Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Seyfettin Gürsel

akademisyen1949 yılında Gaziantep'te doğdu. Aslen Manisalı bir ailenin ferdi. Galatasaray Lisesi 1968 yılı mezunlarından. 1973 yılında Fransa'da, Grenoble Üniversitesi'nden mezun oldu. Aynı okulda Siyasal Bilimler Enstitüsü'nü de tamamladı.

1979 yılında Nanterre Üniversitesi'nin Ekonomi bölümünde doktorasını yaptı. Yurda dönüş yaptıktan sonra 1980-82 döneminde İstanbul Üniversitesi bünyesinde İktisat Fakültesi'nde Dr. Asistan öğretim görevlisi olarak hizmet verdi. Yardımcı Doçent olduktan sonra 1983 yılında üniversiteden istifa etti. İletişim Yayınları'na geçerek yayın yönetmenliği yaptı.

1994-96 döneminde tekrar eğitim hayatına döndü. Galatasaray Üniversitesi'nde Yar. Doç. olarak görev aldı. 1996 yılında doçent, 2001 yılında profesörlüğe yükseldi. 2007 yılına kadar bölüm başkanlığı ve rektör yardımcılığı yaptı. Paris Sorbonne Üniversitesinde aralıklı dönemlerde misafir öğretim üyesi de oldu. 2007 yılından sonra Bahçeşehir Üniversitesi çatısı altında çalışmaya başladı. 2008 sonrasında okulun Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin direktörlüğünü yürüttü.

TV24 kanalında ekonomi yorumlar ve A Haber'de haftalık siyasi tartışmalar yaptı. Yazılı basında da Yeni Yüzyıl, Vatan, Referans, Radikal ve Today's Zaman gazetelerinde yazılar yazdı. Evli ve iki çocuk babası.
HABER

Seyfettin Gürsel yoğun bakımda
Hürriyet 20 Ekim 2014

BAHÇEŞEHİR Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Antalya’da beyin kanaması geçirdi.

Tanı amaçlı anjiyografi yapılan Prof. Dr. Gürsel, yoğun bakımda tedaviye alındı.

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde düzenlenen 4’üncü Uluslararası Enerji Konferansı’na katılmak üzere kente gelen BETAM Direktörü ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, dün sabah baş ağrısı şikayetiyle konferansa katılamadı. Kemer Devlet Hastanesi’ne götürülen Prof. Dr. Gürsel, yüksek tansiyon nedeniyle burada bir süre gözetim altında tutuldu. Durumunun ağırlaşması üzerine Prof. Dr. Gürsel, dün saat 16.00 sıralarında eşi Tülin Gürsel’in de refakatinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tetkiklerde beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, yoğun bakım servisinde tedaviye alındı.
HABER

Prof. Dr. Gürsel taburcu oldu
17 Kasım 2014

Gazeteci yazar ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, 19 Ekim'de geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nden taburcu edildi.GÖRÜŞ

Seçim barajı telaşı
Seyfettin Gürsel
Zaman 20 Temmuz 2015

Ne olduysa dünya rekortmeni seçim barajı sürpriz bir şekilde acele gündeme getirildi. Rakamlar havada uçuşuyor: Yüzde 10'luk barajı AKP'nin yüzde 7'ye, hatta yüzde 5'e indirmeyi tasarladığı basında yer aldı. CHP kanadından ise barajı yüzde 3'e ve yüzde 5'e düşüren teklifler Meclis'e sunuldu. HDP ise sıfır barajı savundu. MHP'den ise henüz ses yok. Belli ki seçim barajı konusunda kafalar biraz karışık.

AKP iktidarının 12 Eylül'den miras antidemokratik yasalar içinde en çok sahip çıktığı yasa yüzde 10'uk seçim barajı oldu. Hatırlarsanız iktidara gelişi de bu olağanüstü yüksek baraj sayesinde olmuştu. Kasım 2002'de pek çok parti barajın altında kalınca neredeyse oyların yarısı çöpe gitmiş, barajı sadece AKP ve CHP geçtiğinden AKP yüzde 35 oyla rahat rahat iktidar olmuştu. Yaklaşık iki yıl önce başbakan Erdoğan birden iki alternatif seçim sistemi önerdi. Dar bölge (her seçim çevresinden bir milletvekili) olursa barajı sıfırlarız, bölgeleri daraltırsak (her seçim çevresinden en fazla 5-6 milletvekili) barajı yüzde 5 yaparız dedi.

Bu teklif elbette seçimlerin daha adil olması, özellikle de HDP'nin parti olarak gireceği seçimlerde hak ettiği temsili kazanması için yapılmamıştı. Amaç başkanlık sistemini getirmek için olmazsa olmaz koşul olan referandum çoğunluğunu (330 üzeri milletvekili) yapılacak ilk genel seçimde garanti etmekti. Çok sayıda seçim çevresinde uzak ara birinci olan AKP için tek turlu dar bölge sisteminde bu zaten cepte keklikti. Ama daha makul duran daraltılmış bölgede referandum çoğunluğunu kazanma şansı da epeyce yüksekti. Bu sistemde HDP bağımsız adaylarla çıkardığı 35 kadar milletvekiline yüzde 7-8 oyla 5 bilemedin 10 milletvekili daha eklerdi ama buna karşılık 3. parti olan MHP iyice eriyeceğinden AKP yüzde 42-43 oyla 330'u geçerdi.

Çok geçmeden başbakan “muhalefet teklifime ilgi göstermedi” bahanesiyle seçim sistemi değişikliğini çöpe attı. Bu geri adımın nedeni belli değil. Sanırım 330 küsur milletvekili kazanmak için HDP'nin barajın altında kalmasının daha kestirme bir yol olduğuna karar verdi. HDP'nin seçimlere parti olarak katılacağını da MIT önceden öğrenmiş olabilir. Neyse ki evdeki hesap çarşıya uymadı. HDP barajı geçmekle kalmadı, yüzde 13 oyla 80 milletvekili çıkardı. AKP ise 276'yı bile bulamadı.

Artık yeni hesapların zamanı. Muhtemel bir erken seçimde AKP hiç olmazsa tek başına iktidarı hedefliyor. Bu elbette çok yönlü politika gerektiriyor. Daraltılmış seçim çevreleri ile birlikte yapılırsa seçim barajını düşürmek bu yönlerden biri olabilir. Bu sayede AKP tek taşla iki kuş vurabilir. Bir yandan MHP'ye kaptırılan oylar geri gelmese bile MHP, AKP lehine ciddi miktarda milletvekili kaybeder, HDP de Batı'da kazandığı milletvekillerinin çoğunu kaybeder. Ancak AKP için seçim barajının bir alt sınırı var. Baraj fazla inerse SP-BBP ittifakı baraja yaklaşacağından oylarının boşa gitmesini istemeyen bu nedenle kerhen AKP'ye oy veren dindar seçmenleri kaybedebilir. Bu nedenle yüzde 7 optimal duruyor. CHP çok bastırırsa seçim çevrelerini daraltmak koşuluyla yüzde 5'e razı olabilir.

CHP'nin derdi de muhtemel erken seçimde HDP'ye giden “emanet” oyları geri almak. Baraj esaslı bir şekilde düşürülürse HDP'ye giden oylarını rahatlıkla geri alacağını hesaplıyor. Aynı zamanda düşük baraj SP-BBP ittifakını da AKP'nin sırtından devreye sokacağından bu partinin tek başına iktidar şansını zayıflatıyor. Buna karşılık seçim çevrelerinin daraltılmasına CHP'nin karşı çıkacağı muhakkak. Batı'da zararlı çıksa da Güneydoğu'da hâkimiyetini iyice perçinleyecek böyle bir değişikliği HDP acaba destekler mi? Kestirmek zor. MHP'nin ise seçim çevrelerinin daraltılmasına şiddetle karşı çıkacağı muhakkak. Barajın düşürülmesine de HDP düşmanlığı nedeniyle hayır diyebilir.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com