Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Tayfun Acarer

BTK Eski Başkanı28 Ekim 1956 tarihinde İstanbul'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği'nde tamamladı. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı oldu. 2015 yılı Mayıs ayı sonunda görev süresi sona erdi.
HABER

Lobiler karşı çıkıyor

UTESAV'ın düzenlediği yemekli toplantıda konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, internet güvenliği üzerinde önemli açıklamalarda bulundu.

Türk ailesinin internet konusunda çok hassas olduğunu belirten BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: “İnternetteki sakıncalı içerik konusunda her yıl 200 bin kullanıcı şikayeti alıyoruz. Bu sayı Avrupa ülkelerinde ortalama 4-5 bin, en fazla olan İngiltere’de ise 40 bin seviyesinde.”

UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay ise “Güvenli İnternet” uygulamasına lobilerin direndiğini kaydetti.
**

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 22 Kasım’da yürürlüğe giren “Güvenli İnternet” uygulamasının gerekçeleriyle ilgili detayları açıkladı.

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nca (UTESAV) düzenlenen ve bir ‘Düşünce Platformu’na dönüşen “Haliç Buluşmaları”nın konuğu olan Dr. Tayfun Acarer, “Güvenli İnternet”in esasında Türk ailesinin beklentilerini karşılama isteğinden ve kanuni bir zorunluluktan dolayı yürürlüğe girdiğini söyledi.

ÇEKİRDEK AİLENİN YENİ ÜYESİ İNTERNET

Gazete yazar ve yönetmenleri yanında internet medyasından da katılımcıların olduğu “14. Haliç Buluşmaları”nda konuşan Tayfun Acarer, Türk ailesinin internet konusunda çok hassas olduğunu belirterek şöyle devam etti: “İnternetteki sakıncalı içerik konusunda her yıl 200 bin kullanıcı şikayeti alıyoruz. Bu sayı Avrupa ülkelerinde ortalama 4-5 bin, en fazla olan İngiltere’de ise 40 bin seviyesinde.” İnternetle birlikte “Çekirdek aile” kavramının genişlediğine dikkat çeken Acarer, “Eskiden çekirdek aile dendiği zaman anne-baba ve çocuklar anlaşılıyordu. Şimdi bu tanımlama anne-baba-çocuklar ve internet şekline döndü” diye konuştu.

KANUNİ BİR ZORUNLULUK

“Güvenli internet, internetteki içeriğin güvenli oluşuyla ilgili bir konu” diyen Tayfun Acerer, Güvenli İnternet uygulamasının kanuni gerekçesini de şöyle açıkladı: “Tüketici Hakları Yönetmenliği’nde, ‘İsteyen internet kullanıcıları güvenli interneti ücretsiz olarak alma hakkına sahiptir’ deniyor. İşte biz de dileyen kullanıcıya bu seçeneği sunuyoruz. Bu bir zorunluluk değil, tercih konusu. Üstelik ücretsiz ve profiller arasında geçiş serbestliği var. Yani cep telefonlarındaki numara taşıma gibi… Profili belirleyen kullanıcıdır, dilerse tamamen çıkabilir. Bu yüzden sloganımızı ‘Seçmek özgürlüktür’ diye belirledik.”

LOBİLER KARŞI ÇIKIYOR

UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay da doğru bilginin yayılması paylaşılmasında hayatımızı kolaylaştıran internetin yanlış verilerin dağıtımına da ortam sağladığına dikkat çekerek, “Yanlışlar daha hızlı yayılıyor ve kötüler maalesef daha çabuk hakim oluyor” dedi. Yetişkinlerin kendilerini koruyabileceğini, ancak çocukların tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunu anlatan Usrafil Kuralay, şöyle devam etti: “Bilginin kirlenmesi, şiddete yönlendirme ve pornografik içerik internetin bir gerçeği. Önlem olmadığı taktirde çocuklar şiddete ve yanlışa maalesef daha çabuk adapte oluyorlar. ”

İnternetteki özgür ortamı bozmadan zararlılara karşı önlem alınabileceğini dile getiren Kuralay, bu amaca hizmet eden Güvenli İnternet uygulamasına karşı çıkanların söz konusu sakıncalı içerikten yarar sağlayan lobiler olduğunu vurguladı.

Çocuklar Facebook’ta korumasız

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ise Türk ebeveynlerin yüzde 90’ının çocuklarının zararlı içerikle karşılaşmasından endişe ettiğini, ancak bundan nasıl koruyacaklarını bilmediklerini anlattı. Genel kural olarak 13 yaşından küçüklerin Facebook’ta profil oluşturamadığını hatırlatan Osman Nihat Şen, şu verileri paylaştı: “İnterneti en çok kullananlar çocuklar ve gençler. Çocukların yüzde 85’i Facebook profiline sahip ve hesabı olan çocukların 1/3’ü 13 yaş altında. Çocukların yüzde 42’si kişisel bilgilerini herkesle paylaşmaktadır.”
Güvenli İnternet’le ayıklanan zararlı içeriğin Facebook’ta sergilenebilriğine işaret eden Osman Nihat Şen, üniversite öğretim üyesi pedagog ve psikologların da ye aldığı 11 kişilik komisyonun belirlediği “Güvenli İnternet Kriterleri”ni tanıtmak için çalıştıklarını söyledi. Şen, Avrupa’dan alkış alan uygulama hakkında bilinçlendirme için 7-8 Şubat tarihlerini “Güvenli İnternet Günü” olarak kutlayacaklarını kaydetti.

UTESAV Mütevelli Heyeti Üyesi Mücahit Yıldız da çocuk ve gençlerden oluşan bir kurulla çözümler üretilebileceği önerisini getirdi.
HABER

Acarer: Bizi en çok meşgul edecek konu siber güvenlik
15 Aralık 2011

"Türkiye'nin bilişim sektöründeki yeri konusunda mütevazı olamaz"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, ''Gelecekte bizi en çok meşgul eden konulardan biri siber güvenlik olacaktır'' dedi.

Acarer, Noterler Birliğinde düzenlenen "Siber Güvenlik Çalıştayı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bilişim sektöründeki yeri konusunda ''mütevazı olmadığını'' ifade ederek, telekomünikasyon alanındaki iyi konumunun yanı sıra, Avrupa'da internet kullanımında Hollanda ve İngiltere'den sonra üçüncü konumda bulunduğunu, sosyal paylaşım sitesi facebook'u dünyada en yaygın kullanan dördüncü ülkenin Türkiye olmasının da internetin yaygın kullanımına bir örnek olduğunu söyledi.

SİBER GÜVENLİĞE BÜYÜK ÖNEM

Çalıştayın konusu olan siber güvenliğin önemine dikkati çeken Acarer, ''Siber güvenlik konusu gerçekten de çok önemlidir. Gelecekte bizi en çok meşgul eden konulardan biri siber güvenlik olacaktır'' dedi. TÜBİTAK ile bu yılın başında başka kuruluşların da katılımıyla bir siber güvenlik tatbikatı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Acarer, tatbikatın iyi sonuçlar verdiğini ifade etti. Bu tatbikat sayesinde birtakım eksiklikleri, zafiyet görülen yönleri tespit ettiklerini dile getiren Acarer, ''Ancak biz bu tatbikattan 3-4 ay sonra gerçek tatbikatı yaşadık. Biliyorsunuz, birçok hacker tarafından iletişim başkanlığımıza ve kurumumuza yönelik çok ciddi saldırılar oldu. O zaman gerçek durumumuzu gördük, iyiymiş yani, daha da düzeltmemiz lazım'' diye konuştu.
HABER

Elektrik hatları üzerinden internet iletişimi geliyor
Hürriyet 23 Şubat 2013

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmeti sunulabilmesinin hukuki zeminini oluşturan bir düzenleme yaptıklarını bildirdi. Bu teknoloji sayesinde yüksek hızda internet, telefon, video erişim imkanları elektrik hatları üzerinden kullanıcılara sunulabiliyor.

HABER

Acarer: Fırsatlar bilişim teknolojisinde
24 Kasım 2014

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "Türkiye, bilişim teknolojilerinin olanaklarından yararlanmanın en uygun olduğu ülkelerin ilk üç sırasında yer alabilecek bir ülke. O nedenle bilişim yöneticilerinin bu konuda çok büyük rollerinin olduğunu düşünüyorum. Sektör inanılmaz şekilde gelişiyor, fırsatlar bilişim teknolojilerinde" dedi.

Acarer, CIO Dergisi tarafından Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda, Microsoft Türkiye'nin altın sponsorluğunda düzenlenen "CIO Ödülleri 2014"ün açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023 vizyonun çok iddialı bir vizyon olduğunu, herkesin bu vizyona ulaşmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

Bilişim sektörünün hedefinin de çok büyük olduğunu dile getiren Acarer, asıl büyük fırsatların bilişim teknolojileri tarafında olduğuna işaret etti.

Acarer konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye, bilişim teknolojilerinin olanaklarından yararlanmanın en uygun olduğu ülkelerin ilk üç sırasında yer alabilecek bir ülke. O nedenle bilişim yöneticilerinin bu konuda çok büyük rollerinin olduğunu düşünüyorum. Sektör inanılmaz şekilde gelişiyor, fırsatlar bilişim teknolojilerinde. Önümüzdeki 5 yıl içinde AB'deki büyük işletmelerin karları 300 milyar avrodan 240 milyar avroya düşecek, bu kaçınılmaz bir süreç ama buna karşılık bu firmalar katma değerli hizmetlerden, içerikten elde edeceği karlar o 60 milyar avroluk düşüşün üstünde bir gelir elde edecek. Bunu değerlendiren firmalar ancak ilerleyebilecek."

Geniş bant konusunda Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmelere değinen Acarer, asıl artışın mobilde olduğunu aktardı.

Tayfun Acarer akıllı telefonların kullanımında yaşanan artışa dikkati çekerek, 4G ile beraber bu artışın daha da hızlanacağını kaydetti.

Türkiye'deki konuşma ve internete girme oranları hakkında da katılımcıları bilgilendiren BTK Başkanı, "21. yüzyılın petrolü datadır, petrol boru hatları da fiber kablolardır sözüne kesinlikle inanıyorum. Fiber kablolarda, veri de petrolden çok daha kıymetli olacak" diye konuştu.

Sektördeki en önemli sorunlardan birinin de nitelikli eleman ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Acarer, bu kapsamda başlanan üniversitelerle işbirliği çalışmalarının sevindirici olduğunu, önümüzdeki dönemde bu çalışmaların artırılarak devam edeceğini söyledi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com