Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Devlet Bahçeli

MHP Genel Başkanı


Osmaniye Milletvekili1948 yılında Osmaniye'de doğdu. Yörede Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir Türkmen ailesine mensuptur.

İlk öğrenimini Osmaniye'de, orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Dr. BAHÇELİ, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde yapmıştır.

Dr. BAHÇELİ, başlangıcından itibaren Ülkücü Hareket'in her kademesinde görevler üstlenerek Büyük Ülkü Davası'na hizmet etti. Dr. BAHÇELİ, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde öğrenci iken Ülkü Ocağı Kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Dr. Bahçeli, bir yandan aktif olarak Ülkücü Hareket'te yeralırken, diğer yandan da ilmi alandaki çalışmalarını devam ettirmiştir.

1972 yılından itibaren Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev almıştır. Dr. BAHÇELİ, yine 1970'li yıllarda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin (ÜMİD-BİR) kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği'nin (ÜNAY) kurucularından ve Genel Başkanlarındandır. İyi derecede İngilizce bilen Dr. Devlet BAHÇELİ, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İktisat Doktorası yapmış ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürmüştür.

Dr. BAHÇELİ yine bu süre içerisinde Türk-İslam alemi, Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilenmiş ve bu alanlarda çalışmalar yapmıştır. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra cezaevlerine doldurulan MHP ve Ülkücü kuruluşların yöneticileri ile mensuplarının haklı davalarının her platformda savunulmasında takdirle karşılanan çalışmalarda bulunmuştur.

Ülkücü kadroların yetişmesinde önemli görevler de üstlenen Dr. BAHÇELİ, Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ tarafından göreve çağırılması üzerine 17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa etmiş, 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultay'ında parti yönetimine seçilmiş ve Genel Sekreterlik görevine getirilmiştir.

MÇP ve MHP'nin yönetim kadrolarındaki görevi, günümüze kadar kesintisiz olarak sürmüştür. Çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Baş-Danışmanlığı görevlerinde bulunan Dr. Devlet BAHÇELİ, 6 Temmuz 1997 tarihli 5'nci Olağanüstü Kongre sonrasında MHP Genel Başkanı görevini üstlenmiştir.

05 Kasım 2000, 12 Ekim 2003 ve 19 Kasım 2006 tarihlerindeki MHP Olağan Kongreleri'nde tekrar Genel Başkan seçilmiştir.
ENGLISH BIOGRAPHY

Nationalist Movement Party (MHP)
Chair: Devlet Bahçeli - Born in Osmaniye in 1948. He received his higher education at the Ankara Economics and Commercial Science Academy and his doctorate from Gazi
University in Ankara. Bahceli became chair of the MHP in 1997. From 1999 to 2002, he
served as deputy prime minister. He speaks English.

Founded: Feb. 9, 1969
Address: Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. No. 128 Balgat, Ankara
Tel: (0312) 472 5555
Fax: (0312) 473 1544

HABER

'Piskevüt'in önlenemez yükselişi

MHP Genel başkanı Devlet bahçeli'nin 'Pibkevvüt' çıkışı internette tıklanma rekoru kırıyor. Ekranda gördüğü çikolata ve bisküvileri alamayan çocukların dramını anlatan Bahçeli'nin bisküvi için 'Piskevüt' demesi, internet sörfçülerinin kulağından kaçmadı. Sadece o kelimenin geçtiği bölüm internette büyük ilgi gördü.

En çok izlenen videolar arasında yer alan "Püskevit"e eğlenceli internet gençliği tarafından Remix bile yapıldı.

Daha önce de MHP'nin 40. kuruluş yıldönümü için yaptığı tarih hesabıyla izlenme rekorları kıran Bahçeli'nin yeni bombası çok ses getireceğe benziyor.


HABER

MHP tam kadro yemin edecek

12 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan boykot ve tahliye krizleri arasında TBMM yarın düzenlenecek yemin törenine hazırlanıyor.
HABER

Tahriklere kapılmayalım
21 Ekim 2011

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hakkari'deki saldırının ardından 'itidal' çağrısı yaptı. Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Bahçeli, vatandaşlardan provokasyon ve tahriklere kapılmamalarını istedi. "Bölücü terörün düşmanca, alçakça ve şerefsizce icra ettiği kanlı saldırıları canımızı yakmış ve içimizi dağlamıştır" diyen Bahçeli, şu uyarıda bulundu: "Buna rağmen provokasyonlara, tahriklere dikkat edilmeli, bin yıllık kardeşliğimizi zayıflatacak, incitecek ortamlara, davetlere ve komplolara karşı uyanık olunmalıdır."HABER

Bahçeli: "Ağlama sırası onlarda" diyen soysuzdur
25 Ekim 2011

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Van’da meydana gelen depremin ardından ayrımcılığı körükleyen söylemleri eleştirerek, "Böylesi bir günde ayrımcılığı körükleyerek, ’Ağlama sırası onlarda’ gibi lanetlenmesi gereken yaklaşımları büyük bir densizlik ve soysuzluk olarak gördüğümüzü söylemeliyim. Binalar umutların, sevinçlerin üzerine devrilmiştir. Deprem, özlemleri, kavuşmaları silindir gibi ezip geçmiştir. Çöken yalnızca evler, işyerleri, yurtlar, yollar değildir. Vanlı kardeşlerimin hayalleri, beklentileri, sevdaları, arzuları da sarsıntılarla tahrip olmuştur. Şüphesiz yaşadığımız elem tarifsiz ve çok derindir" dedi.HABER

Bugünkü PKK neyse Dersim İsyanı da odur
29 Kasım 2011

MHP lideri Devlet Bahçeli, AKP, CHP ve yanlarında saf tutmuş Cumhuriyet karşıtlarının, isyancıların çetelesini tutup haklarını savunurken, Dersim isyanına giden süreci kasıtlı bir şekilde görmezden geldiklerini söyledi:

''İster vicdanen, ister ahlaken, isterse de hukuken değerlendirilsin Tunceli'deki tahrikler, Türk milletinin huzuruna, bağımsızlığına ve taşıdığı ruha hakarettir ve bunun için de isyanın başı hamdolsun ezilmiştir. Buradan hareketle havaalanı isimlerinin değiştirilme tekliflerini ve Mustafa Kemal Atatürk'e kadar dayanan ithamları şiddetle ret ve telin ediyoruz. Dersim isyanı, hükümeti devirme, yeni kurulan Cumhuriyeti yıkma ve ülkeyi parçalama sürecinin ara bir aşamasıdır ve doğru olarak da dönemin devlet yöneticileri, Türk milletinin kendilerine yüklediği sorumluluğun gereğini yapmışlardır.
HABER

Bahçeli: AKP'de kaos ülkeye zarar verir
12 Aralık 2011

Bugünkü tabloda istikrarı yeniden kuracak hükümet çıkartmanın kısa dönemde zor olacağını belirten Bahçeli, 'Başbakan inşallah sağlığına kavuşur, partide çatlamaya fırsat vermez' dedi.

Bugünkü tabloda istikrarı yeniden kuracak hükümet çıkartmanın kısa dönemde zor olacağını belirten Bahçeli, 'Başbakan inşallah sağlığına kavuşur, partide çatlamaya fırsat vermez' dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan'ın sağlık sorunu ve Şike Yasası'nın Çankaya'da veto edilmesinin ardından başlayan, 'AKP'de çatlak mı var?' tartışmalarını değerlendirdi. Akşam gazetesinin haberine göre Bahçeli, 'Başbakan inşallah kısa sürede sağlığına kavuşup partide herhangi bir çatlama, yarılmaya fırsat vermez' dedi. MHP'li belediye başkanlarıyla Antalya'da yaptığı kamp sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli şunları kaydetti:

KESTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL:
AKP'nin iç bünyesinde meydana gelen gelişmeleri çok ciddiye alarak takip etmiyoruz. Ama artık 3. dönem iktidarını yaşadığı süreçte memnunsuzlukların, beklentilere cevap bulmamanın, parti yönetimi ve bakanlar kurulunda sürekli aynı şahsiyetlerin olmasından dolayı partinin diğer mensuplarının beklentilerinin su yüzüne çıkması gibi konular kendini gösterebilir. Spor camiasını yakından ilgilendiren, bir konunun, parti içi sorun haline dönüştürülmesi, 10'uncu yılına giren süreçteki kaynamanın ilk sesleri gibi geliyor. Buradan ne gibi bir siyasi sonuç çıkar onu kestirmek mümkün değil. Ama sağlıkla alakalı sıkıntılı bir dönemde, uzun yıllar hükümeti yönetmiş şahsiyetler arasında bir gerginliğin çıkartılmış olmasının gerçek sebebini bulmakta yetersiz kaldığımı söylemek istiyorum.

İNŞALLAH BAŞBAKAN İYİLEŞİR:
Cumhurbaşkanı'nın (Şike Yasası için)Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyi düşüneceğini zannetmiyorum. Eğer gitmeyi düşünüyorsa o zaman şuurlu bir karşı duruşla bir çatışmayı bugünden kabul etmiş olurlar. Onun için bu aşamayı yeterli bulacaktır. Başbakan inşallah sağlığına kısa sürede kavuşarak bu sorunlarla ilgili partide herhangi bir çatlama, yarılma gibi olaylara fırsat vermez.
HABER

"ŞEHİT OLABİLMESİ İÇİN MÜSLÜMAN OLMALI"
27 Mart 2012

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulunuyor. Sivil şehit tasarısını eleştiren bahçeli, "Vefat eden birisinin şehit olabilmesi için Müslüman olması mutlak anlamda gereklidir" dedi.

Şehitlik hukuki bir terim yada içerik değil, milli bir kıymet hükmüdür. Kimlerin şehit sayılacağını ve kimin şehit makamına yükseldiğini, hukuki gerekçelerle tayin etme yetkisi kimsede yoktur.

"ŞEHİT OLABİLMESİ İÇİN MÜSLÜMAN OLMALI"

Yüce Allah’ın isimlerinden biri olan Şehit, ölmeyen, onun ikram ettiği nimetleri gören, peygamber efendimiz ile birlikte şahitlik yapacak ayrıcalıklı mukaddes bir kimsedir. Vefat eden birisinin şehit olabilmesi için Müslüman olması mutlak anlamda gereklidir.

AKP hükümetinin savurganca ve düşüncesizce şehit tanımını genişletme çabası abesle iştigaldir. Kahramanların ruhlarına haksızlıktır. Şehitliği sulandırmak, ayağa düşürmek kimsenin haddine değildir.

Başbakan’ın şehit tanımıyla oynaması büyük bir gaflet ve basiretsizliktir. Mesela Agos Gazetesi Genel Yayın yönetmeniyken öldürülen Hrant Dink’i nasıl ve hangi yetkiyle şehitlik mertebesi verilecektir?HABER

Hukuk, darbeyi aklından geçirenin bile yakasından tutmalı
18.04.2012

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hukukun, darbeyi aklından bile geçirenlerin yakasından tutması gerektiğini söyledi. Parti grubuna seslenen Bahçeli, 28 Şubat soruşturmasını değerlendirdi. Süreci olumlu bulduğunu belirterek, net konuştu: "Muhakkak ki milli iradeyi felç etmeyi bırakınız, fiiliyatta gerçekleştirmeyi aklından bile geçiren kim varsa hukuk harekete geçmeli ve bunların yakasından tutmalıdır. 12 Eylül, 28 Şubat ve her türlü darbe girişimi mutlaka hukuki anlamda neticeye kavuşturulmalı ve Türkiye, bu yükten artık kurtulmalıdır." MHP lideri, soruşturmaya ilişkin uyarılarda da bulundu. Geçmişten kaynaklı 'tarafgir bakış' ve 'hınç' duygusunun hukukun güvenirliğine zarar vereceğini kaydederek, yargı sürecinin hızlı ve tam olarak tecelli etmesini istedi.
HABER

Yunanistan'a mehterle girdi
28 Haziran 2012

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balkan gezisinin ilk durağı Yunanistan'da Mehter Marşı'yla karşılandı. Pazarkule'de Bahçeli'yi karşılayanlar arasında Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder de yer aldı. Hakgüder, Balkan Savaşları'nın ardından Pazarkule'den Yunanistan'a giren ilk Türk siyasi kişiliğinin Bahçeli olduğunu söyledi. Soydaşlarımızın yaşadığı Büyük Derbent Köyü'nü ziyaretinde Mehter Marşı'yla karşılanan Bahçeli, özellikle kadınlar ve çocuklarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Bahçeli, 'Size anayurttan sevgi, selam getirdim, yalnız değilsiniz' mesajı verdi.

Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, kendisini ziyaret eden Bahçeli'den ilk seçimlerde MHP'nin Batı Trakya kökenli adaylar göstermesini istedi. Bahçeli bu talebe 'Kapımız açık' diyerek olumlu yaklaştı. Bahçeli'nin heyetinde Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, Başdanışmanı Zühal Topcu ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da yer aldı.
HABER

Önce sicilinize bakın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Katillik gibi kabul edilemez bir hakaret ve suçlamayla ülkücüleri yan yana getirmeye çalışanlar önce sicillerine bakmalı ve kanına girdikleri milliyetçilerin vebalini ödemelidir. Ölümde bile taraf tutan, kinlerini dökülen kanlarla bileyen merhametsiz ve sevimsizler üzülerek görüyorum ki her fırsatı değerlendirerek milliyetçi-ülkücü hazımsızlığı zinde ve diri tutmaktadırlar” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Türkiye’de adı konulmamış ve ilanı da yapılmamış sosyal, siyasal ve ekonomik mahiyetli bir buhran yaşandığını belirten Bahçeli, maneviyat kaçakçılığı yapan münafıklar zümresinin güçlendiğini, demokrasi karaborsacılığından geçinen ikiyüzlüler koalisyonu şimdilik kazandığını belirtti. Bahçeli, 12 Eylül öncesindeki olaylardan dolayı cezaevinde bulanan ancak 3. Yargı Paketinin yürürlüğe girmesinin ardından tahliyelerine karar verilenlere yönelik eleştirilere dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Adaletin sağlanmasına ve hukuktaki eşitlik ilkesinin hayata geçirilmesine tahammül edemeyen malum mihrakların, geçmişin kabuk bağlamış yaralarını kaşıyarak tekraren ideolojik saflaşmayı teşvik etmeye çalıştıklarını kaygıyla izlemekteyiz. 12 Eylül öncesinde Marksist ve bölücü kesimin sayısız cinayetleri anayasal düzene karşı işlenen tek suç kategorisine sokularak yalnızca bir cezaya çarptırılması, buna karşılık ülkücülerin suçlanmasına neden olan her olayın adli suç kapsamına alınarak ayrı ayrı değerlendirilmesi geçmişte haksız ve eşitsiz bir uygulamanın ortaya çıkmasına neden olmuştur.”

-BİZİM İÇİMİZ RAHAT, VİCDANIMIZ MÜSTERİHTİR-

Tahliyenin ardından 12 Eylül öncesinin aşırı uçlarının hezeyan içinde ortalığı velveleye verdiğini, Bahçelievler’deki yedi TİP’linin öldürülmesini tekrar ısıtılarak ülkücü düşmanlığının yeniden hortlatılmak istendiğini savunan Bahçeli, “Klasikleşmiş ve klişe haline gelmiş bu bayat taktiklerin, ajitasyona dayalı bu tahrik kampanyasının milletimizin gönlünde makes bulması elbette mümkün değildir. Bu itibarla bizim içimiz rahat, vicdanımız müsterihtir. Ancak yıllardan beridir devamlı surette 12 Eylül’den önce Marksistlerin, devrimcilerin ve bölücülerin mağdur, milliyetçi-ülkücü hareketin ise saldırganlığın adresi olduğu tezi ve iftirası gündemde tutulmuştur. Sanki devrimciler sütten çıkmış ak kaşık gibi takdim edilmiştir” diye konuştu. Katillik ifadesinin hakaret olarak değerlendiren Bahçeli, katilliğin kabul edilemez bir hakaret ve suçlamayla ülkücüleri yan yana getirmeye çalışanların önce sicillerine bakmalarını ve kanına girdikleri milliyetçilerin vebalini ödemelerini istedi.

Bahçelievler olayının üzerinde tezgâh kurarak ülkücü avına çıkan ahlaksızların, 1980 öncesinde binlerce milliyetçi-ülkücüye nasıl kıyıldığını hatırlamaya çalışmalarını isteyen MHP Lideri, 18 Eylül 1979 tarihinde Adana Endüstri Meslek Lisesi Lojmanlarında altı ülkücü öğretmenin katledildiğini ve 15 Mart 1978 tarihinde Ümraniye’de, beş ülkücü işçiye düzenlenen saldırıyı kimselerin hatırlamadığını belirten Bahçeli, bu saldırıların faillerinin idam ve müebbet cezası almadan belli bir süre cezaevinde kaldıktan sonra salıverildiğini savundu.

-“YALNIZCA MEŞRU MÜDAFAASINI YAPAN ÜLKÜCÜLER KATİL”-

“Ölümde bile taraf tutan, kinlerini dökülen kanlarla bileyen merhametsiz ve sevimsizler üzülerek görüyorum ki her fırsatı değerlendirerek milliyetçi-ülkücü hazımsızlığı zinde ve diri tutmaktadırlar. Bunlar için 30 bin kişinin katili İmralı canisi bile özgürlük ve hak mücadelesi veren ve serbest kalması gereken birisidir ama geçmişte yalnızca meşru müdafaasını yapan ülkücüler katildir” diyen Bahçeli, şu değerlendirmede bulundu:

“12 Eylül öncesindeki hadiselerden belli bir süre sonra bölücü ve yıkıcı militanlar zaman aşımından yararlanarak serbest kalırken, hukuki yaptırıma uğramış olan dava arkadaşlarım yıllardan beri cezaevinde kalmak durumunda kalmışlar ve cezalarını çekmişlerdir. Bundan sonra bu kişilere hala katil yaftası vurulması büyük bir izansızlık ve vicdansızlıktır. Bu marazi, sakil ve sefil bakışın yanlılığı demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tahrip edilmesine de ortam hazırlamıştır. Hükümetin ideolojik nakille monte edilmiş bir bakanın serbest kalanlar için dile getirdiği; ‘vicdan azabı çekiyorum’ ifadeleri gerçekten de samimiyse, bu şahsın gereğini yapıp görevinden istifa etmesi erdemli ve makul bir davranış olarak değerlendirilecektir.”

Geçmişin acı hadiseleri üzerindeki kapakların kaldırılması konusunda ısrar edenlere Meclis’te inceleme komisyonu kurulması çağrıda bulunan Bahçeli, mazilerinde pişmanlık bulunmadığını, davalarına inanmışlığın aziz hatıralarının bulunduğunu kaydetti. Bahçeli, “Israrlı olurlarsa bu kendi bilecekleri bir şeydir ve milliyetçi-ülkücü hareketin herhangi bir şeyden korkması ve çekinmesi hiçbir şart altında söz konusu olmayacaktır” diye konuştu.
HABER

Hükümete koşulsuz destek çağrısı
4 Ağustos 2012

Şemdinli'deki olayları değerlendiren MHP Lideri Bahçeli, iç savaş uyarısı yaptı: STK'lar, siyasi partiler hükümete gerekli desteği vermelidir. İktidar yanlış politika uyguladı falan... Memleket elden gittikten sonra iktidar olsa da olur, olmasa da olur...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şemdinli'de yaşananları PKK'nın 'Kurtarılmış topraklar projesi' olarak niteledi.

Üniter yapı korunarak verilecek mücadelede, sivil toplumu ve tüm partileri hükümete destek vermeye çağırdı. Bir grup gazeteciyle iftar yemeğinde bir araya gelen Bahçeli, şunları söyledi:

KUZEY SURİYE: Amaçları yaklaşık 600 km sınır teşkil edecek tarzda bir Kuzey Suriye Özerk Kürdistan bölgesi oluşturmak. Türkiye, Suriye'nin bölünmesi, bunun Türkiye'ye yansıması, tüm bunları bütünüyle ele alarak Suriye toprakları üzerinde bir güvenlik kuşağı oluşturmalı. Bu güvenlik kuşağının, muhtemelen kurabilecek olan dört parçalı Kürdistan'ın batı yönünü oluşturan Suriye topraklarındaki Kürt oluşumuna engel teşkil etmesi lazım.

ŞEMDİNLİ ÇAĞRISI: Şemdinli, Türkiye üzerinde oluşturulmak istenen özerk bölge, federal yapı veya tamamen bağımsızlık hedefiyle belirlenmiş olan coğrafyanın önemli bir ucudur. Yani yavaş yavaş halı yıkama, halı temizleme politikası gereği bir yerde kurtarılmış topraklar oluşturma faaliyetinin baştaki kuşağı. Eğer Şemdinli'de belli bir alanı, PKK kendisi için egemenlik hakkını kullanabilecek alan olarak görmeye başlarsa sonraki aşama, bu alanın genişletilmesi sürecidir. Bu da iç çatışmaya götürür. Türkiye, bu alanı kaybederse, sonucu Suriye ve Irak gibi olur.sondevir yazısı


Erdoğan-Bahçeli İttifakı


HABER


Bahçeli yeniden genel başkan
4 Kasım 2012

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 10. Olağan Kurultayı Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılıyor.

Devlet Bahçeli'nin altıncı kez genel başkanlığa aday olduğu kurultayda, bin 241 delegeden bin 216'sı oy kullandı.

Yapılan oylamada Devlet Bahçeli, 725 delegenin oyunu alarak yeniden genel başkanlığa seçildi. Koray Aydın 441, Müsavat Dervişoğlu da 48 oy aldı.


HABER

Bahçeli Medyayı eleştirdi: Üniversite olayları doğru verilmiyor
Zaman 22 Aralık 2012

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, üniversitelerde yaşanan olaylar karşısında medyanın tavrını eleştirdi. Meclis’te gazetecilerle son günlerde üniversitelerde yaşanan çatışmaları değerlendiren Bahçeli, medyanın yaşanan öğrenci olaylarını doğru kavramlarla yansıtmadığını söyledi.

MHP lideri, ‘karşıt görüşteki öğrenciler çatıştı’ başlıklı haberleri örnek gösterdi. Bahçeli, “karşıt görüş dediğiniz vakit, insanlar sağ-sol çatışmasını anlar. Sağ-sol çatışmasından da devrimciler ile ülkücüler çatışması anlamı çıkar. Hem devrimci hem de ülkücüler böyle bir çatışmaya girmek istemiyor. Üniversiteye bilim insanı davet ediliyor. Fakültenin dekanının da konuşacağı toplantıyı kabullenmeyen PKK, üniversitelerdeki etkinlik alanını genişletmek için o toplantıyı basmaya kalkıyor. Polis teşkilatı ve üniversite güvenlik unsurları müdahil oluyor. Olay bu ama televizyonlarda ‘karşıt görüşler arasında çatışma’ diye anlatıldı” dedi.
HABER

Provokasyon'a dikkat: "Karadeniz insanı sağduyuludur, olgundur"
19 Şubat 2013

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Halkların Demokratik Kongresi heyetinin Karadeniz ziyaretiyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada ''Ne olursa olsun tahriklere, provokasyonlara, kavga ve çatışmalara azami derecede dikkat etmek, yöre insanımızın her zaman göstereceği olgunluk ve sağduyulu bir tavır olacaktır ve olmalıdır'' dedi.
HABER

Bahçeli: Yerimiz sokakların karanlığı değil
ntv 5 Mayıs 2013

İstanbul'da Ülkü Ocakları şenliğinde konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Yerimiz sokakların karanlığı değil, meydanların demokratik zeminidir. Fakat sokakların da görüş açımızın kapsamında bulunduğunu hiç kimse yabana atmamalıdır” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ülkü Ocakları İstanbul İl Temsilciliği'nin düzenlediği 2023 Gençlik Eğitimi 7. Dönem törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada ülkücülere seslenen Devlet Bahçeli, "Tepkilerinizi köreltmeye çalışanlara fırsat vermeyiniz. Bizim yerimiz sokakların karanlığı değil, meydanların demokratik zeminidir. Fakat sokakların da görüş açımızın kapsamında bulunduğunu hiç kimse yabana atmamalıdır. Şüphesiz bu filmi daha önce defalarca seyrettik. Bedeller ödedik, şehitler verdik canlardan olduk. Türkiye'yi kötürüm bırakmaya cüret eden komünistlerin, teröristlerin karşısına Milliyetçi ülkücü hareket geçmiştir. Yılmadık, yıkılmadık. Şehit kanlarından filizlenip büyüdük" diye konuştu.

Türk-Kürt ayrımını kaşıyan ve kanatmaya yeltenen kanlı emellerin faaliyet halinde olduğunu belirten Bahçeli, "Çözüm ve barış sözleriyle dağılmanın misyonerliğini yapanlar artmıştır. Süreç ihanetiyle Türk milletini etnik kimlikler arasında paylaştırmaya kararlı olanlar zıvanadan çıkmıştır" dedi.

HABER

Bahçeli: Olayları Arap Baharı'na benzetmek yanlış
1 Haziran 2013

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'yi Ortadoğu'daki bir 'Arap Baharı'na benzer, şimdiden adını 'Türk Baharı' koyarak bir kardeş kavgasına sürükleyebilecek davranışlardan başta siyasi iktidar ve muhalefetin bazı marjinal unsurlarının vazgeçmesi gerektiğini söyledi.
HABER

Gidecek başka bir Türkiye, başka bir vatan yoktur
4 Haziran 2013

AKP'nin sürdürdüğü siyaset Türkiye'nin aleyhine ne varsa hayata geçirmiştir. AKP'nin zorlamaları demokrasimize zararlar vermiştir. İktidar krizleri kullanmış ve toplumsal gelgitleri hanesine yazmıştır.

Biz vatan mücadelesi verirken 3 - 4 ağaç gölgesinde yatanlar acaba neredeydi. Ağacın derdine düşenler, konu Türk milletinin bölünmezliği olunca hangi caddelerde boy gösteriyorlardı. Bugünlerde ortalığı karıştırmak için diş bileyen ana muhalefet partisi sözde barış sürecinde neredeydi. Bizim için AKP'nin devrileceği tek yer sandıktır. Sokakların kontrolsüzlüğünden sonuç çıkmaz, çıksa da kimsenin yararına olmaz.

Biz bu sebeple bakışımızı sokaklara değil er meydanı sandıklara çevirdik. Şayet Türkiye'de sokakları mobilize ederek, saf beklentileri provake ederek, siyasi beklentilerini umanlar varsa ateşle oynamaktadırlar. Doğrudur Başbakan diktatörlüğe kaymakta, polis emirle şiddete başvurmaktadır, Başbakan ve hükümeti insanlarımızın özelini ihlal etmekte, Türk milletini bölmeye soyunmaktadır. Ne olursa olsun tek seçenek meşruiyet sınırları içinde kalmaktır. Ne olursa olsun gaz altında kalınırsa kalınsın gaza gelmemektir. Başbakan aklını başına almalı, kendisini gözden geçirmeli, 3 - 5 çapulcu diyerek şuursuz açıklamalardan vazgeçmelidir. Sayın Başbakan sen kimsin ve kimi tehdit ediyorsun? Kendi partinin bir belediye başkanı gibi Taksim'deki itirazları bir kaşık suda boğma niyetinde misin? Son çare olarak Tunus'un devrik diktatörü gibi ülkeden kaçtığın gün Türkiye'nin de iç savaşa sürüklenmesini mi sağlayacaksın? Bu dil son derece tehlikelidir. Başbakan'ın aba altından sopa göstermektedir. Başbakan Erdoğan'ın politikaları iflas etmiştir. AKP'ye oy vermiş muhterem vatandaşlarım Başbakan'ın ipe sapa gelmez konuşmalarından rahatsızdır. Sayın Cumhurbaşkanı Gül de demokrasinin sadece sandıktan ibaret olmadığını yerinde ve zamanında söylemiştir. İstanbullu kardeşlerimin onayı olmadan Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası kurulamaz, AVM yapılamaz, AKM yıkılamaz. Dışarıda ve içeride akbabalar daha fazla meseleyi başka yere çekmeden gereken yapılmalıdır. Gidecek başka bir Türkiye, başka bir vatan yoktur. Yeterince kavga etmiş, düşmanlık çekmiş, Türk milletinin yeni bir bataklığa saplanmasına engel olmalıyız. Birbirimize girerek, Allah göstermesin Taksim'den Tahrir çıkarmaya yönelerek, yabancı istihbarat elemanlarının ekmeğine yağ sürerek hiçbir sonuç elde edemeyiz. Mevcut şartları daha iyi yaparak, sorunlarımızı çözeriz, çözmek zorundayız. Gezi Parkı'ndaki gelişmelerin ikinci boyutu yılların birikmiş tepkisidir.HABER

Bahçeli erken seçim istedi
8 Haziran 2013

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim gerektiğini ifade ederek milletvekili genel seçimleriyle ilgili sandığın kapsamını ve zamanını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bıraktıklarını söyledi.

Bahçeli, Siyaset ve Liderlik Okulu’nun 8. Dönem Sertifika Töreni'nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devlet Bahçeli, "Erken seçim çağrınız var mı, aklınızda tarih var mı" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Son gelişmeler ve bu gelişmeler karşısında Türkiye'nin çok ciddi bir kutuplaşmaya sürüklendiği bir ortamda Sayın Başbakan'ın tavrı; kargaşa ve krizi derinleştirecek bir boyut taşımaktadır. Bu sebepten dolayı Sayın Başbakan'ın artık zamanı dolmuştur, bir iktidar yenilenmesine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.

Böyle bir yolun demokrasi içerisinde açılabilmesi, Sayın Başbakan'ın zamanla üç sandıktan bahsetmesinden geçmektedir. Sandığın kapsamını, zamanını kendisine bırakmaktayız."

HABER

AK Parti mitinginde MHP'ye saygısızlık!
ntv 15 Haziran 2013

MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Parti Ankara mitinginde MHP bayraklarının da açılmasına sert tepki gösterdi.

AK Parti'nin Ankara Sincan'da düzenlediği 'Milli İradeye Saygı' mitinginde parti bayraklarının yanı sıra MHP bayraklarının da açılması dikkat çekti.

Gelişme üzerine MHP lideri Devlet Bahçeli sert bir açıklama yaptı.

Bahçeli'nin açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle:

"PKK'ya teslim olmuş, İmralı canisiyle pazarlıklara batmış, milliyetçiliği ayaklar altına layık görmüş Başbakan ve zihniyetinin, Üç Hilali istismara yeltenmesi, Milliyetçi Hareket'in kutlu mücadele ve muhalefetini anlamsızlığa sürükleme provokasyonu siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçmekten kurtulamayacaktır."

"Öncelikle Üç Hilalli bayrağımızı ve bozkurt simgemizi AKP'nin açık hava toplantısında kullanılmasına ve açılmasına kimlerin çanak tuttuğu, kimlerin buna cüret ettiği, bu şerefsiz tertibin içinde kimlerin bulunduğu muhakkak ki açığa çıkarılmalıdır."


HABER

"MHP seçimde kimseyle herhangi bir ittifak içinde olmayacak"
14 Ağustos 2013

Bahçeli, partisinin seçimlerde değişik parti ya da partilerle ittifak yapacağıyla ilgili zihinleri bulandırıcı, akılları karıştırıcı maksatlı yalan haberlerin sıklıkla servis edildiğini kaydetti.

"MHP her seçim çevresinde kendi adaylarıyla mücadele verecek ve kimseyle herhangi bir ittifak içinde olmayacaktır" ifadelerini kullanan Bahçeli, "Milli irade AKP'yi uyararak MHP'ye yol verecek ve yerel yönetimlerin mührünü teslim edecektir. Daha iyi bir Türkiye için MHP şarttır. Daha parlak bir gelecek için MHP zorunluluktur" görüşünü savundu.
HABER

Bahçeli: Bundan sonra MHP’nin karşıt grubu PKK ve medyadır
Hürriyet 27 Ocak 2014

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gazetecilerin Esenyurt’taki saldırıyla ilgili sorularına cevap verdi. Bahçeli şunları söyledi:

Dün akşamdan bu yana bazı medya yöneticileri olayı karşıt görüşlü grupların çatışması ve adi bir suç gibi göstermek istemektedir. Bu karşıt gruplar kimlerdir. Üniversitede olay olur karşıt görüşlü gruplar, sokakta kavga çıkar karşıt görüşlü gruplar, miting meydanı karışır karşıt görüşlü gruplar…

Eğer MHP’ye yöneltilmiş saldırılarda karşıt gruplar olarak cümleye başlıyorsanız karşıt bir grup MHP’dir. MHP kendi kendine saldırmayacağına göre karşıt gruplar kimdir. Medya bu sorunun cevabını bulur, kamuoyuna doğru şekilde aktarırsa saygınlığı devam eder.

Esenyurt’taki karşıt gruplar kimlerdir. Bana sorarsanız MHP ve ülkücüler ile medya ve PKK’dır. Bundan sonra MHP’nin karşıt grubu PKK ve medyadır. Hükümetten arayan olmamıştır. Sayın meclis Başkanı aramıştır, CHP’nin değerli milletvekilleri aramıştır. STK’lardana arayan olmuştur.
HABER

Behçeli: Çatışmalardan uzak duracaksınız!
Milliyet 27 Ocak 2014

Esenyurt MHP seçim irtibat bürosu açılışı sırasında meydana gelen olayda yaşamını yitiren MHP İstanbul İl Başkanlığı basın danışmanlarından Cengiz Yücel Akyıldız cenaze törenine katılan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, akşam saatlerinde dün açılamayan seçim bürosunun açılışını yaptı.

SOKAKTA OLMAYACAĞIZ ÜLKÜDAŞLARIM

Devlet Bahçeli, şöyle devam etti:

"Öyleyse sokakta olmayacağız ülküdaşlarım. Sokaklar karanlık, sokaklar dipsiz, sokaklarda kim kimdir bilinmez. Sokak yerine işte burası gibi meydanları veya 30 Mart'ta gideceğimiz gibi sandığı değerlendirerek, bugünkü siyasi iktidarı, iktidardan uzaklaştırabilecek bir gayretin içerisinde olacağız. O sebepten dolayı, MHP, Türkiye'nin milli değerlerini, milli bekasını korumak için mutlaka ve mutlaka kargaşadan uzak, çatışmadan uzak olmalı, sokağa çekilmiş ama ülke yönetiminden fırsat buldukça uzaklaştırılan bir siyasi hareket olmaktan kendisini kurtarmalıdır. O sebepten bugün Esenyurt irtibat bürosu MHP'nin Genel Başkanı tarafından açılmıştır. Bu bir cevaptır. Bunu başta Recep Tayyip Erdoğan duymak üzere, o PKK alçaklar da unutmasın. Sabırlı, soğukkanlı olacaksınız, Türkiye'yi kamplara ayıranlara, kardeş kavgasını başlatmak isteyenlere fırsat vermeyeceksiniz."

"Çatışmalardan uzak duracaksınız"

Partililerden, Esenyurt'ta yaşayan herkesin yanına gidip onları seçim irtibat bürosuna davet etmesini, ikram yapmasını ve sohbet etmesini isteyen Bahçeli, Esenyurt'ta yaşayanların hiçbirisinin ayırt edilmemesi gerektiğini belirtti.

Bahçeli, şunları söyledi:

"Kavgadan, çatışmadan, kışkırtıcılardan uzak duracaksınız ve Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletinin varlığı ve geleceği için zaten her türlü fedakarlığı yapıyorsunuz, işte şimdi de bu fedakarlığınız sandığa doğru gitmek olmalı. Gidin sandığa aklınızda ne varsa, sandıkta deneyin. Sağdan soldan tahriklerle, bir başka yönlere çekilmeyin. 3 hilali sandığa vurun ki Osmanlı tokatı yiyerek geriye doğru mehter marşının tersinden yürüyüşünden iktidardan uzaklaşsın. Teşkilat disiplinini unutmayacaksınız. Hiçbir çatışmanın içerisinde bulunmayacaksınız. Çatışmayla Türkiye'yi karanlıklara sürüklemek isteyen insanlardan saati geldiğinde yargı önünde hesap sorulacağını unutmayacaksınız."
HABER

Bahçeli: Feyzioğlu aleni kışkırtıcı
13 Mayıs 2014

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli konuşmasında hem Baro Başkanı Metin Feyzioğlu'na hem de Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. Feyzioğlu'nun sözlerini, "Baro Başkanı'nın ucu açık, her konuya girip çıkan konuşması alenen kışkırtıcıdır" diye değerlendirdi.

HABER

Bahçeli: Türk Devleti tüm imkanlarıyla olay mahallindedir
14 Mayıs 2014

Devlet Bahçeli, MHP'nin resmi sitesinden yaptığı yazılı açıklamasında, "Herkesin kalbi Soma için atmaktadır" ifadesini kullandı.

"EN BÜYÜK KORKUMUZ KAYIP SAYISININ ARTMA İHTİMALİ"
En büyük korku ve kaygımız ise kayıp sayısının artma ihtimalidir. Halen, maden ocağında mahsur kalmış çok sayıda işçimizin olması ve geçen her anın aleyhe işlemesi endişeleri artırmakta, umutları kırmaktadır. Aziz milletimizin duaları Soma’yladır. Herkesin gözü-kulağı Soma’dan alınacak haberlere kilitlenmiştir. Arama-kurtarma ekiplerinin canla-başla çalışmalarını sürdürdükleri anlaşılmaktadır. Türk devleti tüm imkânlarıyla olay mahallindedir. Herkesin kalbi Soma için atmaktadır.
HABER

Devlet Bahçeli: Buraya gelen her kimse soğukkanlı olmalı!
15 Mayıs 2014

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli maden faciasının yaşandığı Soma’yı ziyaret etti.

Bahçeli burada gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu üzüntülü ortamda bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Ülkemizde çok büyük facialara yol açan olaylar yaşanmaktadır.

Devlet erkanının buraya taziye için gelmeleri ve devlet büyüklerini karşılamak için başta emniyet mensupları idareci ve yetkililerin bunlarla meşgul olması hizmetlerin aksamasına ve koordinasyonunun zayıflamasına neden olmaktadır.

Buraya gelen her kimse sakin ve soğukkanlı olmalı ve topluma yeni acılar verecek kargaşalardan uzak durmalıdır.

Bu hassasiyetimizi tekrar ifade ederken hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

Bu hepimizin acısıdır. Allah kimsenin başına vermesin. Ama bunun da altından kalkacağız.

HABER

Bahçeli yabancılaşmış aydını eleştirdi
14 Haziran 2014

Batı'yı ve Batı zihniyetini yüceltmekle kalmayıp özüne yabancılaşan, öz kültürüne şaşı bakan sözde aydın güruh birçok badireyi başımıza sarmıştır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Siyaset ve Liderlik Okulu 10'ncu dönem eğitim programını ödül törenine katıldı. Bahçeli, "Herkesi bir kez daha uyarıyorum; coğrafyamız tartışılırsa, milletimiz; milletimiz tartışılırsa devletimiz; devletimiz tartışılarsa bayrağımız ve bayrağımız tartışılırsa varlığımız ortadan kalkacaktır. Tehdit bu kadar somut ve yakındır. Allah muhafaza ama, bölgesel kaos, bölgesel ateş Türkiye'yi vuracak ve yakacaktır" dedi.

Bahçeli, Türkiye'nin ve özellikle entelektüel zümrenin 19'ncu yüzyılda beliren Batılılaşma macerasının olanca temposuyla sürdürdüğünü belirterek, "Başkalarına benzeme, başkaları gibi olma arayışı neredeyse hastalık düzeyine varmıştır. Batı'yı ve Batı zihniyetini yüceltmekle kalmayıp özüne yabancılaşan, öz kültürüne şaşı bakan sözde aydın güruh birçok badireyi başımıza sarmıştır. Türk milletine ait milli ve ahlaki süzgeçleri kaybedenler, bir başka ifadeyle manevi gümrük duvarlarını kolayca yıkanlar, enkazın üzerine yeni bir şey koyma konusunda tutuk ve yetersiz kalmışlardır. Her türlü marjinal ve ahlaka sığmayan anlayış ve ilişkilere kolayca bağlanan, kolayca gönül veren; yerli ve milli çıkarları acımasızca dışlayan ve küçümseyen çapsız ve ruhsuz aydın sorunu bugün de devam etmektedir" dedi.

Milletçe yaşanan modernleşme batılılaşma karışımı istikrarsızlık serüveninin; son iki yüz yıla damga vuran milli gerçeklerden kopuşu kurumsallaştırdığına dikkat çeken Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle Tanzimat'la birlikte; sosyal dokumuzla çelişen alıntılar ve ithal fikirler toplumsal buhranı daha da alevlendirmiş, daha da şiddetlendirmiştir. Reform, ıslahat, yenileşme sloganlarıyla atılan her adım ters tepmiştir. Çareyi uzaklarda aramak, çözümü ezberlerde görmek; içimizdeki ve yanıbaşımızdaki tarihi ve kültürel zenginliği doğal olarak ihmal ettirmiştir. Kompleksli aydın taife ve yozlaşmış yönetici elit karşı karşıya kaldığımız sorunları doğru okuyamamış, ağırlaşan sorunlara isabetli teşhis koyamamıştır. Haliyle teşhisteki isabetsizlik tedavideki dağınıklığı beraberinde getirmiştir. Ruh köküne mesafeli duran, tarihsel mirasa uzak kalan, milli kimlik ve değerlerine sırt dönen yarım aydınlar, milletimizin temel duygu ve ülküleriyle hem çelişmiş hem de çatışmıştır. Elbette bu olumsuzluğu gören sorumlu ve milli aydınlar itirazlarını dillendirmişler, seslerini yükseltmişlerdir. Bu bizler için gurur vericidir. Fakat bu fedakâr ve idealist yüreklerin sayısı az olmakla birlikte, tesir alanı da oldukça dar kalmıştır."

"KLONLANARAK ÜRETİLMİŞ TİPLERİ İŞBAŞINDADIR"

Bahçeli, "Korkaklığın moda olması zaferlerle dolu mazimizin üzerine sünger çekmiştir" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Devamlı ittifak arayış ve özlemleri, devrin küresel güçlerine yanaşma ve tutunma ısrarları özgüvenimizi zayıflatmıştır. Yapay sorun icatları, küresel hesapların varlığımızı hedef alması hem toprak hem de insan kayıplarına neden olmuştur. Tavizkarlığı demokratlık, teslimiyetçiliği özgürlük, pısırıklığı evrensel değerlere intibak şeklinde formüle ve izah eden kim varsa 20'nci yüzyılın başlarında yıkımın temellerini kazmıştır. Bugün de bunların aynısı ve klonlanarak üretilmiş tipleri işbaşındadır. Dün İmparatorluğumuza kast eden anlayış, bugün milli devletimize diş bilemektedir. Dün Türklüğü inkâr edip, onurlu ve haysiyetli duruşa yüz çeviren zihniyet; bugün de aynı tutum içindedir. Dün bölünmeden, parçalanmadan ve ufalanmadan ikbal bekleyen gayri milli unsurların takipçileri ve emanetçileri bugün her değerimizi çiğnemektedir."

HABER

Bahçeli: Ne olursa olsun kargaşadan uzak durun!
26 Ekim 2014

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partililerin her türlü kavga, kargaşa ve çatışmadan uzak durmalarını istedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 17 Kasım'da başlayacak il ve ilçe kongreleriyle ilgili yayımladığı genelgede, partililerin, her türlü kavga, kargaşa ve çatışmadan uzak durmalarını istedi.

MHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, parti teşkilatlarına genelge gönderen Bahçeli, Türkiye'nin çok zor günler yaşadığını, çok ağır ve tehlikeli bir operasyona tabi tutulduğunu ifade etti.

HABER

Bahçeli: Ne Yavuz'u unutur ne de İsmail'e yüz çeviririz
4 Kasım 2014

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, "Cami-cemevi, zıt kutupların buluşması ya da taviz verme olarak alınmamalıdır... Ne Sünni’den geçeriz ne Alevi’yi iteriz. Ne Yavuz’u unutur ne de İsmail’e yüz çeviririz." dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli’nin ilk gündemi, Muharrem ayına girilmesi nedeniyle Alevi sorunuydu.

"Suni ayrımlarla Türk milletinin çözülmesi planlanmaktadır. Bu yeni bir durum da değildir. Bilhassa Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimizin hassasiyetleriyle oynanmaktadır. Alevi çalıştaylarında umut tacirliği yapılmaktadır. Bir arpa boyu yol da alınmamıştır" diyen Bahçeli şöyle devam etti:

"Hükümetin, Alevi İslam inancına sahip yurttaşlarımızın beklentilerini cevap vermesi mümkün görülmekmektedir.

Biz Türkiye’nin inanç ve mezhep temelinde ayrışma yaşamaması için yıllardır titiz davrandık. Alevi İslam inancını benimseyen kardeşlerimiz aziz milletimizin yeri dolmaz fertleridir.

Bu kardeşlerimizin inanç ve kültür boyutundaki sıkıntıları bilinmektedir. Bunları zamana yayarak ötelemek, görmezden ve duymazdan gelmek doğru ve adil olmayacaktır".

"CAMİ DE CEMEVİ DE BİZİMDİR"
Mesele cami-cemevi, zıt kutupların buluşması ya da taviz verme olarak alınmamalıdır. Hz. Ali hepimizin iftar kaynağı, Hz. Hüseyin hepimizin kahramanıdır. Semah da, cami de, cemevi de bizimdir. Saz da, söz de bizimdir. On iki İmam da; erenler, evliyalar, arifler, Anadolu’ya Türk islam nefesi üfleyen büyükler şanımızdır, göz nurumuzdur. Ne Sünni’den geçeriz ne Alevi’yi iteriz. Ne Yavuz’u unutur ne de İsmail’e yüz çeviririz.

Artık Alevi kardeşlerimizin sorunları kökünden bitirilmelidir. Her konuyu istismar eden AKP Hükümeti, Alevi kardeşlerimizi yüzüstü bırakmamalı, kavrayıcı çözüm için harekete geçmelidir. Milliyetçi Hareket Partisi, bu konuda yapılacak her girişim ve teklife önyargısız şekilde destek vermeye vardır ve hazırdır..."
HABER

Bahçeli: Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail'in dargınlığını biz bitirmeliyiz
25 Kasım 2014

"BU KÜSTAH İMA VE KİRLİ PROPAGANDAYA ALEVİ KARDEŞLERİMİZİN İTİRAZI OLMALIDIR"

Bahçeli, "Başbakan Dersim isyanıyla Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimizi aynı karede değerlendirerek tarihi bir hataya imza atmaktadır. Bu küstah ima ve kirli propagandaya Alevi kardeşlerimizin itirazı olmalıdır. İncinen ve hırpalanan Alevi kardeşlerimiz seslerini yükseltmeli, Davutoğlu'nun tezgahına düşmemelidir

YAVUZ İLE ŞAH İSMAİL'İ BARIŞTIRMALIYIZ

"İki Türk hükümdarı olan Yavuz ile Şah İsmail ile 500 yıllık dargınlığını onların torunları olarak bizler bitirmeliyiz. Bu sorumluluk herkesindir." diyen Bahçeli, MHP'nin Alevi vatandaşların yararına her düzenlmeye destek vermeye açık olduğunu belirtti.
HABER

Bahçeli Tunceli'de konuştu: 1937 ve 38'de Tunceli'de olan olaylar isyandır
28 Kasım 2014

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Tunceli'de... Kentte yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda.

Bahçeli Valilik ziyaretinin ardından çıkışta şu konuşmayı yaptı. "Bizim gidemeyeceğimiz yer yoktur" diyen Bahçeli "İşte buradayım, Başbakan ne yapacak?" dedi.

Bahçeli, "1937 ve 38'de Tunceli'de olan olaylar isyandır. Ve bu isyana karışanlar bölücü terör örgütüdür. Hiç bir ahlaksız sürece müsamaha gösterilemez" diye konuştu.

Bahçeli'nin programında son anda iki değişiklik yapıldı. Esnaf ve cemevi ziyaretleri iptal edildi. Bahçeli, Ankara'ya dönüyor.

HABER

Bahçeli: PKK'nın Boğaz'da demlenen adamları hangi film fırıldağını çevireceklerdir?
Milliyet 21 Mart 2015

MHP Genel Başkanı Bahçeli, HDP'ye destek açıklaması yapan ünlüleri eleştirdi.

Bahçeli, isim vermeden bir dönem "Akil insanlar" heyetinde yer alan, son olarak da gündeme gelen "izleme heyetinde" olacağı söylenen sanatçı Kadir İnanır'a yüklendi. Çözüm sürecinin ilk döneminde görev yapan ve 63 kişiden oluşan "akil insanlar" heyetinden "PKK maskotları" olarak bahseden Bahçeli, şöyle konuştu; "Şimdi de İzleme heyeti kurulmuştur. 63'lükler arasında yer alanlar PKK maskotu olarak yeniden tedavüle çıkmştır. Bu heyet neleri izleyecektir. Sözde sanatçılar, gazeteciler, Yeşilçam kalıntıları, PKK'nın boğazda demlenen adamları hangi film fırıldağını çevireceklerdir?"

'KOZMOPOLİT ARZULAR...'

AKP'nin Ahmet Davutoğlu'nun genel başkan seçildiği son kongresinde, Davutoğlu'nun kürsüden kullandığı "epistemolojik " sözü çok konuşulmuştu. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin konuşmasında ise, "kozmopolit arzular" sözü dikkat çekti. Bahçeli, konuşmasının vatan temasına ayırdığı bölümünde, "köksüz ve kozmopolit arzulara teslim edecek toprağımız yok" dedi.

Kurultay için hazırlanan salonda Türk bayrağı ve 3 hilalli parti bayrağının yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk ile Alparslan Türkeş'in posterleri yer aldı.

MHP'nin 11. Olağan Büyük Kurultayı, bugün Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılıyor. Kurultayın siyasi mesaj içeren önemli boyutlarından biri, 21 Mart'ta yani Nevruz'un kutlandığı gün yapılıyor olması. MHP yönetimi, kurultayın tarihini Nevruz'un kutlandığı tarihe, partinin son dönemdeki siyasi stratejileri çerçevesinde özellikle denk getirdi. Kurultay'da, salon içinde ve dışında aynı zamanda Nevruz kutlamaları da yapılacak. Kalabalık nedeniyle salonun dışına da kurultayın heyecanının yansıması için ekranlar kuruldu. Kurultayda, MHP'yi Haziran ayındaki genel seçime götürecek ekip de belirlenecek.

TEK ADAYLI KURULTAY
MHP'nin bugünkü kurultayında genel başkanlık yarışı beklenmiyor. Yani tek adaylı bir kurultay olacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dışında bir adayın çıkması beklenmiyor.

BİZİMLE YÜRÜ TÜRKİYE
Kurultay salonunda, hakim renk kırmızı ve beyaz. Yani Türk bayrağının renkleri. Salonda: Atatürk, ülkücü hareketin Başbuğu Alparslan Türkeş ve Bahçeli'nin dev posterleri asılı. Kongre'nin ana sloganı "Bizimle Yürü Türkiye". Dikkat çeken sloganlar arasında "Ne Türkiye'yi ne ekmeğimizi böldürmeyiz", "Türkiye'nin kalbi burada" yer alıyor. Salona asılan Türkiye haritasının için de ise üç hilalin yanısıra kırık kalp
figürleri yer alıyor.

Kurultay, Başkanlık Divanı'nın oluşumu ile resmen başlayacak. Bahçeli, öğlen saatlerinde yapacağı konuşmada, partisinin seçim stratejisi
konusunda da önemli mesajlar verecek. Genel başkanlık seçiminin ardından partinin yönetim organları için blok liste çıkartılacak. MYK listesinde delinme beklenmiyor.

DURMUŞ YILMAZ YÖNETİME GİRECEK Mİ?
Bahçeli’nin parti yönetiminde Tuğrul Türkeş, Zuhal Topçu, Şefkat Çetin, Atilla Kaya, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya gibi bir çok eski ismi tutmayı sürdüreceği konuşuluyor. Merkez Bankası eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül'ün başdanışmanlığını yapan Durmuş Yılmaz ve Erhan Usta gibi isimlerin bu kurultayda MHP yönetimine getirileceği de belirtiliyor. Bahçeli’nin, kendisine daha önce kongrede rakip çıkan Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ı da parti yönetimine alıp almayacağı da en merak edilen konulardan biri.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarına karşı salon dışında da Nevruz etkinliği düzenlenecek. Salon dışında Nevruz ateşi yakılacak ve
yumurta tokuşturulacak.

KIRAÇ'TAN MHP ŞARKISI
Kurultayın sürprizlerinden biri de ünlü Rock şarkıcısı Kıraç'ın MHP için söylediği şarkı olacak. Şarkı kurultayın başlangıcında söylenecek. Sabahın erken saatlerinde salonun etrafında yoğunlaşan kalabalık gruplar, polislerin üst araması yapmasının ardından, kurultayın yapılacağı salona giriş yaptı. Polis ekipleri yoğun güvenlik önlemleri alırken, bazı yolların trafiğe kapatılması trafikte aksamalara neden oldu. Ankara Arena Spor Salonu önünde kurultay için toplanan vatandaşlara, bazı il teşkilatları ikramlarda bulundu. Adana İl Teşkilatı üyeleri, vatandaşlara ücretsiz olarak şalgam, çorba, simit, lokum ve çeşitli yöresel ürünler dağıttı.
HABER

MHP'de fazla sürpriz yok
7 Nisan 2015

Milliyetçi Hareket Partisi 7 Haziran'da gerçekleşecek olan Milletvekili Genel Seçimi'nde aday gösterilecek isimleri akşam saatlerinde açıkladı.

MHP, aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti. MHP lideri Devlet Bahçeli Osmaniye'den aday oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu ise İstanbul 2. bölgeden seçime girecek. MHP; Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'ı Uşak'tan, eski muhaliflerden Ümit Özdağ'ı da Gaziantep'ten aday gösterdi. Mevcut 52 milletvekilinden altısı aday olmazken, Bahçeli, Mehmet Şandır, Faruk Bal, Hasan Hüseyin Türkoğlu gibi isimlerin de bulunduğu 14 vekili listeye almadı. Bahçeli, listesinde dördünün kesin seçileceği, 61 kadına yer verdi.

HABER

Bahçeli: Yalıda oturup HDP'ye oy veren şerefsizler!
3 Ağustos 2015

MHP’nin genişletilmiş il istişare toplantısında konuşan Bahçeli, HDP'ye yönelik ağır ifadeler kullandı.

Bahçeli, "Boğaz’da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler. Şimdi, HDP ile koalisyonu kurun" dedi.
HABER

Devlet Bahçeli Köprüsü'nün temeli atıldı
31 Mart 2016

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Seyhan Nehri üzerine inşa edilecek "Devlet Bahçeli Köprüsü Temel Atma Töreni"nde açıklamalarda bulundu.

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları:

HER KENTİN BİR RUHU VARDIR
"Tarih boyunca kervan yollarının önemli bir geçiş ve kesişme noktası olan Adana Taşköprü hala ayaktadır. Asırlara meydann okuyan Taşköprü'müz yaşanmışlıkların canlı şahididir. Her kentin bir ruhu vardır. Bizim belediyeciliğimiz müşfik bir dokunuştur. Sımsıcak bir gülümsemedir. Çatık kaş yoktur bizim belediyemizde. Bizim nazarımızda herkes eşit Türkiye'dir. Bizim yapacaklarımız daha çoktur. Nid'den Tuna'ya, Adriyatik'te Çin Seddine nereye giderseniz gidin orada Türk'ün ayak izleri vardır.

ÜLKEMİZİN EN UZUN KÖPRÜLERİNDEN BİRİ

Milli anlayışımızın izleri olan bir eserimizi bugünde Adana'da açmanın gururunu yaşıyoruz. MHP milletine hizmet etme mücadelesine soluksuz devam edecektir. Ülkemizin en uzun köprülerinden biri olacak bu eser Çukurova için çok büyük faydalı sağlayacaktır.
HABER

MHP kurultayı 10 Temmuz'da
19 Haziran 2016

MHP kurultayında tüm önergeler kabul edildi

Çağrı Heyeti'nin topladığı ve MHP Genel Merkezi'ni yasadışı ilan ettiği MHP Tüzük Kurultayı Akyurt ilçesindeki Büyük Anadolu Otel'de bir araya geldi. Salt çoğunluk bulundu, imza atan delege sayısı kurultayın toplanması için yeterli sayıya ulaştı. Çağrı heyeti notere beyan için atılan imzaların toplamının 752'ye ulaştığını açıkladı. Ankara 13. Noterliği konuyla ilgili “MHP Kurultayı için 659 imza aldık. Kontrol amaçlı sayım sürüyor. Tasdik işlemi Pazartesi günü yapılacak” dedi. MHP Genel Merkezi'ne yakın kaynaklar ise 495 imza toplandığını savundu. Divan Başkanlığı için Meral Akşener'in desteklediği Musavvat Dervişoğlu ile Sinan Oğan'ın desteklediği Hasan Hüseyin Türkoğlu aday oldu. Dervişoğlu 456, Türkoğlu 170 delegeden imza aldı. Bir süre sonra adaylar uzlaştı ve Dervişoğlu tek aday olarak Divan Başkanı oldu. MHP'de muhaliflerin tüzük değişikliğine ilişkin tüm önergeleri oy birliğiyle kabul edildi. Muhalifler de 10 Temmuz'da yapılacak seçimli genel kurula katılacak. Muhaliflere verdikleri destek nedeni ile partiden uzaklaştırılan MHP'lilerin geri dönmelerinin önü de açılıyor.
HABER

BAHÇELİ: TÜRKİYE KORSAN BİR DEVLET DEĞİLDİR!
19 Temmuz 2016

Bahçeli MHP Grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu:
"Hamdolsun ayaktayız. Türk milletinin her ferdini sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Karmaşık günlerden düşe kalka geçiyor, yaşanan ağır olaylara hep birlikte kafa yoruyoruz. Sonunda bu da oldu kaos fitili tutuşturuldu, akılların bir köşesinde devamlı asılı duran, vahim olaylara adım adım usul usul gelindi.

Bunalım çığı 79 milyonun üzerine yıkıldı. İleri demokrasi iddiaları ters tepti. Türkiyemiz şu anda kör bir çıkmazdadır. Bugün 93 yıllık cumhuriyet tarhinin en nazik dönemini yaşıyoruz. Ortak akıl ve iradeyle hareket etme durumdayız. Sabırlı olmalıyız. Kin, nefret ve öfke salgınına kapılıp, birbirimize girmemizi seyre dalanların değirmenine su taşımamalıyız. Aklımızı başımıza almalıyız. Türkiye yoğun bakımdadır. Türk milleti endişelidir.

Türkiye Cumhuriyeti, muhteşem bir dirilişin hediyesidir. Bu tarihi gerçeğin yok edilmesi vatana ve millete kast etmekle eşdeğer cürümdür. Türkiye nice belaları yenerek bağımsızlığını elde etmiştir. Türkiye korsan bir devlet değildir. Türkiye yeni yetme çadır ve çukur devleti hiç değildir.
HABER

Bahçeli Yenikapı'da konuştu: Türkiyemizin şahlanışını gururla izliyorum!
7 Ağustos 2016

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Yenikapı’daki mitingde yaptığı konuşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da alkışladı.

İşte Erdoğan’ın uzun süre alkışladığı, Bahçeli’nin konuşmasındaki o bölüm:

Şehitlere yüreklice sahip çıktınız kardeşliği inançla savundunuz. Hainlere dersini çekinmeden verdiniz. Teröristlere haddini bildirdiniz. Yenilgi nedir tanımadınız. Ben de varım buradayım dediniz.

Yıkılmadan ayaktayım diyerek Yenikapı’ya koştunuz. Yeni bir dirilişin müjdesini verdiniz. Türkiyemizin şahlanışını gururla izliyorum. Millet burada irade burada inanç burada. Eğilmez baş yenilmez milli kudret burada. Bu meydandadır.
HABER

Bahçeli: Afrin yıkılsın, teröristler yakılsın!
21 Ocak 2018

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,"Artık terör örgütü PYD, PKK'a Afrin'in tabut, Münbiç'in mezar olması yegane ve sonuna kadar desteklediğimiz milli hedeftir. ABD'nin operasyonel ortağının kökü kazınmalıdır. Ya Afrin yıkılsın ya da teröristler yakılsın" dedi.

HABER

Devlet Bahçeli yeniden genel başkan
18 Mart 2018

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin 12’nci Olağan Büyük Kurultayı’nda 1169 delegeden 1167’nin oyunu alarak dokuzuncu kez genel başkanlığa seçildi.

Genel başkanlık seçiminin ardından delegeler, Merkez Yönetim Kurulu için oy kullandı.

Oylama sonucunda yeni asil üyeler şu şekilde oldu: Yeni MYK "Semih Yalçın, İsmet Büyükataman, Celal Adan, Mevlüt Karakaya, Emin Haluk Ayhan, Sadir Durmaz, Mustafa Kalaycı, İsmail Faruk Aksu, İzzet Ulvi Yönter, Zühal Topçu, Deniz Depboylu, Kamil Aydın, Ruhsar Demirel, Mehmet Parsak, Hidayet Vahapoğlu, Cemal Çetin, Ali Güler, Oğuz Tarhan, Özgür Bayraktar, Tamer Osmanağaoğlu, Yaşar Yıldırım, Volkan Yılmaz, Kadir Şekerci, Mehmet Taytak, İbrahim Çiftçi, Nevin Taşlıçay, Merve Menekşe , Gülbeyhan Saylağ, Nur Tuğba Aktay, Ayşe Sibel Ersoy, Gülay Özcan, Serap Şule Kalın, Fethi Yıldız, Murat Kotra, Yüksel Kaleci, Davut Haskırış, Ahmet Özyürek, Erdem Karakoç, Musa Küçük, Ahmet Yiğit Yıldırım, Hakan Doğru, Adem Yurdakul, Abdullah Bahadır Alperen, Fatih Çetinkaya, Mehmet Duygulu, Ferhat Çakıroğlu, Muhammet Koçak, Sefer Aycan, Süleyman Korkmaz, Mehmet Varol, Kadir Çitil, Nevzat Aypek, Hüseyin Korkmaz, Akın Üstün, İdris Aydın, Hakan Er, Hasan Özarslan, Hüsnü Uğur, Mustafa Ertekin, Mehmet Sarı, Süleyman Latif Yunusoğlu, Abdurahman Başkan, Nevzat Ünlütürk, İbrahim Özyavuz, Fevzi Zırhlıoğlu, Ömer Çağlar Yılmaz, Bulduk Özdemir, Volkan Uygunuçarlar, Volkan Dudu, Seyit Ahmet Göçer, Yusuf Turan, Recep Bakırcı, Umur Ertürk, Yakup Özkılıç, Ahmet Yılmaz."

HABER

MHP oylarını korudu
24 Haziran 2018

24 Haziran 2018 seçiminin en büyük sürprizini MHP yaptı. Seçim öncesinde baraj sıkıntısı yaşadığı iddia edilen MHP, yüzde 11.2 oy kazandı ve böylece 1 Kasım 2015’teki 11.9’luk oyunu büyük oranda korumuş oldu. 1 Kasım’da yüzde 49.5 oya ulaşarak 317 milletvekilliği kazanan AK Parti ise yüzde 42.4’te kalarak 293 sandalye kazandı.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com