Yıldönümü gecesi yabancı devlet adamlarının da bulunduğu seçkin bir izleyici kitlesi önünde, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nce gerçekleştirildi.

“İsmet İnönü ve Hârika Çocuklar” adlı kitabı Aralık 1998’de, yapımcılığını gerçekleştirdiği “Hârika Çocuklar / İdil Biret-Suna Kan - 50’nci Yıl” adlı iki CD’den oluşan set ile “İdil Biret-Suna Kan / 50’nci Yıl Özel Konseri" başlıklı CD, 1999’da yayınlandı.

Proje ve uygulamasını gerçekleştirdiği, Ferit Alnar-Kanun Konçertosu, Orhan Ahıskal - Yerelden Evrensele ve Oğuz Tansel/Bruce Reiprich - Salkım Söğüt adlı diğer 3 CD’si ise Aralık 2000’de yayınlandı.

2002 yılı sonunda da, Ferit Alnar- Viyolonsel Konçertosu, İlhan Baran-Batı Tarzında Türk Müziği ve Özgür Aydın-Cleveland Uluslararası Piyano Yarışması başlıklı CD’leri yayınlandı. Son olarak 2003’te Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nun 1991’de Hikmet Şimşek tarafından gerçekleştirilen ilk Türkçe kaydını yeniden canlandırarak Türk müzik arşivine kazandırdı.

Önemli ressam söyleşilerinden oluşan "Resmigeçit" adlı kitabı, T.C. Kültür Bakanlığı’nca 2001’de yayınlandı.

İkinci kuşak Türk bestecilerinden Ferit Tüzün’ün yaşamını konu alan “Çeşmebaşı’ndan Esintilerle” adlı kitabı, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nca, 6 Aralık 2001’de yayınlandı.

Şubat 2001 krizine kadar Hürriyet Ankara'da plastik sanatlar, opera-bale, çoksesli müzik başta olmak üzere kültür-sanat alanında güncel gelişmeleri değerlendirdiği, kent kültürü ve çevre bilinci gibi konuları işlediği "Yansımalar" köşesini yazdı. Hürriyet Ankara Eki’nin kriz nedeniyle kapatılması üzerine bu yazılarına ara verdi.

TÜBİTAK’da üç yıl Başkanlık Danışmanı - Yayınlar ve Tanıtım Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Cumhuriyet Ankara Eki ve Gazete Ankara’da,Turkish Daily News -Turkish Probe’da plastik sanatlar, opera-bale, çoksesli müzik, yayıncılık gibi konularda, kültür-sanat alanında güncel gelişmeleri değerlendirdiği yazılar yazıyor. Sürekli Basın Kartı sahibi. Evli ve üç çocuk babası.Görev Aldığı Sivil Toplum Örgütleri:

Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV), Ankara Enstitüsü Vakfı, Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı (Anaçev),Ankara Exlibris Derneği'nin kurucuları arasında.

ÇAĞSAV’ın Yönetim Kurulu Başkanı…

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Destekleme Kurulu Başkanı, Festival Kurulu Üyesi...

İnönü Vakfı Danışma Kurulu Üyesi.Kongre-Bildiri

1994- Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nce 1994’te düzenlenen 4. Ulusal Sanat Sempozyumu’na “Kültürel Yozlaşmada Sanatın Caydırıcılığı ve Medyanın Rolü” başlıklı bildirisiyle katıldı.

1997- İzmir Kültür ve Sanat Vakfı’nca düzenlenen 1.Ulusal Kültür Kongresi’ne katılarak sonuç bildirisine katkıda bulundu.

2000-Kültür Bakanlığı'nca düzenlenen Uluslararası Devlet Müzik ve Sahne Sanatlar Kurumlarının Yapılanma ve İşleyişi'nde Çağdaş Modeller Sempozyumu'na “Devlet Sanat Kurumlarında Yapılacak Değişikliklere İlişkin Görüş ve Öneriler” başlıklı bildirisiyle katıldı.

2001-İzmirSanat tarafından düzenlenen İzmir 1. Ulusal Müzik ve Sahne Sanatları Kongresine “Müzik kurumlarının yapılanmasında yeni arayışlar” başlıklı bildirisiyle katıldı. Müzik Alt Kurulu ve Kongre bildirilerini hazırlayan kurulda yer aldı.

2002-SCAMV tarafından düzenlenen 21.yy başında Türkiye’de müzik sempozyumu’na “Basının Müziğe yaklaşımı ve Müzik Yazarlığı: Örnekler, Saptamalar ve Somut Öneriler” başlıklı bildirisiyle katıldı.Jüri Üyelikleri
1993-Kültür Bakanlığı Opera ve Bale Başarı Ödülleri Jürisi

1997-Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü Jürisi.

1999-Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Jürisi

1993-2003-Çeşitli büyükelçilik ve derneklerce düzenlenen resim yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundu.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com