Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Erdem Başçı

Merkez Bankası Eski Başkanı1966 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde 1983 yılında tamamladı. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Bilkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans Programı'nı 1989 yılında birincilikle bitirdi. Bilkent Üniversitesi (1990) ve ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde master (1993) yaptı.
Bilkent Üniversitesi'nde iktisat doktoru (1995) oldu. 1995 – 2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1999 yılında doçent unvanını aldı. İngiltere'deki York Üniversitesi'nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi. Uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sundu. Akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilerde yayınlandı. Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılan kitaplarda yer alan ortak çalışmaları vardır.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı. 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atandı. Durmuş Yılmaz'ın emekli olmasıyla boşalan Merkez Bankası Başkanlığı'na 14 Nisan 2011 tarihinde atandı.
HABER

TL'ye yeni simge
1 Mart 2012

Türk lirasının itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı.Eylül ayında açılan yarışmaya katılan 8,362 tasarımdan yedi tanesi finale kalırken, birinciliği Tülay Lale'nin çalışması aldı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, simgenin bilgisayarlara indirildikten sonra 'Alt Gr' ve 'T' tuşlarına aynı anda basılmak suretiyle görüntülenebileceğini söyledi. Başçı, gerekli programların Merkez Bankası'nın internet sitesinde mevcut olduğunu da belirtti.
HABER

Merkez Bankası'na Nobel Ödülü
NTV 1 Kasım 2012

Nobel ödüllü ünlü ekonomist Stiglitz, Merkez Bankası'nın politikalarıyla Nobel Ödülü alabileceğini söyledi. Ekonomistlerin bazıları bu açıklamayı iddialı bulsa da, 'neden olmasın' görüşü de var.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, Merkez Bankası'nın akıllıca aldığı kararlarla Nobel Ödülü bile alabileceğini söyledi.HABER

Başçı: Enflasyon hedefi yüzde 5
ntvmsnbc 25 Aralık 2012

Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyonun 2013'te yüzde 5'e yakın olmasına gayret edeceklerini söyledi. 2015 enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak belirlendiğini açıklayan Başçı, "Merkez Bankası'na güvenerek kimse riskini artırmamalı, dünyada ne olacağı belli olmaz" sözleriyle uyarıda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''2013 Yılında Para ve Kur Politikası'' konulu basın toplantısı düzenledi.

Başçı şunları söyledi: "Enflasyonda yüzde 5 hedefe yakın bir gerçekleşme bekliyoruz. Enflasyon hedeflemesine başladığımız dönemin en düşük enflasyonu bu yıl gerçekleşebilir. İyi haber enflasyon cephesinden gelecek.

2015 yılı enflasyon hedefi yüzde 5 olarak belirlendi. Üç yıl boyunca enflasyonun yüzde 5'e yakın gerçekleşmesini bekliyoruz. Belirsizlik aralığı şu anda 2 yüzdelik puan, önümüzdeki yıllarda daha da aşağı çekmeyi düşünebiliriz. Enflasyon yıl sonunda yüzde 6.5'in altında kalacak. Enflasyonun 2013'te yüzde 5'e yakın olmasına gayret edeceğiz.
HABER

Başçı, Yılın Merkez Bankası Başkanı seçildi
Hürriyet 8 Ocak 2013

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, The Banker tarafından “Avrupa'da ve dünyada Yılın Merkez Bankası Başkanı” seçildi.

1928 yılında kurulan ve küresel finans piyasaları tarafından yakından takip edilen The Banker Dergisi, Başçı'nın “Yılın Merkez Bankası Başkanı” ödüllerinin 2012'de ekonomik türbülansında ülkelerinin ekonomilerini başarıyla yöneten yetkililere verildiğini vurguladı.
HABER

Başçı: Son bir ayda 8 milyar dolar çıktı
12 Haziran 2013

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dolara yapılan müdahale sonrası ilk kez konuştu. Son dönemdeki gelişmelerin etkisiyle Türkiye'den çıkan para miktarını açıkladı.

Başçı, Türkiye’den ne kadar para çıktı sorusuyla ilgili olarak, “Mayıs ayının ortalarında az önce bahsettiğim tedirginlik başladı. Kısa vadeli pozisyonlarda kapanışlar oldu ama yerleşik pozisyonlar bunları karşıladı. 7-8 milyar dolar çıkış oldu.

En büyük etkisi Borsa İstanbul’a oldu. Rezerv opsiyon mekanizmasından da 2 milyar liralık azalma oldu. Bankalarımız borçlanmaya devam ediyor” dedi.
HABER

Faizler arttı
29 Ocak 2014

Para Piyasası Kurulu faizleri 4-5.5 puan arttırdı.

Gecelik borç verme faizi yüzde 7,75’ten yüzde 12’ye, borç alma faizi yüzde 3,5’ten yüzde 8’e, bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma faiz oranı da yüzde 6,75’ten yüzde 11,5’e, bir hafta vadeli repo ihale faizi ise yüzde 4,5’ten yüzde 10’a yükseltildi.

haber

Erdem Başçı: Görevimin başındayım
27 Şubat 2015

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, sağlık durumuna ve istifa ettiği iddialarına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başçı, "Bugün yine rivayetler ortaya atılmış bunların hiçbirinin aslı olamadığına dair açıklamalar yapıldı. Bunlara hiç gerek yok. Dolayısıyla görevimizin başındayız. Gayet iyiyim. Dün açıkladığımız gibi sağlık kontrollerimizi tamamladık. Raporlarımızı aldık. Çok şükür çok ciddi bir problem yok. Hafif bir antibiyotik tedavisi ile tedavi olacak ufak birkaç problem buldular" dedi.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com