Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Esedullah Oğuz

gazeteci, yazar1968 yılında Afganistan'ın Kunduz kentinde doğdu. Türkmenistan kökenli bir aileden gelmektedir. Oğuz'un ailesi 1930'lı yıllarda Stalin'in uyguladığı 'zorunlu kolektifleştirme siyaseti ' sonucu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Türkmenistan'dan Afganistan'a geçmiş ve Kunduz kentine yerleşmiştir. 1979 yılında başlayan işgalle birlikte Oğuz ailesinin yaşadığı bölge Sovyet jetleri tarafından bombalanınca aile ikinci kez doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmış ve 1980'li yılların başında Türkiye'ye yerleşmiştir.

Üç ülkede eğitim

Esedullah Oğuz daha çocuk yaşta doğduğu ülkeden ayrılmak zorunda kaldığı için eğitimini üç farklı dil ve ülkede yapmıştır. İlköğrenimini Afganistan’da, liseyi Türkiye’de, yüksek öğrenimini de Almanya’da tamamlamıştır. Hayatının 20 yılını Batı’da (Almanya), diğer 20 yılını da Doğu’da (Afganistan ve Türkiye) geçiren Oğuz her iki kültürden insanların düşünce yapısını ve hayata bakışını yakından gözleme ve inceleme fırsatı bulmuştur.

Gazeteci

Oğuz 1988 yılında daha genç bir üniversite öğrencisiyken gittiği Almanya’da merkezi Münih’te bulunan Amerikan radyosu Radio Liberty bünyesinde iki yıllık editörlük programını başarıyla tamamladıktan sonra bu radyonun Türkmence Yayın Servisinde 8 yıl editör ve redaktör spiker olarak çalışmıştır. Oğuz Radio Liberty’deki çalışmalarından ötürü zamanın A.B.D Başkanı Bill Clinton’dan takdirname almıştır.Yerli-yabancı birçok dergi ve gazetede Orta Asya ve Afganistan konusunda 500’den fazla kapsamlı makalesi yayınlanan Oğuz’un Türkmenistan ve Afganistan’ı konu alan üç kitabı bulunmaktadır. Ekim 2001’de Doğan Kitap tarafından yayınlanan son kitabı HEDEF ÜLKE AFGANİSTAN terör saldırılarının en sıcak günlerinde büyük ilgi görmüştür.

Bankacı

1990’lı yılların ortalarında Radio Liberty’nin merkezini Münih’ten Prag’a taşımasından sonra radyodan ayrılan Oğuz Münih’te Ludwig Maximilian Üniversitesine bağlı bir yüksek okulda işletme (Betriebswirtschaftslehre) okumuş ve bunu takiben borsada fon ve değerli kağıt işlemi yapan bir Alman bankasında çalışmıştır. Ancak bankacılığın kendisine göre bir meslek olmadığını gören Oğuz’un kariyer hayatı 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarıyla yepyeni bir mecraya girmiştir.

Danışman

Esedullah Oğuz 11 Eylül saldırılarından sonra Alman ordusuna Afganistan uzmanı olarak girmiş, ordunun Köln yakınlarındaki Psikolojik Harekât Merkezi’nde ‘ülke danışmanı’ (Landeskundlicher Berater) olarak çalışmıştır. Sekiz aylık temel askeri eğitim ve hazırlık döneminden sonra Alman ordusunda binbaşı rütbesi ile göreve başlayan Esedullah Oğuz 2004-2007 yılları arasında Afganistan’da ISAF’ta Psikolojik Harekât Komutanı olan bir Alman albayın danışmanı olarak görev yapmıştır. Bölge konusundaki derin bilgisi ve deneyimi ile üstlerinin takdirini kazanan Oğuz Afganistan’daki başarılı çalışmalarından dolayı Alman ordusunun bronz madalyası ve NATO hizmet madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Bölge uzmanı

Ailevi nedenlerden dolayı 2008 sonunda Almanya’dan Türkiye’ye dönen, halen İstanbul’da yaşayan Esedullah Oğuz bir süreden beri NEWSWEEK Türkiye dergisinde Orta Asya, Afganistan ve Pakistan’la ilgili yazılar yazmaktadır. Afganistan’da bulunduğu yıllarda Cumhurbaşkanlığı köşkü, Afgan kraliyet ailesi, milletvekilleri, ordu generalleri, yerel gazeteciler ve Kabil’deki yabancı yardım kuruluşu temsilcileriyle kişisel dostluklar geliştiren Oğuz bölgede geniş bir haber kaynağına sahiptir. Oğuz ayrıca Afganistan’daki kadar yoğun olmasa bile Pakistan ve Orta Asya’da da önemli bağlantılara sahiptir ve haber kaynaklarına birinci elden ulaşabilmektedir.


5 dil biliyor

Anadili Türkmence olan Esedullah Oğuz Türkçe, Farsça, İngilizce ve Almancayı bu dillerde yazı yazabilecek kadar iyi bilmektedir. Oğuz bunun yanı sıra anadiline oldukça yakın olan diğer Türk dilleri Kazakça, Özbekçe ve Kırgızcayı da rahatlıkla anlayıp konuşabilmektedir.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com