Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Refat Çubarov

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı


Ukrayna Parlamentosu Eski Milletvekili


Refat Çubarov22 Eylül 1957 tarihinde Özbekistan'ın Semerkant şehrinde doğdu. 1983 yılında Moskova Devlet Tarih ve Arşiv Enstitüsünden Tarihçi ve Arşivci olarak mezun oldu.

Eylül 1974 - Haziran 1975 tarihleri arasında 1 No'lu Akmescit Teknik Meslek Lisesinde eğitim aldı. Kasım 1975 - Kasım 1977 tarihlerinde askerliğini yaptı. Kasım 1977 - Haziran 1983 tarihinde Moskova Devlet Tarih ve Arşiv Enstitüsünde eğitim gördü. Ağustos 1983'ten Eylül 1990'a kadar Riga şehrinde Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Ekim Devrimi ve Sosyalizm Yapılanma Devlet Merkez Arşivinde uzman arşivci, yönetici ve uzman araştırmacı olarak çalıştı.

Mayıs 1994 - Nisan 1998 tarihlerinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nda Kırım Yüksek Konseyi Daimi Komitesinin Ulusal Politika ve Sürgünün Konularından sorumlu Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı pozisyonunda çalıştı.

Ukrayna Parlamentosunda 1998-2002, 2002-2006 ve 2006-2007 olmak üzere 3 dönem milletvekili oldu.

Mayıs 1999 yılından bu yana Ukrayna Cumhurbaşkanına Bağlı Kırım Tatar Temsilciler Konseyi üyeliği, Mayıs 2009'dan itibaren de Kırım Tatarlarının Dünya Kongresi Başkanlığını yapıyor.

1994-1998 yıllarında Kırım Milletvekilliği yaptı.

Kasım 2010'dan itibaren de Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Milletvekilliği yapıyor.

Refat Çubarov, 27 Ekim 2013 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı seçildi.
HABER

Refat Çubarov Türkiye Cumhuriyetiniñ Odessadaki Baş konsulı Huseyn Ergani ile körüşti
19 oraq ayı 2011 senesi

Bütündünya qırımtatarlar kongressiniñ prezidenti, Meclis reisiniñ birinci muavini Refat Çubarov 2011 senesi iyül 19 künü Türkiye Cumhuriyetiniñ Odessadaki bu vazifege daa yaqında tayin etilgen Baş konsulı Huseyn Ergani ile körüşti

Aqmescitte olğan bu körüşüv devamında Refat Çubarov ve Husein Ergani qırımtatar halqınıñ vaziyetini muzakere etip, Ukraina ve Türkiye arasındaki er taraflı alâqalarnıñ kenişlemesine siltem olacaq gumanitar inkişaf meselelerine ayrıca emiyet berdiler. Bunıñ kibi de Refat Çubarov Türkiye Cumhuriyetiniñ Odessadaki Baş konsulı Huseyn Erganini Aqmescitte tiklenecek Büyük Cuma caminiñ qurucılığına azırlıq işleriniñ ketişatı ile tanış etti.

Huseyn Ergani Baş konsul vazifesinde Qırımğa yapacaq birinci ziyaretine azırlanırken, kütleviy informatsiya vastalarında cemiyet ve akimiyet munasebetlerine dair yazılar ve haberlerni büyük diqqatnen ögrengenini söyledi.. "Zanımca, - dedi Husein Ergani , - soñki vaqıtta Qırımda siyasiy-içtimaiy ceryanlarnıñ bütün faal iştirakçileri arasında dialog şekillendi. Bu ise cemiyetni raatsızlağan problemler çezilmesiniñ şartıdır".

Ukraina ve Türkiye arasındaki işbirlikni kenişletmek mevzusını devam eterek Refat Çubarov Türkiye Cumhuriyetiniñ Odessadaki Baş konsulı Huseyn Erganiniñ diqqatını Qırım akimiyeti çetelli yatırımcılarnı çeşit leyhalarda iştirak etmege davet etkenleri qırımlı akimlerniñ Qırımnıñ iqtisadiy inkişafı saasında belgilegen vazifeleriniñ ciddiyliginden delâlet bergenine celp etti ve subetdeşine Türkiye çeşit regionlarınıñ Qırım şeerleri ile ortaqlıq munasebetleriniñ pekinmesine qoltutmağa teklif etti.

Körüşüvniñ soñunda Refat Çubarov Türkiye Cumhuriyetiniñ Odessadaki Baş konsulı Huseyn Erganige Qırımnıñ inkişafı ve qırımtatar halqınıñ meselelerine diqqat ayırğanı içün teşekkür bildirdi
HABER

Kırımoğlu'nun halefi belirlendi: Refat Çubarov
Mavile Abkerimova
QHA / 4 Kasım 2013

KTMM’nin Yeni Başkanı Refat Çubar Merasimle Görevi Devraldı

26-27 Ekim tarihlerinde yapılan 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayında seçilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Meclis Üyeleri Kırım Hanlığının Payitahtı Bahçesaray’daki Hansaray’da 1 Kasım 2013 tarihinde yapılan törenle göreve başladı.

Tören, Saray Camisinde kılınan Cuma namazıyla başladı. Namazın ardından Kırım Hanlarının yattığı mezarlığa geçilerek devlet büyükleri için dua okundu.

Törene Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu, bölge ve yerel Meclis üyeleri, Kırım Tatar Milli hareket emektarları, yerel yöneticiler, Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarının mensupları katıldı. Meclis başkanlığı için yarışan Remzi İlyasov, annesinin hastalığı nedeniyle törende yer alamadı.

Törenin sunuculuğunu yapan Şevket Memetov, Hansaray’daki törenin önemine değinerek, neredeyse 100 yıl önce 1917 yılında Noman Çelebicihan, Cafer Seydehmet Kırımer ve Hasan Sabri Ayvazov gibi liderlerin burada milli bayrağı diktiğini, 1930’lu yıllarda ise Bolşeviklerin tüm Kırım Tatar siyasetçilerini yok ettiğini hatırlattı.

Kırım Tatar Tiyatrosu sanatçıları Seyitabla Memetov ve Emine Cevdetova Kırım Tatar milli marşını icra etti.

1991 yılından bu yana 22 yıl boyunca Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığını yürüten Kırım Tatarlarının dünyaca ünlü lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz demokratik seçimler gerçekleştirdik ve Kurultay’da Kırım Tatar Milli Meclisini seçtik. Kırım Tatar milli hareketinin tarihinde bu önemli bir olay. Bu yıl sistemimizi daha demokratik yaptık.”

“Refat Çubarov KTMM başkanı seçildi. Remzi İlyasov başkan seçilmiş olsa onu da burada tebrik edecektik. İkisi de bizim için kıymetli insanlar.”

“Refat Çubarov, milli harekette uzun zamandır yer alıyor. 22 yıldır Milli Meclis 1. Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.”

“Yeni Meclis kadrosunu seçtik. Onlar genç, fakat tecrübeli, çalışkan, kendi halkı için çok şey yapan insanlar”.

“Eminim ki Meclis güvenilir ellerde. Allah onlara yardımcı olsun!” dedi.

Kırımoğlu, konuşmasının ardından yeni Başkan Refat Çubarov’a milli bayrağı ve meclis mührünü teslim etti.

Kırım Müftüsü Emirali Ablayev, yaptığı kısa konuşmanın ardından Kuran-ı Kerim’i Refat Çubarov’a verdi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, yaptığı konuşmada, Kırım Tatarları kendi topraklarında ev sahibi gibi hissedinceye dek mücadeleye devam edecekleri sözünü verdi.

Refat Çubarov, “Ant ettim, söz verdim, millet için çalışmaya” sözleriyle yemin etti ve Kırım Tatar bayrağını öptü.

Başkan Çubarov’un ardınan KTMM üyeleri yemin etti.

Meclis üyeleri Hansaray’daki Demir Kapı’nın önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. 1917 yılında yapılan Kurultay’da milli liderler de burada fotoğraf çektirmişlerdi.

Törenin sonunda halk oyunları ve müzik toplukları küçük bir konser verdi.
HABER

KIRIMOĞLU VE ÇUBAROV ESKİŞEHİR'DE
16 Kasım 2013

Kırım Türklüğünün ve Türk Dünyasının efsane lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Kırım Amili Meclis Başkanı Rıfat Çubar, temaslarda bulunmak için Eskişehir'e geldi.

Kırımoğlu ve Çuparov, Yunus Zeyrek'in hazırladığı "AHISKA TÜRKLERİNİN HAYATI" konulu fotoğraf sergisini de gezdi. Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Rıfat Çubar ve Vali Güngör Azim Tuna Arkeoloji Müzesi'ndeki sergiyi birlikte açtı.

HABER

Kırım Türklerinde ‘Ukrayna parçalanacak’ endişesi
CEMALETTİN KANAŞ
Zaman 25 Şubat 2014

Artan siyasî tansiyonla birlikte bölünme senaryolarının konuşulduğu Ukrayna’da dün Kırım Özerk Bölgesi, Rusya yanlısı bir gösteriye sahne oldu.

Sivastopol şehrinde yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı gösteride Rusya lehine sloganlar atılırken, belediye binasındaki Ukrayna bayrağı indirilerek Rus bayrağı asıldı. Gerilimin tırmandığı bölgede yaşayan 300 bin kadar Kırımlı Türk ise Ukrayna’nın bölünmesi ihtimalinden derin endişe duyuyor. Kırım Tatar Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, ülkenin savrulduğu noktada yaşanabilecek bir bölünmeyle Kırım’ın bağımsız kalmasının kendileri için hayati zararları olacağını söyledi. Zaman’ın sorularını cevaplayan Karatay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Herhangi bir yerde Rus askerine saldırı olursa savunuruz. Bunun için de askeri müdahaleden kaçınmayız.” sözlerini hatırlattı. Bu sözleri Rus liderin müdahale için açık kapı bıraktığı şeklinde yorumlayan Karatay, etnik gerilimin olduğu bölgede herhangi bir kıvılcımın askerî bir müdahaleye bahane yapılabileceği endişelerini dile getirdi.

Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov geçen hafta Ukrayna’nın bölünmesi durumunda Kırım’ın da bağımsız kalabileceğini, sürecin de bu yönde geliştiğini ifade etmişti. Önceki gün Today’s Zaman’a konuşan Ankara merkezli Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tuncer Kalkay ise Meclis’in Rus desteğiyle bağımsızlık istediğini söylerken, “Bu, Kırım Türklerinin sonu olur.” şeklinde konuştu.

İki milyonu aşkın nüfusu olan Kırım’da Ruslar, yüzde 60’a yakın varlıklarıyla çoğunluğu teşkil ediyor. Ukraynalılar nüfusun yüzde 24’ünü oluştururken, Kırım Türkleri ise yüzde 14’le azınlık. Siyasi gözlemciler, Rus yanlısı Viktor Yanukoviç’in Ukrayna Devlet Başkanlığı’ndan azledilmesiyle etki alanı kaybı yaşayan Moskova’nın ülkenin doğusunda ve Kırım’daki gücünden vazgeçmeyeceğini düşünüyor.
HABER

Çuparov: Kırım Tatarları yeniden sürgün kaygısı taşıyor
HÜRRİYET 17 MART 2014

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, BBC’ye yaptığı açıklamada Kırım halkında bölgenin Rus kontrolüne girmesi durumunda sürgün edilme şüphesi olduğunu söyledi.

Kırım’da yüzde 96.8 oy oranıyla Rusya’ya bağlanmanın kabul edildiği referandumun yasadışı olduğunu belirten Çubarov,”Referandum Ukrayna yasalarına aykırı ve Rus askerlerinin Kırım’a girdiği bir durumda, askerlerin kontrolü altında yapılıyor” dedi.

Referandumun ilan edilmesinin ardından oylamaya katılmayacaklarını açıklayan Kırım Tatarları uluslararası topluma, krize barışçıl çözüm bulunması çağrısı yapmıştı.

Kırım Tatarları, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin tarafından Nazilere destek verdikleri gerekçesiyle1944 yılında Orta Asya’ya sürülmüş, tehcir sırasında Tatar nüfusun önemli bir kısmı ölmüştü.

Ülkelerine 1989 yılından sonra dönmeye başlayabilen Kırım Tatarları, özerk bölge nüfusunun yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor.

“Rusya’yı desteklemediğimizi herkes biliyor” diyen Çubarov, Kırım’dan tekrar sürülme kaygısı taşıyor musunuz? sorumuza, “Eğer Kırım Rus kontrolüne girerse, Rusya yanlıları milletimize karşı böyle yollara başvurabilirler. Milletimizde böyle büyük şüpheler var” dedi.

Referandumun bir “formalite” olduğunu savunan Çubarov, Kırım’ın geleceği açısından son derece önemli kararları beraberinde getirecek bir referandumun 10 gün içinde açıklanıp uygulamaya konmuş olmasını da eleştirdi.

Kırımlı Tatar lidere göre, Kırım’daki referandum, “Gerçek bir referandum” değil. “Rus askerlerinin gölgesinde yapılan bir referandum.”

Kırım’ın Rusya’ya katılması durumundaki kaygılarını da dile getiren Çubarov, amaçlarının büyük provokasyonları engellemek olduğunu, “Herhangi bir etnik çatışmayı önlemeye çalıştıklarını” da söyledi.

HABER

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov: Tutuklanabilirim
6 Mayıs 2014

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, kendisine karşı dava açılmasının ardından Kırım Tatar sürgününün 70. yıldönümü dolayısıyla yapılacak etkinliklerin hazırlıkları sırasında “radikal eylemlerinin önlenmesi” gerekçesiyle tutuklanabileceğini kaydetti.

Zerkalo Nedeli'ye demeç veren Refat Çubarov, 3 Mayıs tarihinde meydana gelen olaylar dolayısıyla Rus emniyet organlarının kendisine karşı Rusya Ceza Kanunu’nun birkaç maddesine göre dava açarak hangi amacı güttüğünü tam olarak anlamadığını belirtti.

Refat Çubarov, “Doğrudan şantaj yapmaktan Kırım Tatarlarına ilişkin planlara kadar geniş çaplı görevler koyulmuş olabilir. Elimde davanın açıldığına dair bildirim olmadıkça nelerin olabileceğini düşünmek istemiyorum. Ancak yakın günlerde benim ve diğerler kişilerin tutuklanabileceğini düşünüyorum” dedi.

Refat Çubarov, eğer Kırım Tatar liderlerine karşı yapılan eylemlerin, gösterileri düzenleyenlerin ortaya çıkarılması ve “yok edilmesine” yönelik çatışma kışkırtmak amacıyla yapılmışsa, onların (Rus yönetiminin) Kırım Tatar milli hareketinin özünü anlamadığını gösterdiğini belirtti.

Refat Çubarov, “Eğer böyle bir şey güdülüyorsa, onlar gerçekten de Kırım Tatar milli hareketinin özü ve ruhunu anlamıyor. İlk olarak, hareketin başsız bırakılması, hareketin duracağı anlamına gelmiyor. İkinci olarak, Kırım Tatar milli hareketinin özü kavranarak şiddetli çatışmalara yol açmayacak eylemler yapılmalı. Onlarla açık yüreklikle görüşülmeli. Ancak böyle bir diyalog kurulmadı.”

“Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girmesine izin verilmemesi dahil olmak üzere son günlerde meydana gelen olaylar Kırım Tatarlarına karşı davranışların sergilendiğini gösteriyor. Bu davranışların ne amaçla yapıldığını söylemek zor. Kırım Tatar halkı için kabul edilemez tahminler de dahil olmak üzere çeşitli tahminler yürütülebilir” diye kaydetti.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM’nin Kırım Tatar sürgününün 70. Yıldönümü dolayısıyla 18 Mayıs tarihinde yapılacak matem etkinliklerine ilişkin bildirisine Akmescit Belediyesi’nden herhangi cevap alınmadığını ancak etkinlikler her koşulda yapılacağını bildirdi.
HABER

Akmescit’teki matem mitingine 15 bin kişi toplandı
18 Mayıs 2014

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Akmescit’te Kırım Tatar sürgününün 70. yıldönümü dolayısıyla yapılan matem mitingi başladı.

Akmescit’in Akmeçet semtindeki cami önünde 15 binden fazla kişi toplandı. İnsanlar ellerinde siyah kurdeleler bağlanan Kırım Tatar bayraklarını tutuyor. Miting Kırım Tatar milli marşının söylenmesiyle başladı.

Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününün kurbanları anısına konuşma yaptı ve dua okudu. Ayrıca Müftü Hacı Emirali Ablayev, acımasızca öldürülen Reşat Ametov’u hatırladı ve onun için dua okudu.

Miting yerinde kurulan sahnede Kırım Tatar Milli Meclisi Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Dilaver Akiyev, Kırım Tatar milli hareketi veteranı Ayşe Seytmuratova, ATR televizyon kanalının editörü Şevket Memetov duruyor.

HABER

Refat Çubarov’a Kırım’a giriş yasağı!
QHA
6 Temmuz 2014

Kırım Tatarlarının liderlerine baskılar artarak devam ediyor. Kırım sınır noktasında durudulan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov'a da aynı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na yapıldığı gibi 5 yıllık giriş yasağı konulduğu tebliğ edildi.

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Herson ili Geniçesk şehrinde yapılan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) toplantısından dönerken Kırım girişinde durdurulan KTMM Başkanı Refat Çubarov’a 5 yıllığına Kırım’a giriş yasağı tebliğ edildi.

Sınır kontrol noktasına birçok polis aracı, çevik kuvvet timleri ve iki cezaevi aracı getirildi.

Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, sınır kontrol noktasında durdurulan Çubarov’a radikal faaliyet suçlamasını içeren 2,5 sayfadan oluşan ihtarnameyi okudu.

Çubarov’un, ihtarnamenin Kırım’ın resmi dillerinden biri olan Kırım Tatarca olarak okunması talebi karşılıksız kaldı.

Kırım Tatarlarının dünyaca ünlü lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Geniçesk'te yapılan toplantıya katılan diğer Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ise Kırım'a giriş yapabildi.

KIRIMOĞLU'NA DA 5 YILLIK GİRİŞ YASAĞI KONULMUŞTU

Kırım Tatarlarının dünyaca ünlü lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Nisan ayı sonunda Kırım’dan ayrılmış 3 Mayıs’ta yeniden yarımadaya dönmek isterken Rus kolluk güçleri tarafından yarımadaya girişine izin verilmemişti.

Kırımoğlu, bu kararın ardından 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgününü Anma Günü ve 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü törenlerine katılamamıştı.

HABER

Uluslararası Af Örgütü’nden Refat Çubarov’a destek kampanyası
24 Temmuz 2014

KİEV (QHA) - Uluslararası Af Örgütü, Kırım'a 5 yıllığına girişi yasaklanan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a destek kampanyasını başlattı.

Uluslararası Af Örgütü, Refat Çubarov’a Kırım’a girişin yasaklanmasının, Rusya’nın uyması gereken Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesinin 12.maddesinin ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Dördüncü Protokolünün ihlali olduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, Kırım hükümetinin Kırım Tatarlarına uyguladığı baskı ve korkutma olayların tespit edildiğini açıkladı.

Af Örgütü, kayıtsız kalmayan herkesi, bir an önce Kırım ve Rusya yetkililerine başvurarak KTMM Başkanı Refat Çubarov ve Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na uygulanan Vatana giriş yasağın kaldırılmasını talep etmeye çağırıyor.

Uluslararası uzmanlar ayrıca, ayrımcılık yapmadan Kırım’da yaşayan herkesin haklarını korumaya çağırıyor.

Uluslararası Af Örgütü, başvuru yazılarını Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya (adres: Kırım, Simferopol, Sevastopolskya sk., 21, posta kodu 295015. Faks: +380 652 550-310) ve Rusya Federasyonu Baş Savcısı Yuriy Çayka’ya (adres: Rusya, GSP-3, Moskova, B.Dmitrovka sk., 15a, posta kodu 125993. Faks: +7 495 987 58 41/+7 495 692 1725) göndermeyi, yazı kopyalarını ise farklı ülkelerde faaliyet gösteren Rusya büyükelçiliklerine yollamayı öneriyor.

Uluslararası Af Örgütü veya Amnesty International, Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi ve diğer uluslararası standartlarca belirlenmiş her türlü insan hakkını savunma ve teşvik etmeyi amaç edinmiş uluslararası bir sivil toplum kuruluşu.

Uluslararası Af Örgütü hiçbir devlet, siyasi ideoloji veya dine bağlı değildir, kâr amacı gütmez. Özellikle düşünce suçlularının serbest bırakılması, siyasî suçlularının adil bir şekilde yargılanması, işkence, idam ve tutuklulara gösterilebilecek her türlü zulmün bertaraf edilmesi, siyasi cinayet ve adam kaçırma ve her türlü insan hakları ihlaline karşı durulması konusunda çeşitli kampanyalar düzenler.

1977 yılında Nobel Barış Ödülünü kazanan Uluslararası Af Örgütü bugün yaklaşık 2 milyon üyesiyle 162 ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor. Kuruluşundan bugüne kadar 44.600'den fazla tutukluyu savunmak ve desteklemek amacıyla çalıştı.

HABER

Rusya, Kırım Tatar Milli Meclisi'ni mühürlüyor
17 Eylül 2014

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Kırım Tatar Milli Meclisi'ne mahkeme yetkilileri geldi ve KTMM binasını mühürleyeceğini bildirdi.

Bugün, 17 Eylül Çarşamba günü, KTMM binasına mahkeme yetkilileri gelip Kırım Vakfı Başkanı Rıza Şevkiyev'e mahkeme kararını okudu.

Ondan sonra mahkeme görevlileri, Kırım Vakfına ait KTMM binasını kapatıp mühürleyeceklerini belirtti.

Olay yerine gelen avukatın binanın içine girişi engellendi.

İlgili haberi alan Rıza Şevkiyev fenalaştı ve yanındakiler ambulansı çağırdı.

16 Eylül sabah saatlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi binasına Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanları ve silahlı kişiler baskın düzenledi ve arama yaptı.


HABER

Kırım’da Tatar televizyonuna Rus istihbaratından baskın
27 Ocak 2015

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da yayın yapan Kırım Tatar televizyonu ATR, dün sabah Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından basıldı.

FSB’nin ATR Televizyonu baskınına yaklaşık 40 kadar maskeli, kamuflajı ve silahlı özel kuvvetlerin yanı sıra çok sayıda sivil ekip katıldı. Baskın süresince kanalın yayınına kısıtlı şekilde izin verilirken ATR Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Elzara İslamova’nın kendi kanalına açıklama yapmasına engel olundu. Maskeli istihbaratçılar, kameranın önüne geçerek İslamova’yı konuşturmadı. İslamova’nın “Açıklama yapmak benim yasal hakkım.” sözleriyle tepki göstermesi de uygulamayı engelleyemedi. Özel birliklerin kendisini fark etmeden önce yaptığı açıklamada İslamova; “Baskın, 26 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna’yı desteklemek ve Rusya’nın Kırım’ı ele geçirmesine karşı çıkmak için Kırım Tatarlarının düzenlediği mitingin görüntüleri nedeniyle yapılıyor. Biz istenilen tüm bilgileri gönüllü olarak teslim etmeye hazır olmamıza rağmen ATR serverımıza da el koymak istiyorlar.” dedi. ATR’in Enformasyon Politikadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lilya Bucurova ise canlı yayında halka seslenerek destek istedi ve Kırım yönetiminin eylemlerini kınadı. Kanalın basıldığını televizyondan öğrenen bir grup Kırım Tatarı kanala destek olmak için bina önüne geldi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic ise ATR’nin basılmasını kınadı. Özgür ve bağımsız medyanın çalışmalarına engel olunmasına karşı çıkan Mijatovic, Simferopol merkezli ATR televizyonunun Kırım Tatarlarından bilgi alınması hususunda çok önemli olduğunu belirtti.

HABER

Dünya Kırım Tatar Kongre’si Ankara'da toplanıyor
7 Temmuz 2015

1-2 Ağustos tarihlerinde Ankara’da yapılacak Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne hazırlık çalışmaları başladı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi’ni hazırlama ve düzenlemeden sorumlu organizasyon komitesinden yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisi’ni Kırım Tatarlarının tek temsil organı olarak kabul eden ve faaliyetlerinde onların kararlarını esas alan tüm Kırım Tatar sivil toplum, siyasi kuruluşlar ve hareketler, vakıflar, milli medya kuruluşların davet edildiği belirtildi.

Sivil toplum kuruluşları dışında Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, Denetim Komisyonu üyeleri, Bölge Kırım Tatar Meclisleri Başkanları veya Yardımcılarının davet edilmesi planlanıyor. Kırım Tatar halkının yaşamında dinin önemli bir yer aldığı dikkate alınarak Kırım Müftülüğü temsilcilerinin de Kongre’ye davet edilmesi planlanıyor.

Ayrıca Ukrayna, Türkiye ve diğer ülkelerin yöneticilerine Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne katılma davetiyeleri gönderildi.

Dünya Kırım Tatar Kongresine katılma kararını kabul eden her bir teşkilat, organizasyon komitesine 10 Temmuz tarihinde kadar elektronik başvuru yapması ve gerekli evrakları göndermesi gerekiyor. Bununla birlikte Kongre’ye bir teşkilattan en fazla 2 delege katılabilir.

Bunun dışında teşkilat kendi heyetine, Kongre’ye misafir olarak katılabilecek iki kişiyi ekleyebilir.

İlk Dünya Kırım Tatar Kongresi, 2009 yılının Mayıs ayında Akmescit’te yapılmıştı. Kongreye katılan yaklaşık 800 delege 12 ülkeden 160’tan fazla Kırım Tatar sivil toplum ve siyasi teşkilatını temsil etmişti.
HABER

Refat Çubarov: Türkiye’nin rolü paha biçilmez
QHA 17 Ekim 2015

Çubarov, Kırım Tatarlarının arkasında Türkiye olmasaydı, Rusya’nın Kırım Tatarlarına daha çok baskı uygulayacağını söyledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Kırım Tatarlarına sağlanan destek konusunda Türkiye’nin oynadığı rolün paha biçilmez olduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın lb.ua internet sitesinin muhabirine konuşan Çubarov, Türkiye’nin Kırım ve Kırım Tatar halkına ilişkin izlediği politikaya değindi.

“Uluslararası hukuku ve jeopolitik dengeleri dikkate alarak ciddi konuşacak olursak Türkiye’nin rolü paha biçilmez” diyen Çubarov, Kırım Tatarlarının arkasında Türkiye olmasaydı, Rusya’nın Kırım Tatarlarına daha çok baskı uygulayacağını söyledi.

Refat Çubarov, “Arkamızda Ukrayna (Moskova onu dikkate almıyor) ve Türkiye olmasaydı, işgalcilerin Kırım Tatarlarına uygulayacağı baskı türlerini hayal bile edemiyorum” diye konuştu.

Türkiye yönetiminin, Ukrayna’dan onay alarak ve Rusya hükümetini ikna ederek Kırım’a gayriresmi heyet göndermekle de büyük katkı sağladığını anlatan Çubarov, söz konusu heyetin, işgal günlerinde Kırım’a giden tek yabancı misyon olduğunu ifade etti.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com