Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da


Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Safet Kaçar

Makedonya Boşnak Kültür Merkezi BaşkanıMakedonya'da Makedon, Arnavut ve Türklerle birlikte Boşnak azınlık da yaşıyor. Makedonya Boşnak Kültür Merkezi, Makedonya Boşnak Kültür Derneği'ne bağlı olarak çalışıyor. Derneğin başkanı Safet Kaçar, 2006 yılında Türkiye'ye davetli olarak gelen heyet içinde yer aldı.

Başkan Safet Kaçar merkezlerinin faaliyetleri hakkında bilgi verip yaşadıkları zorlukları anlattı.HABER

Alt kimlik-üst kimlik tartışmasına en güzel cevap Makedonya Boşnaklarından
Filiz NEZİR
2 Ocak 2006

Geçtiğimiz hafta içerisinde Toplumsal Gelişim Derneği ve Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile beraber hazırladıkları konferansa katılmak üzere Makedonya ve Kosova’ya yaşayan Boşnak azınlık temsilcileri Türkiye’yi ziyaret etti. Makedonya’dan “Makedonya Boşnak Kültür Derneği” başkanı Safet Kaçar ile Makedonya Boşnak Üniversite Öğrencileri Topluluğu başkanı ressam Esad Haydarpaşiç ve Kosova’dan “Kosova Boşnak Öğretmenler Derneği” başkanı Nebiya Alili’nden oluşan Boşnak kafilesi 13.12.2005 Salı günü Ankara’ya vardılar.

Misafirlerin uçaktan indikleri zaman söyledikleri ilk şey: “Bizi başka yerde bırakmış annemize ( Türkiye’ye) kavuştuk! O bizi bırakmış olsa da, o bizim anamız olduğu için biz asla onu sevmekten vazgeçmedik” sözleriydi. Kafile 14.12.2005 Çarşamba günü Ankara’yı gezdiler. Anıtkabir’i ziyaretleri sırasında duygularını gizleyemeyen misafirler defalarca Atatürk’ün ister Türk tarihinde ister dünya tarihinde olsun ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu yinelediler.

Kendilerinin de Türk olduğunu ve gördükleri her tarih parçasının kendi tarihleri olduğunu da söylemekten kaçınmadılar. 15.12.2005 Perşembe günü Konya’yı ziyaret eden Boşnak temsilciler burada Konya kültür merkezinde ki tasavvuf konserine katılıp Mevlana müzesini ziyaret ettiler. Konya dönüşünde Türkiye insanının Boşnak olarak kendilerine gösterdikleri büyük ilgiden ne kadar memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Uydu üzerinden yayın yapan ve merkezi Almanya’da bulunan TD1 kanalının program çekimlerine de katılan misafirlerle çekimler sırasında ilginç diyaloglar geçti. Her fırsatta Türk olduklarını dile getiren misafirlerden Esad Haydarpaşıç:”Ankara biz Boşnakların vücudunda kalbi temsil ediyor, kalpsiz yaşamamız mümkün değil” sözleriyle Balkanlardaki Boşnakların durumunu gayet net bir şekilde gözler önüne serdi.

Makedonya Boşnak Kültür Merkezi Başkanı Safet Kaçar merkezlerinin faaliyetleri hakkında bilgi verip yaşadıkları zorlukları anlattı. Kosova’da yaşayan Boşnakların temsilcisi olarak projeye katılan Nebiya Alili de program çekimleri sırasında Kosova Boşnaklarının şu andaki durumu ve Kosova’nın bağımsızlığını kazanması halinde gelebilecekleri konum hakkında bilgi verdi. Balkanlarda Osmanlının mirasçısı olmanın ne kadar zor ama aynı zamanda ne kadar gurur verici bir olay olduğunu da dile getiren katılımcılar Türkiye’den kendilerine sahip çıkmasını beklediklerini ifade ettiler. Türkiye’nin AB’ye girme süreci hakkında yöneltilen soruya Safet Kaçar “Türkiye tek başına güçlü bir ülke, o Hıristiyan kulübüne girmek için zorlanmasına gerek yok, biz Türkiye’nin gözüne bakıyoruz Türkiye nereye bakıyor” diye cevap verdi.

Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslar arası ilişkiler bölüm başkanlığı ve Toplumsal Gelişim Derneği tarafından düzenlenen “Makedonya ve Kosova Boşnakları” isimli konferans 16.12.005 tarihi saat 15.00’te Gazi Üniversitesi 100.yıl konferans salonunda düzenlendi. Oturum başkanlığını Uluslar arası İlişkiler bölümü başkanı Sayın Refet Yinanç’ın yaptığı konferansa konuşmacı olarak Boşnak misafirler yanında ASAM Balkan Masası Temsilcisi Erhan Türbedar da katıldı.

Oturum başkanı Sayın Yinanç, Boşnakların Osmanlı öncesi dönemiyle konferansın açılışını yaptı. Daha sonra söz alan ASAM temsilcisi Erhan Türbedar Boşnakların Tarihi geçmişine ve Balkanlardaki konumunu genel olarak değerlendirdi. Makedonya’da yaşayan Boşnakların tarihi süreci, siyasi temsilcilikleri ve hakları hakkında bilgi veren Sayın Kaçar’ın ardından, Makedonya Boşnak gençlerinin eğitimi hakkında Boşnak Öğrenci Topluluğu Başkanı Esad Haydarpaşiç bilgi verdi. Son olarak Kosova Boşnakları temsilcisi Nebiya Alili Kosova Boşnaklarının tarihi geçmişleri, ülke içerisinde ki sayıları, konumları hakkında bilgi verirken Kosova’nın bağımsızlığına hazır olduklarını Arnavut kardeşlerimizin dün şikayet ettiği haksızlıklara kendilerinin de başkalarına saygı duymaları gerektiğini ifade etti.

Konferansın ardından Ankara’da okuyan Balkanlı öğrencilerle bir araya gelen misafirler bu projeden duydukları mutluluğu anlattılar. İstanbul’u kültür başkenti olarak ziyaret eden konuklar Türkiye’den ayrıldılar. Toplumsal Gelişim Derneği Başkan Yardımcısı Tugay Sait Seyhan konuyla ilgi yaptığı değerlendirmede dernek olarak özellikle Balkanlarda insan hakları üzerine faaliyet gösteren derneğimiz son üç ayda Yunanistan Gökkuşağı Partisi başkanı ile Romanya Macarlarının temsilcilerini misafir eden parti en son Sancak Milli Meclis Başkanı Dr Süleymen Ugljanin’i misafir ettiğini ifade söyledi. Ugljanin şu anda Sancak’ın ana kenti Yenipazar’ın belediye başkanlığını yapıyor.

Seyhan, 2006 yılı Şubat ayı sonunda dünyadaki tüm Gagavuz önderlerini Ankara’da toplamayı düşündüklerini ifade etti.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com