Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

İsmail Haniye

Filistin Gazze Hükümeti Başbakanı


HAMAS Yöneticisi1963 yılında Gazze’deki El-Şatti mülteci kampında dünyaya geldi. Ailesi, 1948 yılında, ilk Arap-İsrail savaşından sonra Askalan kenti yakınında bulunan El Jora köyünü terk etmek zorunda kaldı. Filistin mülteci kampına yerleşti. Haniye ilk ve orta öğrenimini Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin finansman desteğiyle Filistin kamplarında açılan okullarda yaptı. Lise yıllarında Müslüman Kardeşler hareketiyle tanıştı. 1983-84 döneminde Hamas'ın üniversite gençliğindeki uzantısı İslamcı Öğrenciler Derneği’nde mücadele verdi. Çalışmalarıyla Hamas kurucularından Şeyh Yasin'in dikkatini çekti. Haniye, o yıllarda, bir yandan okuyup, bir yandan İslamcı hareket davasına hizmet ederken, en büyük tutkusu futbolla da yakından ilgileniyordu. Bir adı da "Sporting Kulüp" olan "İslam Cemiyeti" futbol takımında top koşturuyordu. 8 numaralı formayı giyiyor ama orta sahada oynuyordu.

Yüksek öğrenimi önce Gazze'deki El-Ezher Enstitüsü ve aynı kentteki İslam Üniversitesi'nde tamamladı. İslam Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin Arap dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. Cezaeviyle 1987'de tanıştı. Sonra 1988'de 6 ay hapis. Ardından 1989'da 3 yıl tutuklu kaldı. 1992 yılında İslami Cihad ve Hamas üyesi 415 kişilik bir grupla hapisten Güney Lübnan'a sürüldü. Haniye 2001 yılında serbest bırakılınca Gazze'ye döndü ve İntifada Koordinasyon Komitesi’nde Hamas temsilciliğine atandı.

Haniye, 28 Eylül 2000 tarihinde Ariel Şaron'un El Aksa Camii'ndeki kışkırtmasıyla başlayıp 2004 Mayıs'ına kadar süren İkinci İntifada'da yönetici kadroya girdi. Haniye, 1999'dan 2004 Mart'ına kadar Şeyh Yasin'in özel kalem müdürlüğünü de yaptı ve ondan çok şey öğrendi.

Hamas, 22 Mart 2004'te Şeyh Yasin'in yerine Doktor Abdülaziz El-Rantissi'yi seçti. Rantissi, bayrağı devralmasından üç hafta sonra, 17 Nisan 2004'te öldürüldü. İsmail Haniye, bu süreç sonunda kendini Hamas’ın başında buldu. Çünkü hareketin siyasi lideri Halid Meşal, Şam'da sürgünde yaşıyordu. Haniye, silahlı direnişi bırakmadan siyaset alanında da mücadele etmeye karar verdi. Filistin genel seçimlerinde 'Reform ve Değişim' sloganıyla oy istediği listenin ilk sırasında yer aldı.
Hamas, tek başına iktidar olacak çoğunlukla seçimi kazandı. Haniye, hükümeti kurmakla görevlendirildi ve kurduğu hükümet güvenoyu aldı.

Filistin tarihinin 10'uncu başbakanı olan Haniye, yine Gazze yakınlarında Şatti mülteci kampındaki evinde oturmaya devam etti.

Çok genç yaşta evlenen İsmail Haniye, 13 çocuk babası oldu. 11'i hayatta. Onlardan da bazıları dünya evine girdi ve çoluk çocuğa karıştı. Haniye Filistin içinde ve dışında pek çok çevrenin güvenini kazanmış durumdu. Çünkü Hamas'ın intihar saldırılarının hiç birinde Haniye'nin onayı yok. Tam tersine; manevi babası Şeyh Ahmet Yasin'in öldürülmesinden sonra bile soğukkanlı ve uzlaşmacı bir çizgi benimsenmesi için inisiyatif aldı.

Haziran 2007'de Gazze Şeridi'ndeki Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmaların zirveye çıkması üzerine, Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas tarafından görevinden alındı.
HABER

Haniye; Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştü
01.01.2012

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye, başbakan Erdoğan'dan sonra CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu ve MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye'yi konutunda kabul etti. Başbakan Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutunda gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'deki Filistin Hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ile görüşmesi sırasında, ''Filistinliler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması amacıyla son dönemde yoğunlaştırılmış olan çabalardan Türkiye olarak memnuniyet duyduklarını belirttiği'' öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'deki Filistin Hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ile görüşmesi sırasında, ''Filistinliler arasındaki uzlaşı çerçevesinde tüm siyasi grupların katılımıyla Filistin halkının demokratik temsil gücü yüksek ve kapsayıcı bir çatı örgüte kavuşması dileğinde bulunduğu'' belirtildi.

Başbakan Erdoğan, Gazze'deki Filistin Hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye'yi konutunda kabul etti. İkili arasında basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme, saat 18.30'da sona erdi. Erdoğan'ın, Filistin Başbakanı ile Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler hakkında görüştüğü öğrenildi.

Başbakan Erdoğan'ın, Filistin Başbakanı Haniye ile yaptığı görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile Gazze'deki Filistin Hükümetinin Sağlık Bakanı Basim Naim, Eğitim ve Öğretim Bakanı Usame el Müzeyni ve Ekonomi Bakanı Ala Rafati de katıldı.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com