Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Limasollu Naci

Türkiye’de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan kişi


işadamı


fotoğraf sanatçısı, gazeteci1920 yılında Kıbrıs'ın Limasol şehrinde doğdu. Dört yaşında göçmen olarak dedesi tarafından Antalya’ya getirildi. Antalya’da Fikri Göksay’ın fotoğraf atölyesınde çalıştı. 1939-40 yıllarında Afyon Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yaptı. 1940 yılında İstanbul’da ilk kez seyyar fotoğrafçılığı, halk arasındaki deyimle "şipşakcılık"ı denedi. İlk fotoğraf sergisini, 1947 yılında Edebiyat Fakültesi’nde, ikinci sergisini 1948'de Beyoğlu Halkevi’nde açtı. Paris ve Londra’da sergi açtı. 1948 yılında İtalya’nın Turin şehrinde düzenlenen bir uluslararası fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü aldı. Foto röportajlar gerçekleştirdi. Gazete ve dergilerde yazı ve fotoğrafları yayınlandı. Türkiye’de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan kişidir. 1992 yılında İstanbul'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

LİMASOLLU NACİ KURUMUNUN TARİHÇESİ

Limasollu Naci Öğretim Yayınları, kurucumuz Sayın, Naci Limasollu tarafından 1953 yılında faaliyete başlatıldı.

O zamanlar Mektupla Öğretim adı verilen sistem, Türkiye için büyük bir yenilikti. Ders üniteleri, fasiküller halinde her hafta öğrencilere postalanıyordu. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu sistemi, o günkü teknik zorluklar içinde gerçekleştirmek ve başarılı olmak büyük bir maceraydı ama, yöntem çok başarılı oldu ve 5-10 aboneyle başlayan mektupla öğretim, birkaç yıl içinde onbinlerce aboneye ulaştı. Yakınlarınıza sorarsanız, şu anda yaşı 40'ın üstünde olan herkes, öğrencilik yıllarında mutlaka kuruluşumuzun mektupla öğretim yayınları ile tanışmıştır.

1954 senesinde, Beyoğlu İstiklal Caddesinde, Türkiye'nin ilk yabancı dil dershanesi, kuruluşumuz tarafından açılmıştır. Bunu ileriki yıllarda, Cihangir ve Şişli'de açılan dershanelerimiz izlemiştir.

1956 yılında kuruluşumuz, yine o zamanki adı İngilizce Konuşma Kampı olan, yaz okulları faaliyetlerine başladı. Karadeniz Bölgesinin güzellikler içindeki sahil kasabası Abana'da başlayan faaliyetlere, daha sonra Bodrum-Karatoprak (şimdiki ismi ile Turgut Reis), Akbük ve Antalya'da da 1991 yılına kadar devam edildi. Bugün hemen hemen her il ve ilçede çok çeşitli kuruluşlar tarafından uygulanan bu modelin, Türkiye'deki ilk yaratıcısı ve uygulayıcısı kuruluşumuz olmuştur. Yine şu anda yaşı 40'ın üstünde binlerce kişi, gençlik yıllarında kuruluşumuzun yaz okullarında mutlu anılara sahiptirler.

1973-1991 yılları arasında yaz okulu organizasyonlarımıza İngiltere'deki Kessingland yaz okulu da eklendi.

1991 yılından sonra kuruluşumuz, tüm öğretim faaliyetlerini, yayıncılık alanına toplamıştır.
Bugün adı Uzaktan Öğretim olarak değişen mektupla öğretim sistemini, günümüz şartlarına göre devamlı geliştiren kuruluşumuz, bugün bu alandaki 53 yıllık tecrübesini, yurtdışında aynı alanda faaliyet gösteren öğretim kurumları ile olan bağlantıları ile güçlendirmekte ve tüm dünyadaki yenilikleri anında Türkiye'ye getirerek öğrencilerimizin hizmetine sunmaktadır.

Öyle gözüküyor ki, gelişen internet ağı ve teknolojik imkanlar, yakın gelecekte uzaktan öğretim alanında pek çok yeniliği görmemizi sağlayacaktır. Artık günümüzde uzaktan öğretim, en önde gelen öğretim sistemi olmaktadır ve tüm sistemlerin içinde en başarılısıdır, Kuruluşumuz da, her dönemde olduğu gibi, gelecekte de tüm yenilikleri, Türkiye'ye getirerek sizlerin hizmetinize sunmaya devam edecektir.
Nice başarılı yıllara.
Saygılarımızla.


PANGALTI, ERGENEKON CD. NO:42 ŞİŞLİ 34380 -İSTANBUL
TEL: (0212) 230 89 09 (0212) 233 43 00
FAKS: (0212) 230 18 49
HAKKINDA YAZILANLAR

Belgesel Fotoğrafçılık

1940 yıllarında ise, siyasal hareketleri topluma yansıtan basın fotoğrafçılığının oluştuğı sırada belgesel fotoğrafçılık da kendini kanıtlamıştır. Bu dönemdeki basın fotoğrafçıları ise, Namık Görgüç, Cemal Göral, Faik Şenol, Hilmi Şahenk’dir. Bu isimlerin basın fotoğrafçılığı alanındaki etkinlikleri önemlidir. Yine bu dönemde daha çok bireysel olarak fotoğraf çalışmalarına değer verenler ise, Limasollu Naci, Baha Gelenbevi, İhsan Erkılıç, Sabit Karamani, Haluk Konyalı, Fikret Minisker, Cafer Türkmen’dir.
HAKKINDA YAZILANLAR

Demokrasi gazisi
5 Ağustos 2005

O yıllarda turizm hizmeti vermeyi öğrenmiş koca ilçe, köy olunca oturup karaları bağlamadı. Abanalılar, Abana’yı Kalkındırma, Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği kurdular. Türkiye’nin ilk yaz dil okulu olan “Limasollu Naci İngilizce Kampı” burada açıldı.
HAKKINDA YAZILANLAR

"Benim Sevgili Taşram"
Hasan Pulur
Milliyet 11 Ocak 2004

YIL 1953, Nedret Gürcan, Dinar'dan İstanbul'a gelir, Maya Sanat Galerisi sahibi Adalet Cimcoz'a uğrar, birlikte Limasollu Naci'nin fotoğraf stüdyosuna giderler; Adalet Hanım "Bir gün lazım olur!" diye Nedret Gürcan'ın fotoğrafını çektirmek istemektedir; tam fotoğraf çekilirken kapı açılır içeriye üç kişi girer: Sait Faik, Orhan Kemal ve Metin Eloğlu...
HAKKINDA YAZILANLAR

Maya Sanat Galerisi'nden Geriye Kalanlar
Levent Çalıkoğlu
sanalmuze

Bugün bile birçok galerinin cesaret edemeyeceği disiplinler arası ilişkiyi Cimcoz o tarihte İstanbul izleyicisine kabul ettirmiş. Örneğin 1953 yılında Nevzat Üstün'ün düzenlediği fotoğraflı şiir sergisinden sonra Yunan asıllı sanatçı Pindaros Platonidis'in mozaik işleri sergilenmiş, ardından "Paralel Plastik-Müzik" adlı konsept bir sergide Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Ferruh Başağa, Kuzgun Acar ve Aliye Berger, Ali Bütün, M.Cem, İvi ve Nurseli adlı sanatçılarla birlikte yer almışlar. Hemen bu serginin ardından ise Güngör Kabakçıoğlu'nun çocuk karikatürleri ve Limasollu Naci'nin fotoğraf çalışmalarına yer verilmiş.
HAKKINDA YAZILANLAR

CUMHURİYET DÖNEMİ FOTOĞRAFÇILIĞIMIZIN GELİŞİMİ

1948 yılında gelişmiş bir teknikle yayın hayatına başlayan Yeni İstanbul gazetesi geniş bir fotomuhabir kadrosu oluşturmuştur. Zeki Bükey, Mehmet Biber, Limasollu Naci ve Ara Güler ilk fotomuhabirleri arasında bulunmaktadır.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com