Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Murtaza İzzetoğlu

emekli matematik öğretmeni


Özbekistan Eski Milletvekili


Uluslararası Ahıskalı Türkler Federasyonu Yönetim Kurulu Eski Üyesi10 Mayıs 1936 tarihinde Gürcistan’ın Ahıska ilçesinin Azgur kasabasına bağlı Temlala köyünde doğdu.

Murtaza İZZETOĞLU ve ailesi tüm Ahıskalı Türkler gibi, 14-16 Kasım 1944 tarihinde Sovyetler Birliği Lideri Stalin’in emriyle Özbekistan’a sürgün edildi.

Özbekistan’ın Semerkand Vilayeti’nde ilkokul, ortaokul ve liseyi bitirdi. 1954-1959 yıllarında Ali Şer Navai Semerkand Devlet Üniversitesi Matematik Fakültesi’nde 5 yıl eğitim aldı. Matematik öğretmeni olarak mezun oldu.

Askerliğini Türkmenistan’da yaptı ve önce teğmen, daha sonra ise üstteğmen oldu.

Semerkand Devlet Üniversitesi’nde eğitim aldığı 1954 yılında, Gürcistan’ın Ahıska ilçesinin Azgur Kasabası’nda 1936 yılında doğan Ahıskalı Türk İtibar Ali Kızı hanımefendi ile evlendi.

Murtaza İZZETOĞLU, 1959 yılında ailesiyle birlikte Semerkand Vilayeti’nden, Taşkent Vilayeti’ne göç etti ve burada akrabalarının bulunduğu Akkurgan İlçesi’nin, Alimkent Kasabası’na yerleşti.

1959-1990 yılları arasında Taşkent Vilayetinin, Akkurgan İlçesine bağlı Alimkent Kasabası’nda, A.A.Jdanov (Abu Ali İbn-i Sina) adındaki No: 3 no’lu ve E. Telman adındaki No: 4 No’lu 11 yıllık Okullar’da öğrencilere Matematik, Fizik ve Astranomi derslerini 31 yıl okuttu. Ayrıca, Okul Müdür Yardımcısı ve Okul Müdürü görevlerinde de çalıştı.

Murtaza İZZETOĞLU aynı zamanda Taşkent Vilayeti, Akkurhan İlçesi, Taştoğan Kışlak Sovyeti milletvekilliği de yaptı.

Murtaza İZZETOĞLU’nun okuttuğu öğrencileri arasında, Özbekistan’da ve Eski Sovyetler Birliği’ni oluşturan Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye diğer ülkelerde çalışan yüzlerce üst düzey yönetici ve uzman var.

Murtaza İZZETOĞLU, ayrıca hayatı boyunca Ahıskalı Türklerin haklı davasına sahip çıktı.

1989 yılında Özbekistan’ın Fergana Vilayeti’nde ve daha sonra 1990 yılında Taşkent Vilayeti’nde Ahıskalı Türklere karşı meydana gelen saldırılardan sonra, Murtaza İZZETOĞLU ve ailesi Ukrayna’ya göç etmek zorunda kaldı.

Ukrayna’nın Donetsk Vilayeti’nin, Slavyansk Şehri’ne bağlı, Çervonıy Moloçar Kasabası’na yerleşti. Murtaza İZZETOĞLU ve ailesi, 1990–1993 yılları arasında Ukrayna’da yaşayan Ahıskalı Türkler ile birlikte, Ukrayna Ahıska (Meshet) Türkleri Vatan ve Anadolu Cemiyetlerini kurarak, Ahıskalı Türk Halkına büyük hizmetler yaptı. Yıllarca devam eden mücadeleden sonra Türkiye’ye gelmeyi başardı.

Murtaza İZZETOĞLU, 1993–2000 yılları arasında İhlas Holding A.Ş.’de çalıştı. İhlas Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Gazetesi Sahibi Dr. Enver ÖREN ve Başdanışmanı Prof.Dr.Nevzat YALÇINTAŞ’ın insani yardımı ile Türkiye’ye göç etti.

İstanbul’da ve Türkiye’de 1997 yılından itibaren Ahıskalı Türklerin vakıf, dernek, federasyon, birlik ve diğer sivil toplum kuruluşlarının kurulması ve hizmetlerine iştirak etti. 1997–2000 yıllarında Türkiye’ye ve İstanbul’a göç eden binlerce Ahıskalı Türk ailesine elinden gelen hizmeti yaptı.

Uluslararası Ahıskalı Türkler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ukrayna Ahıska (Meshet) Türkleri Anadolu Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Ahıskalılar Vakfı’nın kurucularındandı.

20 Ekim 2004 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

ESERLERİ:

Murtaza İZZETOĞLU, 1997 yılında “Ahıska Tarihi ve Bazı Hatıralar”, 1999 yılında “Ahıskalı Evliyalar” ve 2003 yılında ise “Ukrayna’da Ahıska ve Tatar Türkleri” kitablarını yazdı ve yayınlattı.

Murtaza İZZETOĞLU, son dört sene ağır hasta ve felç olmasına rağmen, “Ahıskalı Türklerin Kutub Yıldızı” son ve 4. kitabını yazıp bitirdi.
AİLE

Murtaza İZZETOĞLU'nun babası İzzet ARİFOĞLU 1892 yılında, annesi Hatice TOROMANKIZI ise 1900 yılında Gürcistan’ın Ahıska ilçesinin, Azgur Kasabası’na bağlı Temlala köyü’nde doğdular. Babası 1971 yılında, annesi ise 1973 yılında Özbekistan’da, Taşkent Vilayeti’ne bağlı, Akkurgan İlçesinin, Alimkent Kasabası’nda vefat ettiler.

Murtaza İZZETOĞLU’nun iki kardeşi: Ömer ve Muhammed Ukrayna’da vefat ettiler. Murtaza İZZETOĞLU’nun kız kardeşleri: Refika hanım 1948 yılında Özbekistan’da vefat etti. Şüşe (Totoş) hanım 2000 yılında ve Sülbiye hanım 2010 yılında İstanbul’da vefat etti.

Altı çocuğu Mehriban, Muhabbet, Meryem, Muhammed, Ahmet ve Mustafa’yı Alimkent Kasabası’ndaki ilkokul, ortaokul, liselerde ve başkent Taşkent’teki, Taşkent Devlet Enstitüleri’nde (5 yıl) ve Yüksek Meslek Okulları’nda (4 yıl) okuttu.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com