Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mert Sandalcı

araştırmacı-yazar1958 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini FMV Özel Işık Lisesi'nde yaptı. 1980 yılında İDMMA Galatasaray İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nden mezun oldu. Sırasıyla Edirne Lalapaşa Çimento Fabrikası İnşaatı saha mühendisi, Çorlu NATO Havaalanı İnşaatı müşavir kontrol mühendisi ve II. Boğaz Köprüsü İnşaatı Toprak İşleri ve Alt Yapı Şantiye Şefi olarak 1989 yılına kadar çalıştı.

Tüm bu yıllar boyunca mesleki faaliyetlerinin yanı sıra çocuk yaşlarından itibaren filateli ve nümismatik alanlarında ürettiği ciddi koleksiyonları geliştirmeyi ihmal etmedi. 1989’da mesleki kariyerine son vererek farklı bir uğraş içine girdi ve eşi Eczacı Gülnur Sandalcı ile birlikte efemeral belge koleksiyonları üzerine çalışmaya başladı.

İlk olarak ele aldığı konular kartpostal editörü Max Fruchtermann’ın hayatı, basmış olduğu 2200’ün üzerindeki kartpostal ve sayıları 7500’ü bulan Osmanlı ve genç Cumhuriyet’in eczacılarının hayat hikayeleri oldu. “Max Fruchtermann Kartpostalları” kitabı 2000 yılında 3 cilt olarak Koçbank’ın
sponsorluğunda basıldı.

Eczacılık tarihi üzerindeki çalışmaları ise Belgelerle Türk Eczacılığı adı altında 9 ciltten oluşan bir dizi halinde Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı Vakfı tarafından 10 yıl boyunca basılmıştır.

Sandalcı’nın uluslararası bilimsel toplantılarda (4), ulusal bilimsel toplantılarda (13) bildirisi yayınlanmıştır. Eczacılık Tarihi Konulu 11 kitabı, 129 makalesi bulunmaktadır. Eczacılık tarihi dışında muhtelif konularda 18 Kitabı 54 makalesi yayınlanmıştır.

Ödülleri

1998 yılında Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği Cengiz Polatkan 'En İyi Televizyon Programı' ödülü, 11. Uluslararası Ankara Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda ikincilik ödülü, 1998 Adnan ÖZTRAK En İyi Televizyon Programı ödülü ve Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) En İyi ve Profesyonel Film ödülü sahibi “Eskici”nin, “Siyah Bukleli Kız” ve “Max Fruchtermann’ın İzinde” adlı bölümlerinin danışmanıdır. Bunun dışında Kültür Bakanlığı için hazırlanmış “9. Kilometre taşı” adlı filmin de danışmanlığını yapmıştır.

Sandalcı, Türkiye’de Eczacılık Tarihi Kongrelerinde ilk kez verilen “Hacı Hamdi Bey En İyi Araştırmacı Ödülü” (2002), Marmara Üniversitesi ve Türk Eczacılar Birliği tarafından verilen “Eczacılık Mesleğine Hizmet Onur Ödülü” (2004) ve Yılın En İyi Eczacılık Tarihi Çalışması dalında “Altın Havan” (2013) ödüllerinin sahibidir.

Halen KTÜ ve Yeniyüzyıl Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yıl boyunca Türkiye’nin her köşesindeki eczacılık fakültelerinde gün boyu süren konferanslar vermekte, konuk konuşmacı olarak tüm eczacı odalarında eczacılarımıza hitap etmektedir.

Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra bugünlerde halen yayınlanmamış koleksiyonlarının kitaplaştırılması için çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürmektedir.
ESERLERİ-SERGİLERİ

Mert Sandalcı, ilgi duyduğu pek çok konu üzerinde ayrıntılı çalışmalar sürdürmüş, koleksiyonlar üretmiş ve kitaplar yayınlamıştır.

Bunlar:
2004’te Anılar ve Belgelerle Seyyar Satıcılar (6 fasikül). Üzerinde 2002 yılından itibaren çalışmaya başladığı ve üç yıl süren hummalı bir çalışma ile kaleme aldığı “Feyz-i Sıbyan’dan Işık’a Feyziye Mektepleri Tarihi” (2005, 2013) “Novartis 10” (2006) “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Bira’ya Dair” (2009), “1952’den Günümüze Adıyla Tadıyla SANA” (2013), Eskişehir Eczacılık Tarihi (2013) “İskenderun’da Bir Küçük Tren Varmış”, (2013) “Gelişimin Gurur Dolu 10 Yılı- PEPSICO”(2014) Bunlardan başka 2005 ve 2013 yıllarında iki kez basılan ve 2015 yılında bulunan pek çok yeni belge ve uygulamalarla geliştirdiği “Kağıthane- Kemerburgaz-Ağaçlı- Çiftalan Demiryolu”
kitabı Prof. Emre Dölen, Hüseyin Irmak ve Alan Prior ile birlikte yayınlamıştır. Sandalcı’nın son eseri ise Taniz ORALBİ ve Refika SAĞUN ile birlikte hazırladığı “Majesteleri Sultan’ın Başhekimi, Meclis- Âyan Senatörlerinden, İmparatorluğun Sivil ve Askeri Hastanelerinin Genel Müfettişi, Ekselansları, Doktor MAVROYÉNİ PAŞA’dan, Ekselansları, Doktor ZAMBAKO PAŞA’ya MEKTUP”tur (2016).Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com