Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Almazbek Atambayev

Kırgızistan Cumhurbaşkanı


Almazbek Sharshenovich Atambayev17 Eylül 1956 tarihinde doğdu. 29 Mart 2007'den 28 Kasım 2007'ye kadar Kırgısiztan'ın başbakanlığını yaptı. 30 Temmuz 1999 tarihinde Kırgısiztan Sosyal Demokrat Partisi genel başkanı oldu. İyi derecede Türkçe bilmektedir.

Ekim 2000'deki başkanlık seçiminde yüzde 6 oy alarak başarısız oldu.

20 Aralık 2005 ten 21 Nisan 2006'daki istifasına kadar görev yapan hükümette Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı olarak görev aldı.

Kasım 2006'da Bişkek'teki "Reform için" hareketinin şemsiyesi altında hükümet karşıtı protestoların liderlerinden biri oldu.
HABER

Yeni Cumhurbaşkanı Atambayev
30 Ekim 2011

Cumhurbaşkanı seçiminin yapıldığı Kırgızistan'da Merkez Seçim Komisyonu (MSK), ülke genelinde 2 bin 318 sandıktan bin 369'undaki tasnif sonucu adaylardan Almazbek Atambayev'in yüzde 65,2 oy oranıyla önde olduğunu bildirdi.Komisyonun internet sitesinde yayınlanan verilere göre, açılan sandıkların oy tasnifinin yarısının yapıldığı belirtildi.

Buna göre adaylar ve aldıkları oy oranı, Atambayev yüzde 65,2,Milliyetçi Ata Curt Partisi Milletvekili Kamçıbek Taşiyev yüzde 13,97, Bütün Kırgızistan Partisi lideri Adahan Madumarov yüzde 13,62 olarak sıralanırken, diğer 13 adayın oy oranlarının yüzde 1'den az oldu.

Bu arada, Atambayev'in lideri olduğu Sosyal Demokrat Partisi binası önünde toplanan partinin gençlik kolları üyeleri ile vatandaşlar sloganlar atarak kutlamalara başladı. Bina önünde havai fişek gösterisi de düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı görevine adaylığını açıklayan Atambayev, sürdürdüğü başbakanlık görevinden geçici olarak ayrılmıştı.HABER

‘Kuvvetli bir Türk birliğini yapmalıyız’
13 Ocak 2012

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, “Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile en azından kuvvetli bir Türk birliğini yapmalıyız. Ancak bunun için sadece Türkiye’nin değil, diğer Türk Cumhuriyetlerinin de sağlam ve ayakta durması lazım” dedi.

Atambayev, TBMM Genel Kurulu’na Türkiye Türkçesi ile hitap etti. Bir kabristanda, birbirlerine sırtını dayayarak düşmanlarına ok atan iki Türk askerinin taşın üzerine çizilmiş resimlerinin bulunduğunu ifade eden Atambayev, “İşte buna arkadaşların dayanışması denir. İşte bu anlayış ile ulu Türk kağanlığı kurulmuş ve 200 sene ayakta kalmayı başarmıştır. Türk Türk’ü sırtından vurmaya başladığında o devlet yıkılmıştır. Türk kağanlığının sınırları, Çin Seddinden Karadeniz’e kadar uzanıyordu. Türkler Orta Asya’yı fethedişlerinin ardından orada kaldılar ve orayı korudular” dedi.

Kırgızlar yardım etti

“Geçmişe tabanca ile ateş edersen, gelecek sana top ile ateş eder” diyen Atambayev, geçmişin korunması gerektiğini ifade etti. Kırgız askerlerinin, kuşatma sırasında İznik şehrinin kapılarını hiç kimseye açmadığını belirten Atambayev, “Orhan Gazi’nin onbinlerce askeri şehit düşmüştü ancak Orhan Gazi sadece Kırgız askerleri için türbe inşa ettirmişti” dedi.

Atambayev, düşman orduları 1919’da Anadolu’yu işgal ettiğinde başta Kırgızlar olmak üzere diğer Orta Asya halklarının yardım ettiklerini ve 10 milyon altın topladıklarını bildirdi. Atambayev, “Bu altın bugünün parasıyla milyarlarca dolar olurdu. Ancak dostluğu ve sevgiyi parayla ölçmek olmaz.
Türkiye, Kırgızlar için gökyüzünde uzakta parlayan bir yıldızdır. Gökyüzü kapalı olsa bile bulutların arkasında bir yıldızın parladığını biliyoruz, bu yıldız kardeşimiz, arkadaşımız Türkiye’dir” diye konuştu.Genel Kurul Salonu’na TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile birlikte giren Atambayev, Çiçek eşliğinde Genel Kurul’dan ayrıldı.
HABER

Atambayev: Allah Türkiye'yi korusun
30 Eylül 2012

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Türkiye'de son on yılda meydana gelen gelişmelere değinerek, on yıl önce kredi bulamayan Türkiye'nin şimdi IMF'ye borç verebilecek duruma geldiğini söyledi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Türkiye'de son on yılda meydana gelen gelişmelere değinerek, on yıl önce kredi bulamayan Türkiye'nin şimdi IMF'ye borç verebilecek duruma geldiğini söyledi.

Atambayev, kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'de son on yılda gerçekleştirilen reformlara ilişkin açıklamalar yaptı.
Son on yılda Türkiye'de neler değiştiğini soran Atambayev, "On yıl önce 100 milyon dolar kredi bulamayan Türkiye şimdi IMF'ye 5 milyar dolar borç verecek" dedi.

On yıl içinde Türkiye'nin gündemi belirlenen ülkeden gündem belirleyen ülkeye dönüştüğünü kaydeden Atambayev, bunların on yılda hayata geçirilen reformlar sayesinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Bu reformların önünde "Türkiye'nin lideri" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğunu anlatan Atambayev, kendisinin de Erdoğan gibi Şeyh Edebali'nin Osman Bey'e söylediği sözleri çok sevdiğini belirterek Edebali'nin şu sözlerini aktardı:

"Haklı olduğun mücadeleden korkma. Geçmişi iyi bil ki geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın."

Konuşmasının sonunda kongrenin hayırlı olmasını dileyen Atambayev, "Allah Türkiye'yi ve sizi korusun. Allah yolunuzu açsın. Türkiye'yi büyük güç haline getirmek için yaptığınız çalışmalarda hepinize başarılar diliyorum. Yaşasın Türkiye, yaşasın Kırgız Türk dostluğu" dedi.HABER

Bişkek’te Kazak-Kırgız İş Forumu Yapıldı
3 Nisan 2013

Kazakistan’ın Kırgızistan’ a yaptığı doğrudan yatırım hacminin 30 milyon dolar olduğu açıklandı.
Bişkek’te 2. Kazak-Kırgız İş Forumu düzenlendi. 24 büyük Kazakistan merkezli şirketin katılımıyla gerçekleştirilen forum iki komşu ülke arasındaki ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi amacıyla yapıldı. Foruma katılan Kazakistan Maliye Bakanlığı Sekreteri Ayday Kurmanova, 2012 yılında Kazakistan’ın Kırgızistan’ a yaptığı doğrudan yatırım hacminin 30 milyon dolar olduğunu belirtti. Kurmanova, geçen yıl Kazakistan’ın Kırgızistan’ a yaptığı doğrudan yatırım hacmi 30 milyon dolar olurken ticaret hacmi 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kazakistan, Kırgızistan ekonomisinin birçok sektörüyle ilgilenmekte. Kazak işadamları, bu ülkeyle ya ticaret yapıyor ya da bu ülkeye yatırım yapıyor, dedi.
Türkkazak.comSiz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com