Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

François Hollande

Fransa CumhurbaşkanıSağ görüşlü bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Fakat o, François Mitterand’a oy kullanan annesinin etkisinde kaldı. Sarkozy’nin dil sınavını geçemediği için atıldığı IEP’den mezun oldu. Daha sonra Fransa’nın ‘Mülkiye’si (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) sayılan ve devlet adamlığı için önşart sayılan ENA’da okudu. 1988’de Sosyalist Parti’den milletvekili seçildi. 1997’de parti lideri oldu ama hiç bakanlık yapmadı.

Zenginlerden daha fazla vergi alacak
Hollande, 2012 seçimlerini imajını baştan ayağı değiştirerek kazandı. Son dönemin en popüler rejim programı Dukan ile 15 kilo veren politikacı, gardrobunu da baştan aşağı yeniledi.

Hollande’ın 2007 seçimlerinde Sarkozy’nin rakibi Segolene Royal ile 29 yıllık ilişkisinden 4 çocuğu var. Ancak çiftin olaylı ayrılığının ardından Hollande, ünlü gazeteci Valerie Trierweiler ile yaşamaya başladı. Hollande’ın seçim kampanyasında büyük rol oynayan Trierweiler’nin Elysee Sarayı’nda de etkili olması bekleniyor. Hollande seçimlerden önce zenginlerden daha fazla vergi almayı ve cumhurbaşkanı maaşını azaltmayı vaat etmişti.
HABER

Sarkozy’den kurtulduk!
7 Mayıs 2012

Fransa’da ekonomik kriz ve Nicolas Sarkozy’ye duyulan antipati François Hollande’ı iktidara getirdi. Hollande ülkenin 17 yıl sonra iktidara gelen ilk sosyalist lideri oldu.

Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin ümidini bağladığı “son dakika sürprizi” gerçekleşmedi ve Sosyalist Parti’nin adayı François Hollande, cumhurbaşkanı seçildi. Katılım oranının yüzde 80.2 olarak belirlendiği seçimlerde Hollande oyların yüzde 51.9’uyla ipi göğüslerken Sarkozy yüzde 48.1’de kaldı. Hollande’ın seçilmesiyle birlikte hem ülke içinde hem de dışında politikaları ve kişiliği nedeniyle sıkça eleştirilen Sarkozy dönemi sona ererken Fransa dümenini sağdan sola kırdı.

‘Veba yerine kolera tercih ettiler’
Hollande’ın seçilmesinde Fransa için ortaya koyduğu vizyon ya da kişiliğinden çok, ülkede oluşan “Sarkozy karşıtlığı” belirleyici oldu. İlk turda yarışan adaylardan hiçbirinin ikinci turda Sarkozy’ye destek olmaması da “Sarkozy alerjisinin” siyasi yelpazenin tamamında hakim olduğunu net şekilde gösterdi. Fransız seçmenler arasında sıkça rastlanan, “Veba yerine kolera tercih edildi” söylemi de halkın “kötünün iyisini seçme mantığıyla” hareket ederek Sarkozy’yi devre dışı bırakmayı tercih ettiğini ortaya koydu.

‘Herkesin cumhurbaşkanıyım’
Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk açıklamasını seçim bölgesi Tulle’de yapan François Hollande, Fransızların tercihlerini değişimden yana yaptıklarını belirterek, “Fransa’ya yeniden umut verebildiğim için gururluyum” dedi. Vaat ettiği değişimin Fransa’ya yakışır düzeyde olması gerektiğinin altını çizen Hollande, “Değişim bugün başlıyor. Bana oy vermeyenlerin de cumhurbaşkanı olacağım” diye konuştu.

NOTLAR
- İlk tura katılan adayların hiçbirinin ikinci turda mevcut cumhurbaşkanına destek vermemesi 1965’ten bu yana ilk kez yaşanıyor.
- Fransa’da ik turda ilk kez bir cumhurbaşkanı rakibinden daha az oy aldı.
- Sarkozy, 1981’de François Mitterand’a karşı seçimleri kaybeden Valery Giscard d’Estaing’den bu yana ikinci kez seçilemeyen ilk cumhurbaşkanı oldu.
- Hollande, 1995 yılında François Mitterand’ın ölmesinin ardından iktidara gelen ilk sosyalist cumhurbaşkanı oldu.
- Seçim yasaklarını Twitter’da delen Fransızlar Sarkozy’ye ‘camembert’ (peynir çeşidi), Hollande’a da ‘flanby’ (karamelli puding) lakaplarını takarak erken sonuçları özgürce tartıştılar.

HABER

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: 'Cezayir'de katliam ve işkence yaptık'
20 Aralık 2012

Resmi bir ziyaret için Cezayir'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sömürgecilik döneminden ötürü Cezayir halkının acı çekmiş olduğunu ülkesi adına resmen kabul etti.

Bu sabah Cezayir parlamentosuna hitap eden Hollande, 132 yıl süren ve kanlı bir savaş sonrası Cezayir'in bağımsızlığıyla sona eren sömürgeclik dönemini "aşırı derecede adaletsiz ve sert bir sistem" olarak tanımladı.

Bu dönemde Fransa tarafından gerçekleştirilmiş katliam ve işkenceler hakkında gelecek nesillere karşı "gerçeği söyleme"nin kendileri için "ödev" olduğunu vurgulayan Hollande, "Tarihçilerin arşivlere erişmeleri ve bu gerçeğin yavaş yavaş herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

ÖZÜR DİLEMEDİ
Hollande buna karşılık söz konusu katliam ve işkenceler için Cezayir'den özür dilemedi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande dün akşam düzenlediği basın toplantısında da Cezayir'e "özür dilemeye değil, gerçeği anlatmaya" geldiğini söylemişti.
HABER

Hollande, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile görüşecek
ntv 27 Ocak 2014

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iki günlük ziyaret için Türkiye'ye geldi.

22 yılın ardından Fransa'dan Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyaret yapılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, temaslarda bulunmak üzere öğle saatlerinde Ankara'ya geldi. Hollende'a ziyaretinde 7 bakan ile 40'a yakın işadamı eşlik ediyor.

En son 2011 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ankara'ya geldi ama o resmi bir ziyaret değildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 1992'de Francois Mitterrand’ın ziyaretinden sonra Çankaya Köşkü'nde ağırlanacak.

Eşli ziyaret için hazırlık yapılmıştı ancak Hollande, kısa süre önce ayrıldığını açıkladığı First Lady Valerie Trierweiler Ankara’ya gelemedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hollande ile görüşecek. Görüşmelerin ana gündem maddesi Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakereleri olacak.

Sarkozy döneminde Fransa 5 başlığı bloke etmişti. Hollande, geçen yıl o başlıklardan biri üzerindeki engeli kaldırdı.

Böylece Türkiye 3.5 yılın ardından müzakerelerde 22. başlık olan "bölgesel politikalar" faslını açabildi.

Ankara, Fransa'dan diğer başlıklardaki engellemeleri de kaldırmasını isteyecek.

Fransa Cumhurbaşkanı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile görüşecek.

Sanatçı Candan Erçetin'e de iki ülkenin kültürüne katkısından dolayı devlet nişanı verilecek.

Ziyarette Suriye gibi bölgesel konuların yanısıra, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, enerji ve askeri işbirliği de masada olacak.HABER

Türk öğrencilerden Hollande'a soykırım fırçası
28 Ocak 2014

Türkiye Öğrenci Konseyi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a, Ermeni soykırımı iddialarının reddinin suç sayılmasına yönelik, Fransa'da yeni bir yasa tasarısının gündeme gelmesine ilişkin rahatsızlıklarını dile getirilen mektup verdi.

Galatasaray Üniversitesi başta olmak üzere, Türkiye'deki Frankofon eğitim kurumlarından öğrenci ve mezunlar adına yapılan yazılı açıklamada; Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın, Galatasaray Üniversitesi ziyaretinde, Fransa'da soykırım iddialarının reddinin suç sayılmasına yönelik yeni bir yasa tasarısı hazırlıklarına ilişkin kaygıların dile getirildiği bir mektup verildiği bildirildi.

Açıklamaya göre; öğrencilerin Hollande'a verdiği mektupta, Türk-Fransız ilişkilerinin olumsuz etkilenmesinden endişe duydukları belirtilerek, "Fransa'nın Türkiye'deki yeri hep önemli ve özel olmuştur. Bu gerçek bugün Türkiye'deki Fransız şirketlerinden, eğitim kurumlarına kadar varlığını ve önemini devam ettirmektedir. Türkiye ile Fransa arasındaki ortak geçmiş göz ardı edilmemeli, basit bir siyasi fırsatçılığa feda edilmemelidir" denildi.

Mektupta, "Türk, Ermeni ve Fransız öğrenciler Türkiye'de aynı okullarda kardeşçe öğrenim görürken, her düşünceyi özgürce tartışabilirken, söz konusu yasayla, dogmatizmin 21. Yüzyıla getirilmesinin faydası nedir?" sorusunun da sorulduğu belirtildi.

Türk Öğrenci Konseyi'nin mektupta ayrıca, akılcı ve özgürlükçü düşüncelerin insanlık tarihine yön verdiği Fransa'nın, gelecekte de evrensel hak ve değerlere sahip çıkmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Hollande'dan, ifade özgürlüğüyle bağdaşmayan hiçbir yasayı desteklememesi konusunda talepte bulunduğu da ifade edildi.

HABER

Terör Paris'i vurdu
14 Kasım 2015

Hollande, Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal etti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’i sarsan terör saldırılarının ardından G-20 Liderler Zirvesi için Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal etti.

Elysee Sarayı'nın Twitter hesabından yapılan duyuruda Hollande’ın Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal ettiği bildirildi.

Ülke çapında ilan edilen olağanüstü halin ardından Hollande, şu saatlerde bakanlar kurulu toplantısına başkanlık ediyor.

Hollande’ın bugün Elysee Sarayı’nda Savunma Konseyi'ni toplayacağı kaydedildi.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com