Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Justin  McCarthy

akademisyen, tarihçi, yazar


Amerikalı nüfusbilimci19 Ekim 1945 tarihinde doğdu. Louisville Üniversitesi'nde tarih profesörü. Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora verildi. Türk Araştırmaları Enstitüsü yönetim kurulu üyesidir.

Özellikle Balkanlar ve Ortadoğu tarihleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanındı. Yazdığı eserlerde, yurtdışında ve Türkiye'de katıldığı çeşitli toplantı ve söyleşilerde Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan olayları bugüne kadar tartışılardan farklı bir perspektifle değerlendirmeye çalıştı.

Ermeni Soykırımı iddialarına karşı duruşuyla tanındı. ABD'nin Kentucky Eyaletinde bulunan Louisville Üniversitesi (University of Louisville)'nde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

ESERLERİ:

1) Death and Exile: The Ethnic Cleansing of Ottoman Muslims, 1821-1922, Princeton, 1995 – Ölüm ve Sürgün: Osmanlı Müslümanlarına Karşı Yürütülen Ulus Olarak Temizleme İşlemi, İnkılap Kitabevi, 1998.
2) Muslims and Minorities: The Population of Ottoman Anatolia and the End of the Empire, New York University Press, 1983 – Müslümanlar ve Azınlıklar: Osmanlı Döneminde Anadolu Nüfusu ve İmparatorluğun Sonu, İnkılap Kitabevi.
3) Who Are The Turks? -A Manuel for Teachers-, (Carolyn McCarthy ile birlikte), New York, American Forum for Global Education, 2003.
4) The Ottoman Turks: An Introductory History to 1923, Londra-New York, Longman, 1997.
5) Turks and Armenians: A manual on the Armenian question, Washington, D.C., Committee on Education, Assembly of Turkish American Associations, 1989.
6) Arab World, Turkey, and the Balkans, 1878-1914: A Handbook of Historical Statistics, Boston, MA, G.K. Hall, 1982.

HABER

ABD'li tarihçi: Soykırımı Ermeniler yaptı
15 Nisan 2015

ABD'li tarihçi Prof. McCarthy ''Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor'' dedi.

Louisville Üniversitesi tarih profesörü Justin McCarthy, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarına ilişkin, ''Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor'' dedi.

McCarthy, Toronto Üniversitesi’nde, Kanada Türk Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen, ''Doğu Anadolu’daki İnsanlık Trajedisinin 100. Yılı'' konulu konferansta, 1915 yılında meydana gelen olaylarla ilgili bilgi verdi.

1915 Türkiye'sini anlamak için büyük fotoğrafa bakmak gerektiğini ifade eden Justin McCarthy, Rusya’nın o dönemdeki etkisinin gelişmeleri yönlendirdiğini söyledi. Söz konusu gelişmelerin din kaynaklı olduğunu anlatan McCarthy, ‘’Müslüman çoğunluğun ortasında kalan Ermeniler, Rusya’nın teşvikiyle devlet olmak istediler’’ diye konuştu.

İNSANLAR DEVLETE BAŞKALDIRDI
Bir devletin, vatandaşlarının yönetime başkaldırmasına karşı önlem almasının soykırım sayılamayacağını belirten McCarthy, ‘’Ermeniler yaşadıkları devlete başkaldırdılar. Bunun adı nedir? Buna vatan hainliği derler’’ ifadesini kullandı.

McCrthy, Taşnak Ermenilerinin, Van’ı işgal ettiklerinde şehirde katliam gerçekleştirdiklerini, Ruslara, geldiklerinde yapacak iş bırakmadıklarını ifade etti.

ERMENİLER İNGİLİZLERLE ANLAŞTI
Rusların teşviki ile devlet olma hayaline kapılan Ermenilerin, İngilizlere birçok teklifte bulunduğuna değinen Justin McCarthy, şunları söyledi:

‘’O dönem Osmanlı devletinin en kuvvetli ve düzenli orduları doğu bölgesinde idi. Ermeniler, Bağdat demiryolunu tahrip etmeyi, bu yolla Osmanlı devletine darbe vurmayı teklif ettiler. Bağdat demiryolunun çalışamaz hale gelmesi, Osmanlı devletinin yarısının gitmesi, savaşın da kazanılmasının da garanti edilmesi anlamına geliyordu. Ermeniler, İngilizlere güney ve doğuda karışıklık çıkararak yardımcı olmayı teklif ettiler.’’

OSMANLI ERMENİLERİ KORUDU
Böylesi durumlarda devletlerin yapması gerekenin, insanlarını korumak olduğunu belirten McCarthy, ‘’Osmanlı da öyle yaptı. Ermenileri, olay çıkarttıkları bölgelerden başka yerlere taşıdı. Hatta Osmanlı, Ermenileri bile Ermenilerden korudu. Ermenilerin nefret ettiği Cemal Paşa, açlıktan ölmek üzere olan Ermenilere yiyecek dağıttı’’ değerlendirmesinde bulundu.

McCarthy, Ermenilerin doğuda Osmanlı askerlerini, devlet görevlilerin, valileri bile öldürdüğünü, astığını ve işkence ettiğini, bu olaylardan sorumlu bir tane bile Ermeni bulunamadığını aktararak, ‘’Şimdi kim soykırım suçlusu? Herhalde Osmanlı değil’’ diye konuştu.

Tüm bu olaylar olurken, Osmanlı devleti yöneticilerinin, istese Ermenileri kolayca öldürebilecekken bunu yapmadığına dikkati çeken Justin McCarthy, ‘’sadece bu kişilerin yerlerini değiştirdiler’’ dedi.

ELİMİZDE BİNLERCE BELGE VAR
‘’Birileri 100 yıldır Osmanlı’nın Ermenileri katlettiğine dair belge arıyor’’ diyen Jsutin McCarthy, şunları kaydetti:

‘’Eimizde binlerce ama binlerce belge var. Bu belgeler Türklerin değil, Ermenilerin soykırım yaptığını gösteriyor. Osmanlı arşivleri açık ama Ermenilerinki değil. Tarih, insanların birbirini öldürmesine savaş der. 1915’te orada olanlar da soykırım değil, savaştı.''

Eski ABD Başkanlarından Ronald Reagan’a danışmanlık da yapmış olan uluslararası hukuk ve ABD anayasa hukuku uzmanı Bruce Fein de, bir olaya soykırım denilebilmesinin kriterleri olduğunu belirterek, ''1915 Türkiyesi'nde olanlara soykırım denilemez’’ ifadesini kullandı.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com