Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Bülent Arabacıoğlu

karikatürist, ressam


Bülent Faiz Arabacıoğlu11 Ağustos 1950 tarihinde Eskişehir'de doğdu. İlk, orta ve sanat okulu eğitimini Eskişehir'de tamamladı. Harita Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 23 yaşında Hürriyet gazetesinde karikatürist ressamlık yaparak çizerlik kariyerine başladı.

İlk profesyonel kariyerine başladığı Hürriyet'in Bonbon adlı mizah ilavesine karikatürler yaptı. 1973-1977 yılları arasında Sezgin Burak'ın ölümsüz başlıklarından biri olan Bizimkiler serisine günlük bantlar hazırladı. 1979 yılında Lak Lak, 1980'de ise Çarşaf mizah dergisinde sürekli çizer olarak çalışmaya başladı.

Çarşaf dergisinde ünlü kişilerin portre karikatülerini çizdi. Lak Lak'a Gani Müjde ile birlikte bazı televizyon dizilerinin parodilerini ve Mamçakoğlu Cüneyt bantını; Gırgır'a ise En Kahraman Rıdvan çizgiroman serisini ve tam sayfa yayınlanan panaromik görüntülülerden oluşan esprileri ve sayısız karikatürü hazırladı. 1980 yılından itibaren Gırgır ve Fırt dergisine transfer oldu. Oğuz Aral yönetimindeki dergilerde estetik yönü en gelişmiş ve en sevimli çizgi stiliyle çalışmalarını sürdürdü. Burada 1980'de en şöhretli çizgiroman karakteri olan En Kahraman Rıdvan'ın pek çok öyküsünü çizdi.

1974 yılında yeni bir ürün ve bir sakız tiplemesi yaratmak için anlaştığı Kent Gıda Sanayi A.Ş. için Tipitip adlı çizgi kahramana ilk hamlede yetmiş adet öykü hazırladı. Kısa sürede en popüler karakterlerden biri haline gelen Tipitip için sonraki yıllarda yüzlerce Tipitip bantı çizdi.

Çizer arkadaşı Ateş Benice ile birlikte 1974 yılından başlayarak her hafta Tipitip için aylık bir çocuk dergisi ve bir dakikalık çizgifilmler gerçekleştirdi. Sinema salonları ve televizyonda gösterilen elliden fazla çizgi film hazırladı. Uzun süre Hıbır dergisinde çalışmalarına devam etti. H.B.R'nin kapanmadan önceki son döneminde En Kahraman Rıdvan'ı çizdi. 2000 yılında kısa bir süre yayında kalan Solak mizah dergisinde de çizimler yaptı. 1992 yılından sonra Kent Gıda Sanayi'nin Grafik Tasarım ve Ambalaj Bölümünde müdürlük görevini üstlendi.
Kendi dilinden hayatı:

Yıl 1950
Eskişehir’de, şu an yerinde bir apartman olan, bir buçuk katlı şirin bir evde doğmuşum.

Yıl 1968
İlk, orta ve sanat okulunu bitirdikten sonra, yüksek okul okuma aşkıyla İstanbul’a geldim.

Yıl 1972
Harita Mühendisi diplomamı cebime koyup, asıl aşkımın karikatür çizmek olduğunu kavrayarak, yurtdışına karikatür, çizgi roman üreten bir ajansta, asgari ücretle çalışmaya başladım...

Yıl 1973
3 yaşında amblemini çizdiğim Hürriyet gazetesine girdim. Bu dönemde, aynı yayın kuruluşu bünyesinde kurulan Çarşaf mizah dergisinin ilk karikatüristleri arasına katıldım.

Yıl 1974
Ortaokul döneminde gözüme kestirip, örümcek sabrıyla etrafına ağlarımı ördüğüm Türkan Bolkol’u Eskişehir nikâh memurunun yardımlarıyla Türkan Arabacıoğlu’na dönüştürttüm...

Yıl 1975
Gazete, dergi, evlilik, kısa dönem askerlik koşuşturmaları arasında küt diye “Tipitip” adında bir çizgi tip doğurdum.

Yıl 1977
Benim çizgi doğumumu kıskanan eşim de bir erkek çocuk doğurdu. Kerata doğar doğmaz çok hareketliydi. Bu kez kıskanma sırası bendeydi.Tipitip’in durağan karikatürlerini hareketlendirmek için, bir arkadaşımla birlikte ortak bir çizgi film yapım şirketi kurduk...

Yıl 1980
3 yılık dönemde bir Türkiye rekoru olan 52 adet çizgi film ürettik, televizyon ve sinemalarda yayınlattık. Ancak;sanat aşkı-ticaret kurnazlığı ilişkisini akıllıca dengeleyemediğimiz için şirketi kapatıp Gırgır mizah dergisine iltica ettim. Füze burunlu, bodur, göbekli Tipitip’i büyütürken, bu kez, daha normal insan formunda bir erkek çocuk daha doğurdum. Adını da “En Kahraman Rıdvan” koydum...

Yıl 1989
25 arkadaşla birlikte Hıbır mizah dergisini çıkartmaya başladık.

Yıl 1992
Basında ufak ufak başlayan erozyonun, deformasyona, giderek de mutasyona dönüştüğünü hissettiğimde, yıllarca Tipitip’i kendilerine çizdiğim Kent Gıda şirketinin, Cemil Tahincioğlu başkanlığındaki Ambalaj ve Grafik bölümünün müdürü oldum.

Yıl 1998
Stresten, sigaradan krize giren kalbimi by-pass ameliyatıyla sakinleştirdim...

Yıl 2006
Kent Gıda A.Ş.’nin İngiltere kökenli Cadbury şirketine satılmasından sonra Cemil Tahincioğlu’nun kurup yönettiği ArtPoint Grafik Tasarım ve Reklam Ajansında Genel Müdür Yardımcısı ve Sanat Danışmanı olarak çalışmaya başladım.

Yıl 2009
Hayatımda yepyeni bir döneme daha girdim; “Dede” oldum...

SÖYLEŞİ

Çocukların sevgilisi Tipitip

'Tipitip sen olmasaydın intihar edecektim'
Göksel DURUTUNA
ntvmsnbc
14 Mart 2012Bir dönem çocukların sevgilisi olan ve çocuklar için sakız karakterinin ötesine geçen Tipitip’in yaratıcısı Bülent Arabacıoğlu, çocuklardan gelen binlerce mektuptan birini unutamamış: "Tipitip, sen olmasaydın intihar edecektim. Fakat senin hayat doluluğun, neşen bana ilham verdi; intihardan vazgeçtim."

Çocukların sevgilisi Tipitip

Tipitip, kocaman gözlükleri, papyonuyla; beceriksiz ve neşeli bir karakterdi.

İSTANBUL - Bülent Arabacıoğlu, yarattığı Tipitip, En Kahraman Rıdvan ve Gırgır dergisinde çizdiği panoramik sayfa ile mizah dünyasının en önemli isimleri arasında yer aldı.

Üniversite eğitiminin ardından 1972 yılında bir ajansta başlayan çizgi dünyasındaki yolculuğunu Hürriyet gazetesi ile Çarşaf, Gırgır, Hıbır, HBR Maymun ve Dinozor dergilerinde sürdürdü.

Arabacıoğlu'nun, 1974 yılında çizdiği ve bir sakız karakteri olan Tipitip çocukların sevgilisi haline geldi. Çocuklar Tipitip'i öylesine sevdi ki, ona mektup yazarak annesini ve babasını şikayet ettiler. O mektuplardan birini Arabacıoğlu da unutamamış: "Tipitip, sen olmasaydın ben intihar edecektim. Fakat senin hayat doluluğun, neşen bana ilham verdi; intihardan vazgeçtim."

Bülent Arabacıoğlu, "Konuşma Balonu" başlıklı söyleşilerimizin ilk konuğu oldu.

Üniversitede Harita Mühendisliği eğitiminin ardından “ben bu işi yapmayacağım” deyip çizgi dünyasına atılıyorsunuz. Neydi sizi çizgi dünyasına çeken?

Kendimi bildim bileli defterlerime, kitaplarıma bir şeyler çizerdim. Çizdiğim tiplemeler de vardı ama her şeyi çiziyordum hayvan, ev, dağ, bayır… Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okumayı çok arzu ediyordum. Büyüklerimiz dediler ki; “Harita mühendisliğinin geleceği var, iyi bir meslek. Piyasada çok mimar var, sen harita mühendisi ol.” Ben de büyüklerimiz doğru bilir diye girdim. Meslek, güzel bir meslek fakat bana hitap etmedi. Sene kaybetmeden okulu da bitirdim. Eşimle o zamanlar sözlüyüz, “Dışarıda herhangi bir iş, en basit amelelik yaparım ama ben bu mesleği yapmayacağım. Karikatür çizeceğim” dedim. O da beni destekledi sağ olsun, öyle başladık.

Nerede başladınız, ilk karikatürleriniz nerede yayımlandı?

Yurtdışına çocuk kitapları, Alman dergilerine karikatürler gönderen bir ajansa karikatür çizmek için girdim, 3 ay kadar çalıştım. O sıralar Hürriyet’in hafta sonları çıkan ‘Bonbon’ adında ilavesi vardı. Oraya da karikatürlerimi gönderiyordum, amatör olarak. Bir komşumuz “Raşit Yakalı’ya götür sen bunları” demişti; o da beni Bonbon’a yönlendirmişti. Bir gün “Bunlar güzel sen bizle çalışır mısın?” dediler. Böyle bir şeyi hiç beklemiyorum benim için büyük bir sürpriz oldu. “Neden olmasın ama ne yapacağım, ben çok amatör bir karikatüristim” dedim. Rahmetli Sezgin Burak’ın çizdiği ‘Bizimkiler’ diye tiplemeleri olan bant karikatürleri vardı. ‘Bizimkiler’in yayın hakkı Hürriyet’teymiş, Sezgin Burak ayrıldıktan sonra onu devam ettirmemi istediler. Böylelikle, 1973’te Hürriyet’e girdim. Orada Bülent Düzgit, Mahmut Karatoprak, Öznur Kalender’le çok güzel çalışmalar yaptık. Tabii o dönemde biz daha çok genciz, amatör sayılırız. Semih Balcıoğlu, Aziz Nesin, Nehar Tüblek gibi abi sayılan isimlerle ‘Çarşaf’ dergisi kuruldu ve biz de onların arasında yer aldık gençler olarak.

Bu arada da Tipitip doğdu…

Hürriyet’te çalışırken ‘Tipitip’i yaptım. O dönem firma sahipleri genç bir insan olsun, yaşlı olmasın diye beni seçmişler. Çok beğenildi piyasaya çıktıktan sonra ve firma ben daha Hürriyet’ten ayrılmadan çizgi filmlerini reklam olarak yapmamı istedi. O güne kadar çizgi film yapmamıştım. Karikatürist arkadaşım Ateş Benice’nin deneyimi vardı. “İstersen yapabiliriz” dedi. Öyle ortaklık kurduk ve Hürriyet’ten ayrıldım. Hürriyet’in yayın yönetmeni rahmetli Nezih Demirkent’e fikrimi açtığım zaman; “Eğer başka bir gazeteye gidecek olsaydın sana yardımcı olmazdım. Ama kendi işini kuruyorsun sana yardımcı olacağım” dedi. Tipitip’ten yola çıkarak “Tip Ajans”ı kurduk ve 3 sene boyunca çok güzel çalışmalar yaptık. Muazzam bir tempoyla, haftada bir dakikalık çizgi filmler yapıyorduk. 60 saniye şu andaki reklam sürelerine göre çok iyi bir süre. Bunu eşim de dahil olmak üzere 7-8 kişilik bir kadroyla inanılmaz bir koşturmacayla gerçekleştirdik. O dönemin çocukları şimdi nasıl önemli diziler takip ediliyorsa her hafta o bir dakikalık çizgi film TRT’de yayınlanacak diye beklerdi. Çocuklardan o kadar çok mektuplar gelirdi ki; tek tek cevap vermemek için “Tipitip’ten Haberler” diye dergi çıkardık. Firmanın elinde promosyonlara katılan çocukların adresleri birikmişti ve 84 bin çocuğun adresine ücretsiz gönderdik. Çocukların çok hoşuna gitti. Düşünebiliyor musunuz, çocuksunuz ve sizin adınıza, adresinize çocuk dergisi geliyor. Çocuklarla aramızda inanılmaz bir bağ oluştu.

Tipitip ismi nasıl ortaya çıktı?

Enteresan, firma benden böyle bir şey isteyince 10 tane farklı karakterlerde tiplemeler hazırladım. Şu an bildiğimiz tiplemeyi beğendiler, bir aile şirketiydi. Orada konuşurken; “amma tip olmuş”, “tipe bak ya”, “şu burna bak, şu gözlüklere bak”, “tipe bak”, “tipi de tip olmuş” derken “Tipitip” dedik ve ondan sonra öyle de kaldı, çok da güzel oldu doğrusu.

Kocaman gözlüklü, papyonlu, beceriksiz ve neşeli bir karakterdi Tipitip...

Dergilerde ve gazetelerde tabii karikatürün muhalif bir gücü var. Orada muhalefet yapabiliyorsunuz, eleştirebiliyorsunuz; hatta yeri geliyor erotizm yapabiliyorsunuz, siyaset kullanabiliyorsunuz ama Tipitip tamamen apolitik ve her yaştan insana hitap edeceği için bazı konulara giremiyorsunuz. Daha genel olması lazım. İnsanlar bir şey yaptığı zaman normal karşılanır ama birisi bir şeyi sakarlıkla yaparsa onun komik bir tarafı vardır. Bunu öne çıkartan bir karakter… İlk karikatürleri çizmeye başladığımda çok fazla da irdelemiyordum. Komik olsun, sakızda kullanabileyim diyordum ama sonra çocuklardan öyle geri dönüşler olmaya başladı ki; Tipitip’i bir yaratık olarak gören, hele hele çizgi filmini yapmaya başladıktan sonra annesini, babasını Tipitip’e şikayet eden çocuk mektupları geliyordu. Ve ben ister istemez çok daha dikkat etmek zorunda kaldım çünkü benim de çocuğum olmuştu. Demek ki; siz yanlış bir şey de verseniz, onu dönüp komik bir şekilde sunarsanız çocuk onu doğru olarak kabul ediyordu. Bu sefer bir pedagog gibi düşünerek, espri bulmakta zorlanmaya başladım çünkü yanlış şeyleri vermemem gerekiyordu ama çok keyifliydi.


Çocuklardan mektuplar geliyordu dediniz neler yazıyorlardı?

O kadar farklı mektuplar vardı ki bana gösterilen. Mektuplar, bir tane iki tane değil; çuvallarla geliyordu. Özellikle Karadeniz bölgesinden çok ilgi vardı. Bir tane çocuğu hiç unutmuyorum. “Tipitip, sen olmasaydın ben intihar edecektim. Fakat senin hayat doluluğun, neşen bana ilham verdi; intihardan vazgeçtim” diyordu. Ne kadar doğruydu, çocuklukla intihar ne kadar gerçekçiydi ama çocuklar çok safiyane duygularla bunu ifade edebiliyordu. Mesela; firma olarak bir kampanya yapmıyorsunuz ama çocuk numara sırasına göre 1’den 70’e kadar biriktirmiş göndermiş. Firmada çok ince düşünüyordu. Çocuk o kadar düşünmüş, yorulmuş, uğraşmış, biriktirmiş; kolay değil onları biriktirmek. Bunları boş çevirmeyelim deyip bir tanesine tişört gönderiyorlar. Fakat çocuklar arasındaki fısıltı gazetesi var, inanılmaz tirajı olan bir fısıltı gazetesi. Çocuklar birbiriyle öyle bir haberleşiyor ki siz onu gönderdiğiniz haftasında patır patır 1’den 70’e kadar birikmiş bir sürü mektup gelmeye başlıyor. Bir, iki, yüz derken baktılar olacak gibi değil bir promosyon kampanyası düzenlediler. Yani aslında promosyon kampanyasını firma yapmadı, çocuklar yaptırdı zorla. Böyle böyle çok sayıda mektup geliyordu.

Tipitip başta yalnız bir karakterdi, sonra bir aile kurdu ve imaj yeniledi. Nasıl bir değişimden geçti Tipitip?

Tipitip’i ilk yaptığımda bu kadar beğenileceğini düşünmemiştim. Bir çizgi karakter yaptığınızda doğal olarak onu yaşatmanız gerekiyor. Filmlerde de öyledir bir sanatçı rol yaptığında, rol yaptığını hissederseniz o filme konsantre olamazsınız. Karakter çizimlerinde de aynı şey geçerli. Kimse hayatında tek başına başarılı olamıyor. Tipitip’in de başarılı olması içinde bir ailesi olmasına karar verdik. Önce karısı, sonra çocukları ve köpeği oldu. Bir süre sonra imaj değiştirdi. Şapka insanlar arasında kullanılmayan bir öğe olmaya başlayınca kaldırdık, kahkül yaptık. Papyon yerine kravat taktık. Papyon kibarlığı, temiz bir şeyi temsil ediyordu; o amaçla vermiştik. Fakat günümüzde papyon çok çok az, özel davetlerde smokinle kullanıldığı için ya da bazı insanlar imajları gereği kullandıkları için biz de kravata döndük.

'Tipitip, Rusça ve İngilizce de basıldı'

Çizgi filmde Tipitip’i Şener Şen seslendirmiş. O projeye nasıl dahil oldu?

Çizgi filmi ilk yaptığımız dönemde Şener Şen de Şehir Tiyatroları oyuncusuydu. Ertem Eğilmez’in Hababam Sınıfı, Bizim Aile filmlerinin de kadrosundaydı. Hem ses hem fizik olarak hoşumuza gidiyordu. Birçok sesi de değiştirerek kullanabiliyordu. O dönem teklif yapmıştık ve o da kabul etmişti.

Çizgi filmler sinemalarda da gösterilmiş hatta renkli ve televizyondan daha uzun. Tipitip’in sinema macerası nasıl başladı?

Televizyon için birer dakikalık çizgi film yapıyorduk. Tabii televizyon siyah-beyaz, TRT dönemiydi, her hafta cuma günü yayınlanırdı. Fakat biz farklı, renkli bir çalışma yapmak istiyorduk ama televizyon o imkanı vermiyordu. O dönemde de sinemalarda reklam filmleri oynuyordu. Firmaya “Biz bunu sinemalara da yapalım” dedik. Beşer dakikalık birkaç film yaptık. Bizim çizgi film yaptığımız dönemde çizgi film yapıyoruz demek kolay bir cümle sadece… O dönem Türkiye’nin 70 cente muhtaç olduğu dönemler; ne boya bulabiliyorsunuz, ne asetat bulabiliyorsunuz. Film hiç bulamıyorduk, karaborsa film bulup negatifle çekiyorduk. Çünkü bilgisayar, digital hiçbir şey yok. Eşe dosta rica edip Almanya’dan boyalar getirtiyorduk, imkansızlıklar içinde yürüttük işi.

Yakın zamanda “En Kahraman Rıdvan”ı kitaplaştırdınız, Tipitip’i de kitaplaştırmayı düşünüyor musunuz?

Tipitip’in çeşitli dönemlerde promosyonları yapıldı, takvimler yaptık. Bugüne kadar bir kitap yapmadık, bugünden sonra olur mu bilmiyorum. Bir ara film, dizi teklifleri oldu. Bu ticari bir ürün, karakterin yaratıcısı benim ama isim hakları firma adına kayıtlı. Dolayısıyla orada anlaşmazlık oldu. Film olmadı ne yazık ki; aslında olsaydı çok güzel, sevimli bir şey çıkacaktı ortaya. O dönemin çocukları şimdi anne, baba oldular. Film yapılsaydı çok sıcak bir temas olabilecekti ama olmadı. Maalesef albüm haline de gelemedi, koleksiyonerlerin elinde olanlar var. Ben de bir miktarını toplayabildim o kadar ancak.

Tipitip'in ailesi:
Oğlu Tipican, Karısı Tipitoş, Tipitip, kızı Tipicik ve köpekleri Tipitop

HABER

'En Kahraman Rıdvan' ve 'Tipitip' bu sergide
ntvmsnbc
9 Kasım 2012

Profesyonel çizerlik hayatında 40 yılı geride bırakan 'En Kahraman Rıdvan' ve 'Tipitip'in yaratıcısı usta çizer Bülent Arabacıoğlu, 'Bülent'in çizgi dünyası' adlı sergisiyle okurlarıyla buluşuyor.

'En Kahraman Rıdvan' ve 'Tipitip'in yaratıcısı, Gırgır dergisinin unutulmaz çizerlerinden Bülent Arabacıoğlu'nun, 'Bülent'in çizgi dünyası' adlı sergisi İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi'nde yarın açılıyor.

Profesyonel çizerlik hayatında 40 yılı geride bırakan Arabacıoğlu, sergide değişik dönemlerdeki çalışmalarını göz önüne çıkarıyor.

Usta çizerin eşi Türkan Arabacıoğlu'na adadığı sergi 8 Aralık'a kadar görülebilir.

Sergi kapsamında 17 Kasım Cumartesi günü saat 18.30'da bir de söyleşi düzenlenecek.

Bülent Arabacıoğlu, 18 Kasım pazar günü 15.00-18.00 saatleri arasında İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda Uykusuz dergisi standında okurlarıyla bir araya gelecek.

Çocukların sevgilisi Tipitip
Tipitip, kocaman gözlükleri, papyonuyla; beceriksiz ve neşeli bir karakterdi.

'En Kahraman Rıdvan'
Zayıf, çelimsiz, hiçbir süper gücü olmayan ama süper kahramanlara özenen bir karakter...
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com