Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mahmut Ustaosmanoğlu

din adamı1929 yılında, Trabzon'un Of ilçesinin Tavşanlı köyünde doğdu. 10 yaşında, köyün imamlığını yapan babası Ali Efendi ve annesi Fatma Hanım'ın hocalığında hafızlığını tamamladı. Mehmet Rüştü Âşık Kutlu Hoca'dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde, Hoca Abdülvehhab Efendi'den Arapça okudu. Devrin tanınmış hocalarından Süleymaniye Medresesi mezunu Hacı Dursun Feyzi Güven'den fıkıh, tefsir, hadis ilimleri okudu. 16 yaşında icazet aldı. Köyünde ders vermeye başladı. Askerlik çağına gelmeden talebelerine icazet verdi.

1951 yılında, Ramazan ayı için, Sivas'ın Divriği ilçesine vaiz olarak gönderildi. Sohbetleriyle etrafındakileri kendisine hayran bıraktı. 16 yaşındayken teyzesinin kızı Zehra Hanım'la evlendi. Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu oldu.

M.Haydar Efendi'yle tanışması, hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Askerlik sonrası şeyhi Ali Haydar Efendi (ks) onu İsmailağa Camii'ne davet etti. 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu.

23 Haziran 2022 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

* Ruhu'l-Furkan
Şu ana kadar 12. cildini tamamladı.

* Sohbetler (4 cilt)

* Risale-i Kudsiyye
Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın tercüme ve izahı (2 cilt)
HABER

İsmailağa'dan sert eleştiriler: Anadolu'nun ehl-i sünnet evlatlarına üvey evlat gibi davranılıyor
Zaman 21 Eylül 2014

Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin damadı, İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Muhammed Keskin Hoca, hükümetin bazı uygulamaları ve son dönemde yaşananları sert sözlerle eleştirdi.

Keskin, Marifet Dergisi’nin bu ayki sayısında kaleme aldığı ‘Yeni Türkiye’ söylemine yüklendi. Şia ve Vehhabi çevrelerle yakınlaşırken, Anadolu’nun asli unsuru ehl-i sünnet-in üvey evlat muamelesi gördüğünü vurguladı. Büyük projelere ecdadımızın adını verip onlara hakaret etmenin marifet sayıldığına dikkat çekerek, cemaatlerin maruz kaldığı baskıyı da şöyle dile getirdi: “Özellikle geçen yüzyılın ilk yarısında vaki olan ağır baskı ve zulüm devresinde İslam’ın taşıyıcı ayakları olan ve bugün halkın şuurunu nakış nakış işleyen tarikat ve cemaatlerin çeşitli bahanelerle dışlanması, baskıya ve ötekileştirmeye maruz bırakılıp emeklerinin yok sayılması ya da o buhranlı zamanlar atlatıldıktan sonra sadece işin siyasi tarafında boy gösterenlerce sahiplenilmesi vahim bir kadirbilmezlik olarak karşımıza çıkmaktadır.” Keskin’in yazısı özetle şöyle:

ECDADIMIZI İSLAM’A HİZMET ETTİĞİ İÇİN SEVİYORUZ: Mevla Teala Hazretleri, hakka giden yolun sahabe-i kiramdan geçtiğini ilan etmiştir. İşte bu mübarek yol, ehl-i sünnet vel-cemaat büyüklerinin yoludur. Bu yolu, ashab-ı kiram ve tabiin-i izamdan sonra en güzel yaşayan ve yaşatanlar da ecdadımız Selçuklular ve Osmanlılardır. Evet! Kavmiyetçilik (ırkçılık) mel’un ve merduttur. İslam’da asla yeri yoktur. Fakat bu, ecdadımızı sevmeyeceğimiz, onlarla ve onları İslam’a hizmetleriyle iftihar etmeyeceğimiz anlamına gelmez. Biz, ecdadımızı Türk oldukları için değil İslam’a ve Müslümanlara hizmet ettikleri için sevmekteyiz. Bu yüzden kimse bizi ırkçılıkla itham edemez, etmeye hakkı da yoktur.

DEVASA PROJELERE ECDADIN ADI VERİLİRKEN ONLARA HAKARET EDENLERE GÖZ YUMULUYOR: Fakat günümüzde esef ve endişe ile müşahede etmekteyiz ki; bazı kimseler ihtiyaç duyduklarında Selçuklu ve Osmanlı isimlerini kullanmakta, onların torunları olduklarını iddia etmekte bununla birlikte ecdadın tarih boyunca İslam’ın salih inancını korumak adına mücadele ettiklerini sapık fırkalarla hemdem olmakla bir beis görmemektedirler. Daha da kötüsü; elinde devlet imkanlarını bulunduran bazı makam sahiplerinin ehl-i sünnet itikadının tarihi düşmanı Şii ve Vehhabi uzantılarına büyük imkan tanımaları, Anadolu’nun asli unsurları olan ehl-i sünnet Müslümanlarına ise üvey evlat muamelesi yapmalarıdır. Müslüman’a hayat hakkı tanımayan katı laiklerden kurtulalım derken ithal sapık fikirlerin istilasına maruz kalma tehlikesi bizleri derin endişelere sevk etmektedir. Devasa projelere ecdadın isimlerinin verilip onlara her türlü hakareti maharet sayan akımların vatanımızda cirit atmalarına göz yumulmasını tezat olarak kabul etmekteyiz.

İRAN DEVRİMİNİ KUTLAMAYA GİDENLERİN BAKAN YAPILMASI AĞIRIMIZA GİDİYOR: Her sene İran devrimini kutlamaya gidenlerin bakan yapılması, Selefi-Vehhabi olanların belediye başkanı yapılması, Şiiliği ehl-i beyt mezhebi yalanıyla memleketimize sokmaya çalışanların uzantılarının kutlu sahabi Ebû Eyyûb el-Ensarî’nin (radıyallahu anh) başına belediye başkanı vasfıyla dikilmesi bu vatanın evlatları olarak ağırımıza gitmektedir.

İSLAM ALİMİ SÜSÜ VERİLMİŞ ZEVATLAR EHL-İ SÜNNET İTİKADININ ALTINI OYUYOR:Mustafa İslamoğlu ve Hayreddin Karaman gibi İslam alimi süsü verilmiş bazı zevat ehl-i sünnet itikadının altını oyarken onlarla aynı ağzı kullanan ve Sakal-ı Şerif’e (hâşâ) kıllar diyen, Kur’an surelerinin isimlerini alaya alan ve en rezil bir ifadeyle Kainatın Efendisi’ne (sallallahu aleyhi ve sellem) gurur-kibir isnad eden idarecilerin ortaya çıkması ve daha yüksek makam sahipleri tarafından himaye edilmeleri de samimi Müslümanları kahretmektedir.

YABANCILARA HAK VAR, MÜSLÜMANLARA YOK:Adalet ve demokrasi denilerek ecnebi vakıflarının mülkleri iade edilirken (ki Müslüman olsun ecnebi olsun elbette hak, sahibine verilmelidir) Müslümanların bahusus Efendi Hazretleri’nin ihvanının küpelerini, bileziklerini ve cüzdanlarını infak etmek suretiyle cami ve medrese olsun diye inşa ettikleri külliyelerinin hiçbir mazeret olmaksızın (ama kasıtlı ama ihmal yoluyla) hâlâ iade edilmemesi mülkün temeli olan adalet hususunda soru işaretleri akla getirmektedir.

DİNî VE MİLLî HASSASİYETLER ZAYIFLATILMAYA ÇALIŞILIYOR: Hülasa; dinî ve millî hassasiyetlerin zayıfladığı ve zayıflatılmaya çalışıldığı şu ortamda Yeni Türkiye’nin kimin Türkiye’si olacağı hususunda ciddi endişeler taşımaktayız. Sultanımız Efendi Hazretleri’nin hatm-i şeriflerde yaptığı şu dua ile bitirelim: Ya Rabbi! Ümmet-i Muhammed’in kalplerini Kur’an’a çevir. Ümmet-i Muhammedi Rasûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in sünnet-i seniyye merkezinde cem eyle... Âmîn...

HABER

Mahmud Ustaosmanoğlu Hoca'nın acı günü
29 Ocak 2015

İsmail Ağa Cemaati'nin manevi önderi Mahmut Efendi'nin kardeşi İsmail Ustaosmanoğlu hayatını kaybetti. 73 yaşındaki İsmail Ustaosmanoğlu Hocaefendi uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

İsmail Ağa Cemaati'nin manevi önderi Mahmut Efendi'nin kardeşi İsmail Ustaosmanoğlu Hocaefendi hayatını kaybetti. Uzun süredir prostat kanseri tedavisi gören 73 yaşındali İsmail Ustaosmanoğlu, tedavi gördüğü Bağcılar Medipol Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Ustaosmanoğlu yarın Cuma namazına müteakiben Fatih Çarşamba’da bulunan Yavuz Sultan Selim Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verilecek.

İsmail Ağa Kuran Kursu’nda çok sayıda talebe yetiştiren İsmail Ustaosmanoğlu Hcoaefendi çeşitli camilerde imamlık ve vaizlik görevlerinde de bulundu.
VEFAT-HABER

Mahmut Efendi vefat etti
23 Haziran 2022

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Sevgili şeyhimiz Mahmut Efendi Hazretlerimiz Hakk'a yürümüş ahirete irtihal etmiştir. Cümle ümmet-i Muhammed'in başı sağ olsun." ifadeleri yer aldı.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesi, 24 Haziran Cuma günü öğle namazına müteakip Fatih Camisi'nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.

Haziran ayında enfeksiyona bağlı böbrek rahatsızlığı sebebiyle hastanede tedavi altına alınan Mahmut Ustaosmanoğlu, 23 Haziran 2022'de vefat etti. Mahmut Efendi Hazretleri, 93 yaşında hakk'a yürüdü.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com