Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'da


Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ömer Öztürk

araştırmacı yazar

1975 senesinde İstanbul Kadıköy’de doğdum. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Fransız Dilbilimi bölümünden mezun oldum. Yazı hayatıma amatörce, dergilere yazı yollayarak başladım. Bir sene kadar arsivler.com adlı web sitesini yayınladım. Beyoglubeyoglu.com sitesinde arşiv, sanat ve müzecilik konularında yazılar yazdım. Kısa bir süre ‘Üsküdar’ gazetesinde çalıştım. 2006’da “Kitap Postası” dergisinde bir yazım yayınlandı. Koleksiyonculuk ve arşivcilik temel uğraşlarımdır. Zengin bir fotoğraf, belge ve eski kitap koleksiyonum var. Koleksiyonculuğun ve arşivciliğin öneminin altını hep çizdim ve çizmeye de devam ediyorum. Kitap çevirmenliğine 2004 senesinde başladım. Kitaptan ve dergi yazısından başka hiçbir metin çevirmedim. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Arapça ve Osmanlıca bildiğim dillerdir. Yeni Tiyatro dergisinde altı buçuk yıl boyunca (Kasım 2010-Mayıs 2017) aralıksız yazdım. “Genç Gelişim” ve “Yaba Edebiyat” dergilerinde yazdım. Genç dergisinde yazdım. Genç Dergisi web sitesinde de Mart 2011 tarihinden bu yana “mân┠yazıları kaleme alıyorum. İş Bankası Kültür Yayınları’na Osmanlıcadan sadeleştirme yaptım.

Yayınlanmış kitaplarım:
Mazi Kaplı Kitap-öykü, deneme-Veli Yayınları-2004; Geçmiş Zaman Olur ki-şiirler-Birleşmiş Şairler Yazarlar ve Bestekârlar Derneği Yayınları-2004; Camilla ve Charles-çeviri-Marka Yayınları-2005; Mimar Wittgenstein-İngilizce metin çeviri-AltıKırkBeş Yayınları-2006; Küçük Mutluluklar-çeviri-Pegasus Yayınları-2006; NO Kalp Hastalıklarına Son-çeviri-Akis Kitap-2007; İstanbul 1973-deneme ve arşiv-Lamure Yayınları-2007; Chatterton-oyun çevirisi-Yaba Edebiyat dergisinde tefrika edildi-2007; Elveda Üsküdar-deneme ve arşiv-Lamure Yayınları-2008; Ermeni Mektupları-çeviri-Yaba Yayınları-2008; Arşivhanemden Sevgilerle-arşiv-Lamure Yayınları-2010. Birinci Dünya Savaşında İstanbul-çeviri-Yaba Yayınları-2011; Kırk Sual-çeviri (Osmanlıcadan)-Can Yayınları-2012; Timur Hanın Liderlik Sırları-Osmanlıcadan sadeleştirme ve editör olarak-Kum Saati Yayınları-2012; Osmanlı Coğrafyası Sözlüğü-çeviri-Yaba Yayınları-2012; Amerikalı Bir Doktorun Türkiye Hatıraları-çeviri-Yaba Yayınları-2012; Ermeniler-çeviri-Bilgeoğuz Yayınları-2013; Büyük Kazak Göçü-çeviri-Bilgeoğuz Yayınları-çeviri-2013; Arşivhanemden Osmanlı-arşiv-Bilge Oğuz Yayınları-2013; Arşivhanemden Meşrutiyet-Kubbealtı Fotokopi-2019; 1980’lerde Beykoz ve Ben-Kubbealtı Fotokopi-2019; Bab-ı Ali’den Kimler Geldi Kimler Geçti-2019; Gür Bir Pınar/Hüseyin Rahmi-PDF olarak-2021. Britannicus-oyun çevirisi-Yeni Tiyatro web sitesinde yayınlanmıştır; Moralite Yayınları’ndan çıkan Tematik Siyer Atlası adlı kitapta da elli sayfalık çevirim vardır. 2011’de yayınlanan Beat Kuşağı Antolojisi’nde yüz sayfa çevirim vardır.

Söyleşilerim:
Üsküdar Genç Dergisi’nde Kız Kulesi ve Çamlıca Salonlarında “Üsküdar İzlenimleri”, “Ömer Öztürk’ün Dilinden: Üsküdarlı Olmak”, “Kadın-Erkek İlişkileri başlıklı konferanslarım.

Röportajlarım:
“Oğuzcan Önver ve Ömer Öztürk Sohbet Ediyor-(Bulunmaz Tiyatro web sitesi ve You Tube’da); Edebiyatdefteri.com sitesi; Galata Gazete Sitesi “Öğretmen Olamayınca Yazar Oldum” başlıklı söyleşi; Üsküdar gazetesinde “Oturduğum Yerden Kitap Yazmam” başlıklı söyleşim-Ocak 2011 sayısında…; “Ben Hep Mâziyi Yazıyorum”-Genç Dergi web sitesi-2012; “Yazar Ömer Öztürk Konuşuyor”, You Tube-2013.

Bundan başka sayısız konuda yayınlanmamış yazı, tercüme ve üniversite öğrencileri için kaleme almış olduğum tarih ve edebiyat gibi alanlarda makale ve denemelerim bulunmaktadır.

Son yıllarda eski yoğun bağlantılarımdan uzak olarak, tamamen serbest çalışmayı tercih ediyorum. Bu dönemde, eski Antakyalı yayıncılardan Kemal Düz’ün Ferda Kitabevi için çeviri eserler (mesela Osmanlıcadan Şahmaran) hazırladım. Ayrıca İsmail Çavdar Beyin başkanlığındaki Pozitif Engelliler Derneği için pek çok sağlık kitabı hazırladım. ‘Pozitif Engelli’ gazetesi Ocak 2019 sayısında ‘Efemeram’ köşesinde ‘Beslenme ve ‘Hastalık Kısır Döngüsü’, müteâkip sayılarda ise ‘Annem Bir Melektir’, ‘Alim İle Şarlatan’, Âşık Veysel ve diğer muhtelif başlıklara sahip yazım yayınlandı.


İNTERNETTE:
omurzeynepcelik.blogspot.com’da diğer bazı yazılarım yer almaktadır.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com