Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Faruk Eczacıbaşı

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı


Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı1954 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Alman Lisesi’nden mezun oldu. Berlin Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans yaptı.

1980’de Eczacıbaşı Topluluğu’nda çalışma hayatına atıldı. ABD’de bir süre deneyim kazandıktan sonra Eczacıbaşı Topluluğu’nda çeşitli düzeylerde görev aldı.

Halen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. Eczacıbaşı Topluluğu’nun, “Eczacıbaşı Bilgi İletim” şirketinin yöneticiliğini üstlendi ve Topluluğun “e-dönüşümü” sürecini yönetti.

Başkanlığını üstlendiği, Türkiye’nin bir bilgi toplumuna dönüşmesi hedefiyle 1995’te kurulan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) aracılığıyla, çeşitli araştırma raporlarının hazırlanmasında ve bu konudaki politikaların şekillendirilmesinde çalıştı.

Bu çerçevedeki çeşitli faaliyetleri arasında, e-Dönüşüm Türkiye Eylem Planı çerçevesinde oluşturulan e-Dönüşüm İcra Kurulu’nda çalıştı.

TÜSİAD’la birlikte, özel sektörün kamuya verdiği tek ödül olan e-Türkiye Ödülleri’nin kurulması ve sürdürülmesinde etkin rol oynadı.

Avrupa Birliği Müktesebatı’nın Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı’nın uygulanması çalışmalarına katıldı. Türkiye’de e-ticaret ve e-devlet uygulamalarının güvenli hale gelmesini sağlayacak yasal ve teknik koşulları sağlayan ilk şirketin kurulmasına öncülük etti.

İnternet denetimine karşı, AB ölçütlerinin benimsenmesi yönünde kamuoyuna liderlik yaptı.

Halen TBV Başkanlığı görevini devam ettiren Eczacıbaşı, Türkiye’nin teknoloji haritasının çıkarılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

1999 yılından bu yana Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütüyor.

xHABER

Faruk Eczacıbaşı: Türkiye’de ileri teknolojinin gelişimi için yazılım ihracatının yapılması gerekir
Zaman 24 Kasım 2014

Yazılımın gelişmiş ülkeler için lokomotif görevi gördüğüne işaret eden Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, teknolojinin gelişmesiyle enerji, otomotiv, eğitim, sağlık gibi birçok sektörün kendi sınırlarını zorladığını vurguladı. Güney Kore, ABD ve Japonya’yı buna örnek gösterdi.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Türkiye’de ileri teknolojinin gelişimi için yazılım ihracatının yapılması gerektiğini söyledi. Ülkemizin yazılım uygulamaları noktasında atması gereken birçok adım bulunduğunu kaydeden Eczacıbaşı, teknoloji üretmek için en önemli etkenin verimlilik olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin en büyük 17. ekonomi olmasına rağmen bu kapsamda bir ürün ortaya koyamadığını belirten Eczacıbaşı, Amerika başta olmak üzere Almanya, Japonya ve G. Kore’nin bu pazarda lider olduğu bilgisini verdi.

Bugün TV’de yayınlanan Üç Nokta programında konuşan Eczacıbaşı, devletin teknolojik bilişime teşvik vermesi gerektiğini vurguladı. Sanayi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, telekomünikasyon alımlarında payı bulunan Ulaştırma Bakanlığı ve sektördeki kuralları belirleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun çok önemli sorumlulukları bulunduğunu hatırlatan Eczacıbaşı, “Bürokrasi de bu konunun içinde olmalı ve teknolojinin nasıl kullanılması gerektiğini bilmeli. Servisleri dışarıdan alsalar hem endüstrinin hem sektörün gelişmesini sağlarlar. En güzel örnek Savunma Bakanlığı. 10 senedir böyle bir strateji belirledi. Projeler ortaya kondu, adaylar belirlendi ve dışarıdan bu konuda hizmet alındı. Türkiye’de savunma sanayii gerçekten çok iyi noktalara geldi.” diye konuştu. Aynı zamanda Dijital Türkiye Platformu Başkanı olan Faruk Eczacıbaşı, ülkedeki ürün verimliliğinin gelişmesi için bu platformu kurduklarını aktardı. Çeşitli ülkelerin geliştirdiği Avrupa’ya yönelik birtakım stratejilerin üretildiği bu yapıya hem katkı vermek hem de katkı almak için platforma öncülük ettiklerini belirten Eczacıbaşı, Türkiye Bilişim Vakfı başta olmak üzere Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği, Türkiye Bilişim Derneği ve Elektronik Üreticileri Sanayici Derneği ile birlikte böyle bir çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Teknolojinin gelişmesiyle enerji, otomotiv, eğitim, sağlık gibi birçok sektörün kendi sınırlarını zorladığını dile getiren Eczacıbaşı, sektörel bakış açısının yanında geliştirilmesi gereken projelerin de değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Akıllı şehirlerde bütün sektörlerin iç içe olduğunu ve akıllı şehirler yapısında, ulaşım, eğitim gibi her alanda daha bütünsel yaklaşımın içinde çeşitli sektörlerin barındırılması gerektiğini kaydeden Eczacıbaşı, “Sektörel gelişme bence yeterli değil. Eğitim sektörü konusunda önemli bir Fatih projesi vardı ve önemli yenilikler içeriyordu. Tablet ve akıllı tahtalarda bir çalışmaya başlandı. Ben eğitimin bütün olarak değerlendirilmesi taraftarıyım. Arz talep tarafı nasıl? Nasıl bir öğrenci yetiştirilmesi gerekiyor? İçerik nasıl? Bütün bakış olmalı. Akıllı şehirlerde de bütüncül bakış olmalı. Para vererek teknolojiyi alırsınız fakat 20 sene sonra sizin üretime geçmiş genç kuşağı nasıl eğitim istediği sorusundan başlayarak bunu en verimli nasıl gerçekleştirebiliriz noktasında devam ederek bir yapıya bakmalıyız.” diye konuştu.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com