Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Erşat Salihi

Irak Türkmen Cephesi Eski Başkanı


Kerkük Milletvekili1959 yılında Kerkük’ün Musalla Mahallesi'nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kerkük’te tamamladı. 1978’de Bağdat Üniversitesi Fen Fakültesi’ni kazandı. Ortaokul yıllarından itibaren Türkmen Milli Hareketleri içerisinde yer aldı. Üniversite döneminde faaliyetlerine devam etti. Bu faaliyetleri nedeniyle 1979 yılında “Türkmen Milli Hareketlerine katılmak” suçuyla Baas Partisi tarafından tutuklandı. 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 9 yıl Ebu Garib Hapishanesi’nde siyasi mahkum olarak kaldı. Erşat Salihi’nin ağabeyi de Baas Rejimi tarafından idam edildi. Ailesi, Kerkük’ten Irak’ın güneyindeki vilayetlere sürgün edildi.

Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından 2003 yılında Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi’nin Musalla Bürosu Sorumluluğuna getirildi. 2004 yılında Irak Türkmen Cephesi Suriye Temsilcisi olarak görev yaptı.

Suriye’de 4 sene görev yaptı. 2008’de Irak Türkmen Cephesi Kurultayı ile birlikte Kerkük İl Başkanlığı görevini yapmaya başladı. 7 Mart 2010 tarihinde Irak’ta yapılan seçimlerde Kerkük’ten milletvekili seçildi. Mayıs 2011 itibariyle Irak Türkmen Cephesi’nin yeni başkanı oldu.
IRAK TÜRKMEN CEPHESİ'NDE YENİ YÖNETİM

Irak Türkmen Cephesi yeni başkan ve yönetim kurulu üyelerini seçmek için Kerkük’te toplandı.

Toplantı, Irak ve Türkmen marşları ile başladı. Daha sonra Kuran-i Kerim'den aytler okunmasının ardından Türkmen Şehitleri ruhuna Fatiha suresi okundu. Toplantıya, çok sayıda Türkmen yetkililerin yanı sıra Türkmen vatandaşları da katıldı.

Irak Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammet Tahir, Meclis kararını okudu. Genel Meclis Kurultayı, Irak Türkmen Cephesi kurultayından ayrı ayrı bir şekilde yapılacağını belirtti. Daha sonra Irak Türkmen Cephesi Başkanlığına Erşet Salihi, yardımcılığına ise Ali Haşım Muhtaroğlu getirildi. Yeni Yürütme üyeler ise Hasan Turan, Ali Mehdi, Nureddin Kaplan, Aydım Maruf ve Nevzat Teymur oldular.

Irak Türkmen Cephesi Merkez Meclis üyeliğine ise Dr. Turan Müftü, Hasan Özmen, Lukman Necim, Müdrike Ahmet, Kasım Kara, Hicran Kazancı, Mübeccel Nazım Dede ve Yasın Hamit seçildiler.
HABER

Irak Türkmen Cephesi Başkanı'dan mezhep çatışması uyarısı
Zaman 2 Mayıs 2013

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Kerkük’e bağlı Havice’de Sünni göstericilere yönelik kanlı baskının ardından yaşanan çatışmaların korkunç boyutlara ulaşmasından endişe ettiğini söyledi. Irak’ın cephanelik gibi olduğunu ifade eden Salihi, “Mezhep çatışması başlarsa bunun önünü kimse alamaz.” uyarısını yaptı.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşad Salihi, Irak’ta yeniden yükselen mezhepler arası gerginlikteki son durumu Zaman’a değerlendirdi. Önlem alınmazsa çatışmaların daha korkunç boyutlara ulaşabileceği uyarısında bulunan Salihi, “Irak’ta Saddam döneminden kalan birçok silah piyasada olduğundan ülke adeta bir cephanelik. Irak’ta bir mezhep çatışması başlarsa bunun kimse önünü alamaz.” dedi. 23 Nisan’da Şii Başbakan Nuri el Maliki’ye bağlı güçlerin Kerkük’ün Havice ilçesinde Sünni protestocuların kampını basmasından bu yana yaşanan çatışmalarda 250’ye yakın insan öldü.

Aynı zamanda Irak meclisindeki muhalif Irakiye grubu liderlerinden olan Salihi, Maliki yönetiminin mezhepçi politikaları sebebiyle Sünni Arapların kendilerini dışlanmış hissettiğini dile getirirken, bu durumun gelecekte ayrı bir federal bölge kurmaya kadar gidebileceğini söyledi. Daha önce böyle bir yapıya karşı çıkan Sünnilerin bugün ise Maliki hükümetinin baskıları karşısında yoğun oldukları bölgelerde kendi kendilerini yönetmek istediklerini belirtti. ITC lideri, “Hükümet tarafsız olmalıdır. Emniyet, yargı ve silahlı kuvvetlerde eşit temsil ilkesi kabul edilmeli ve bu kurumlar ayrımcılık yapmamalı. Maalesef Maliki bunu uygulamadı, Sünnileri kışkırttı. Sünnileri kışkırttığı zaman da bu sorunlar ortaya çıktı. Irak’ta Saddam döneminden kalan birçok silah piyasada olduğundan ülke adeta bir cephanelik. Irak’ta bir mezhep çatışması başlarsa kimse bunun önünü alamaz.” uyarısında bulundu. Irak’ta tansiyonun düşmesi için “kendini sadece Şiilerin başbakanı olarak gören” Maliki’nin görevi bırakması ve kısa zamanda erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Iraklı Türkmenlerin geleceği konusunda da endişeli olan Erşad Salihi, bu korkusunu, “Öyle görünüyor ki haritalar yeniden çizilecek. Ama bu işten en zararlı Türkmenler çıkacak. Çünkü Şiiler Güney Irak’ta bütün bir bölgede yaşıyor. Sünniler orta bölümdeler. Türkmenler ise Araplar ve Kürtler arasında dağınık olarak yaşıyor. Bin yıllık bir tarihe sahip olan Türkmenler bugün Irak’ta nerede olacaklarını bilmiyorlar. Bu yüzden Türkmenlerin geleceğini ben çok vahim ve tehlikede görüyorum.” sözleriyle anlattı. Bu sebeple Türkiye’nin Iraklı Türkmenlere sahip çıkmasını istedi.

ITC lideri, Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin hak iddia ettiği petrol zengini Kerkük’ün akıbeti konusunda ise bir oldubittiyi kabul etmeyeceklerini ifade etti. “Bir emrivakiyle Arapları ve Türkmenleri Kürt bölgesine katmaları büyük sorun olur.” derken çözüm için Kerkük’e özel statü teklif etti. Bağdat-Ankara hattında yaşanan gerginliğe de değinen Salihi, taraflar arasındaki ilişkileri canlandırmak için projeler hazırladıklarını, fakat Maliki’nin etrafında bulunan bazı aşırı mezhepçi kişi ve grupların ilişkileri güçlendirmeyi engellediklerini ifade etti.HABER

Türkmen Cephesi'ne saldırı!
25 Haziran 2013

Irak'ın Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde düzenlenen intihar saldırısında Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu öldürüldü. Saldırıda 5 kişinin daha öldürüldüğü belirtildi.

Irak'ın Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde teröre karşı düzenlenen gösteride protestocuların arasına karışan 2 intihar saldırganı üstlerindeki bombaları patlattı.

Saldırıda, Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ile birlikte 5 kişi öldürüldü.

Türkmen vatandaşları hedef alan terör olaylarını protesto etmek isteyen bir grup, Tuzhurmatu-Kerkük yolunu ulaşıma kapattı.HABER

Türkmen lidere suikast girişimi
1 Aralık 2013

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi'ye suikast girişiminde bulunuldu. Saldırı sunucu ölen ya da yaralanan olmazken araçlarda hasar oluştu

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi'ye suikast girişiminde bulunulduğu bildirildi. Saldırı sunucu ölen ya da yaralanan olmazken araçlarda hasar oluştu.

Kerkük'e 10 kilometre uzaklıktaki Taza ilçesine ziyarete giden Salihi'nin konvoyunun geçişi sırasında uzaktan kumanda ile mayın patlatıldı. Saldırıda Salihi'nin zırhlı aracı büyük hasar gördü.

Erşad Salihi, "Türkmenler için önemli bir yerleşim yeri olan Taza köyünü ziyaret edecektik. Köye yakın bir bölgede köprüden geçerken uzaktan kumanda ile mayın patlatıldı. Saldırı sonucu zırhlı aracımın camları kırıldı. Korumalarımın otomobilleri zırhsızdı, mayın onlara denk gelseydi kaybımız büyük olurdu. Olayla ilgili güvenlik güçlerinin incelemesi devam ediyor" dedi.

Bu saldırıların Türkmenleri davalarından vazgeçirmek için yapıldığını belirten Salihi, "Biz, bir süre önce Türkmenlerin kendi yerel güvenlik güçlerini kurmalarını gündeme getirdik. Bu talebimizden dolayı bizi hedef almış olabilirler. Ama bu konuda ısrarcı olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Erşad'ı hedef alan suikast girişimi, Türkmen liderlerine yönelik ikinci saldırı oldu. Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu, geçtiğimiz 25 Haziran'da düzenlenen bombalı intihar saldırısında hayatını kaybetmişti.
HABER

Irak Türkmen Cephesi Başkanı'na bombalı saldırı
SEMİR YEMENCİOĞLU - KERKÜK
Zaman 19 Şubat 2014

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, Kerkük'te bombalı saldırının hedefi oldu.

Kasaphane semtinde Salihi'nin konvoyunun geçişi sırasında uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu ITC liderinin üç koruması ile Türkmeneli TV kameramanı İsam Ömer yaralandı. Erşad Salihi ise saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Saldırı sonrasında Cihan Haber Ajansı'na konuşan Salihi, son iki ay içinde iki kez hedef alındığını belirtti ve daha önce yardımcısının da şehit edildiğini hatırlattı. Saldırının amacının Türkmenlerin varlığını yok etmek olduğunu belirten Salihi, "Türkmenler müsterih olsunlar. Bizer, milli kimliğimizi korumaya devam edeceğiz." dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise saldırıdan duyulan üzüntü dile getirildi ve "Erşad Salihi'nin saldırıdan yara almadan kurtulması teselli kaynağıdır. Farklı etnik, dini ve mezhep grupları arasında çatışma yaratarak, Irak'taki şiddetin yayılmasını hedefleyen bu saldırıyı kınıyor, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi'nin şahsında tüm Türkmen toplumu ve Irak halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. denildi.

Açıklamada, "Bu hain saldırının fail veya faillerinin bir an önce tespit edilerek kanun önüne çıkarılması ülkenin huzur ve istikrarını tesise dönük çabaların başarıya ulaşması bakımından önem taşımaktadır." ifadelerine yer verildi.

HABER

10 Türkmen milletvekili Irak Meclisi'ne girdi
21 Mayıs 2014

Irak’ta 30 Nisan 2014 tarihinde yapılan seçimlerin sonuçları açıklandı.

Seçimlere Kerkük’ten, 280 Kerkük Türkmen Cephesi Listesi adıyla katılan Irak Türkmen Cephesi... 2 milletvekilliği kazandı.

Listeye verilen 71 bin 4 yüz 92 oyla, Irak Türkmen
Cephesi Başkanı Erşad Salihi ve Başkan Yardımcısı Hasan Turan milletvekili seçildi.

Selahattin İli’ne bağlı Tuzhurmatu İlçesi’nde ise Irak Türkmen Cephesi’nin adayı olan Hena Asğar koalisyon halinde girilen Muttahidun Lil İslah Listesi’nden seçimi kazanarak milletvekili oldu.

Diğer listelerden seçilen Türkmen milletvekilleriyle birlikte 10 Türkmen Irak meclisine girmiş oldu.

HABER

ITC Başkanı Salihi: IŞID ve PYD Türkmenler'e saldırıyor
Türk Yurdu Haber 16 Ekim 2015

Salihi, merkezi İngiltere'de bulunan "Türk Dünyası Dayanışma Platformu" adlı sivil toplum organizasyonunca başkent Londra'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlenen halka açık toplantıda konuştu.

İngiltere Türk Dünyası Dayanışma Platformu Başkanı Atilla Abacıoğlu’nun takdiminin ardından Irak Türkmen Cephesi İngiltere eski Temsilcisi Sündüs Abbas, Erşad Salihi’yi tanıttı.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, Suriye'deki Türkmenlerin, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ve YPG'nin baskılarıyla yerlerinden edildikleri iddialarına ilişkin, Suriye'de yer alan Türkmen coğrafyasının daha önceden bölgedeki DAİŞ varlığı sebebiyle bombalandığını ve bunun Türkmenlerin bölgeden ayrılmasına sebep olduğunu söyledi.

Salihi, merkezi İngiltere'de bulunan "Türk Dünyası Dayanışma Platformu" adlı sivil toplum organizasyonunca başkent Londra'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlenen halka açık toplantıda konuştu.

Toplahtı öncesi, Uluslararası Af Örgütü'nün PYD ile askeri kanadı YPG'nin, Suriye'nin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirmesi yönündeki raporuna ilişkin açıklamada bulunan Salihi, bölgede belli bir siyaset uygulandığını dile getirdi.

Terör örgütü DAİŞ'i "siyasi bir proje" olarak tanımlayan Salihi, Irak'taki Türkmenlerin yaşadığı Telafer ile Suriye'de Türkmenlerin yaşadığı Tel Abyad kentlerinin birbirine benzerliğine dikkati çekti.

Salihi, "DAİŞ gelip bölgede harita çiziyor. Bu birilerinin menfaatine oluyor. Bu haritalarda da özellikle Türkmenlerin üzerini çiziyor. Öyle bir siyaset uygulanıyor ki, Telafer'e DAİŞ belasının getirilmesinde bir gaye var. O da çizilen haritadır. Suriye'deki Türkmen coğrafyası Tel Abyad'a da DAİŞ geldi. Ondan sonra bu bölgede DAİŞ bombalanıyor, bu nedenle Arap ve Türkmenler bölgeden çıkıyor. Ardından PYD, PKK silahlanıyor, bölgeye geliyor, Türkmenler yok, Araplar yok. 'Tel Abyad' bizimdir deniyor" dedi.

-"DAİŞ ilk Türkmenlere saldırdı"-

Salihi, İngiltere'de yaşayan Türkler, Irak Türkmenleri ve Azerilerin yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada da Irak Türkmenlerini ilgilendiren gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Iraklı Türkmenlerin bölge siyasetinden sürekli etkilendiğini vurgulayan Salihi, Iraklı Tükmenlerin yaşadıklarını Suriyeli Türkmenlerin de yaşadığını dile getirdi.

Salihi, terör örgütü DAİŞ'in herkesten önce Türkmenleri hedef aldığına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı:

"İlk Türkmenlere sonra Yezidilere ve Hristiyanlara saldırdı. Duruma baktığımızda, kamuoyunda, Batı ülkeleri platformunda Türkmenlerden hiç bahsedilmiyor. Türkmenlerden bahsedilmemesi sıradan bir mesele değil, o nedenle biz artık Batı ülkelerinin kapılarını çalmaya ve sorunlarımızı dile getirmeye başladık. Batı ülkelerinde Türkmen lobisinin zayıf olduğunu görüyoruz. Sesimizi Batı'da duyurmakta fayda var. Bu kapsamda burada İngiliz yetkililer ile bir araya geldik. Aynı çalışmaları Almanya'da da sürdüreceğiz."

Irak Türkmenlerinin problemlerine çözüm bulma çalışmaları kapsamında muhtelif yöntemlere başvurduklarını aktaran Salihi, "Azami şekilde olsa da askeri gücümüzü, kendimizi yavaş yavaş toparlamaya başlıyoruz. Sağolsun yanımızda yardım elini uzatan Türkiye var. Türkiye'nin bize verdiği destek kesilmedi. Ama şunu söylemek gerekli, Türkiye'nin desteği yeterli değil, daha fazlasını istiyoruz. Başka yolumuz, başka kimsemiz yok. Bugün bizi bir araya toplayan Türk varlığıdır" diye konuştu.

Salihi, son gelişmeler kapsamında Türkiye'nin bölgesinde iyi ilişkilere sahip olması gerektiğini anlatarak, "Eninde sonunda Türkiyemizi korumak en önemli görevimiz. Çünkü Türkiye varsa, Türk dünyası daha fazla ayakta duracaktır. Türkiyemizi dimdik görürsek, burada oturan dünya Türkleri hiçbir zaman esarette kalmaz, eli kolu bağlı olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıyı organize eden "Türk Dünyası Dayanışma Platformu", Azeri, Uygur, Kırım Tatarı, Özbek, Batı Trakya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Irak ve Türk kökenli birçok grubun temsilcileri tarafından geçen ay İngiltere'de kurulmuştu.
HABER

Erşat Salihi'den Türkmenlere çağrı: Silahlarınızı Alıp Sokağa Çıkın
16 Ekim 2017

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, Kerkük'te Türkmenlere seslenerek, kendilerini korumalarını istedi.

"SİLAHLARINIZI ALIP SOKAĞA ÇIKIN, KORKMAYIN"

Salihi, yaptığı görüntülü konuşmasında, Türkmenlere seslenerek, "Birbirinizden haberdar olun. Tuzhurmatu ve Kerkük çevresinde çatışmalar başladı. Kimsenin hedefi olmayın ve imkanlarınız dahilinde silahlarınızı elinize alıp kapıda ve caddelerde durun, korkmayın." dedi.

"İNŞALLAH BUGÜNLER DE BİTER"

DEAŞ veya PKK terör örgütüne mensup kişilerin Türkmen bölgelerini hedef alabileceği uyarısı yapan Salihi, "Bugünler hassas günler. İnşallah bugünler de biter ve aydınlığa kavuşuruz." ifadelerini kullandı.
HABER

Erşat Salihi yeniden Kerkük milletvekili
11 Ekim 2021

Irak’taki erken genel seçimlere katılım oranı yüzde 41 olarak açıklandı. Irak Türkmen Cephesinin (ITC) eski genel başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi Irak erken genel seçimlerinde Kerkük 2. bölgeden yeniden milletvekili seçildi.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com