Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Nevzat Yalçıntaş ( 1933)

akademisyen


İstanbul Eski Milletvekili1933 yılında Ankara'da doğdu. Hasan Bey ve Lebibe Hanım evladı. Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu mezunu. Fransa Caen Üniversitesi'nde doktora yaptı. İngiltere Londra Üniversitesi London School of Economics and Social Sciences'de doçentlik çalışmaları yaptı.

DSİ ve DPT'de yöneticilik yaptı. TRT Genel Müdürlüğü ve Türkiye gazetesi başyazarlığı yaptı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi. 21 ve 22. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. AGİTPA Türk Grubu Başkanı oldu.

Fransızca, İngilizce ve Arapça biliyordu. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

15 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HABER

Yalçıntaş, Türk Birliğini anlatacak
06.06.2012

Türk Edebiyatı Vakfı'nın bu haftaki 'Çarşamba Sohbeti'nde Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, "Türk Birliği Gerçekçi mi?" başlığı altında bir konuşma yapacak.Dinleyicilerin Nevzat Yalçıntaş'ın Türk birliği konusundaki birikimini kendi ağzından dinleyeceği sohbet Sultanahmet'teki Türk Edebiyatı Vakfı'nda saat 17.00'de başlayacak.
HAKKINDA YAZILANLAR

Muhammed Ali’ye namaz kılmayı öğretmiş!
Esad Eseoğlu
dunyabizim.com 4 Eylül 2012

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın ‘Türkiye’yi Yükselten Yıllar’ adlı hatıratında sonradan Müslüman olan dünya ağır sıklet boks şampiyonu efsane boksör Muhammed Ali Clay'a nasıl namaz kılmayı öğrettiğini anlatıyor. Yakın döneme ışık tutacak değerli bir kaynak olan kitapta Prof. Yalçıntaş, Türkçe ezan okuduğunu da bir anekdotunda anlatıyor.

Geçtiğimiz aylarda İşaret Yayınları güzel bir eseri okuyucularıyla buluşturdu. Nevzat Yalçıntaş’ın hatıralarının derlendiği Türkiye’yi Yükselten Yıllar/ Hatıralar kitabı, hâtırat türünün güzel ve değerli bir kaynağı olarak kitapçılardaki yerini aldı.

Kitabın editörlüğünü yapan İsmet Uçma’nın kitaba yazdığı önsöze baktığımızda, yayınevi olarak hatırata verdikleri önemi görüyoruz. Daha önce birçok hatırat yayınlayan İşaret Yayınları, Sabahattin Zaim’in hatıralarını da okuyucuyla buluşturmuştu (Bir Ömrün Hikâyesi - Sabahattin Zaim). Son olarak Nevzat Yalçıntaş’ın anılarını da okuyucuyla buluşturan yayınevinden İsmet Uçma, hâtırata, toplumların kolektif (ortak) hafızalarına veri sağlayarak dünün kültürünü bugüne, bugünün kültürünü yarına taşımayı mümkün kılan önemli bilgi kaynakları olarak bakıyor. Bu doğrultuda yayınevinin önemli kişilerin hatıralarını yayınlamak için sarfettiği çaba takdire şayan…

Hâtırat konusunda tembeliz!

Nevzat Yalçıntaş’ın hatıratı gerçekten büyük bir özenle hazırlanmış ve yakın tarihi seyredebilme açısından önemli bir eser. O dönemlerde yaşamamış birisi için o dönemi yaşayanların anlattıkları altın değerindedir. Zira Yalçıntaş hatıralarını kamera eşliğinde anlatmış. Kitap, Yalçıntaş’a ait fotoğraf albümüyle beraber yaklaşık 1000 sayfa. Her olay, Yalçıntaş tarafından herhangi bir kısıtlama olmaksızın ayrıntısıyla anlatılmış.

Eser için sadece yayınevi değil, bir ajans ve bir vakıf da emek harcamış. Kameraya alınan kaydın çözümlenmesi aşamasını düşündüğümüzde bile ne denli emek harcandığını anlayabiliriz. Bu emeğin neden verildiğini ise sayfaları çevirdikçe rahatlıkla anlayabiliyoruz. Yalçıntaş, hatıralarını anlatmaya başlamadan evvel artık münevverlerimizden geriye birkaç aile şeceresi dışında bir şeyler de kalması gerektiğini söylüyor. Kaldı ki kendisi de ifade ediyor hatırat kaleme almada yaşanan tembelliği.

Biz kitabın her bölümünü anlatmayacağız. Hani o kadar fazla anı ve anılardan çıkartılan ders var ki, “kitabı okumadan olmaz” demek durumundayız. Yalçıntaş’ın gezdiği ülkeler, tanıştığı insanlar, başına gelenler, bunlar ışığında kendisinden yaşça küçük olan insanlara tavsiyeleri… Ailesinden anlatmaya başlayarak hatıralarına giriş yapan Yalçıntaş’ın bu eseri gerçekten değerli ve ayrıca kitap sürükleyici bir üslupla hazırlanmış.

Hâlâ kutlanıyorsa, o bayram bayramdır!

Nevzat Yalçıntaş, eserinin bir yerinde bayramlardan bahsediyor. Eski bayramlar ile yeni bayramları karşılaştırmak yerine tahlil eden Yalçıntaş, eskideki mananın korunarak yeniye ayak uydurulabileceğini belirtiyor. Meselâ artık Kurban bayramlarında yeni ve özel kurban kesme mekânlarının oluşturulması gerektiğini, yeni tekniklerle hayvanların daha az acı çekerek kurban edilebileceğini söylüyor. Yine, eskiden bayramlarda parklara gidildiğini söyleyip şimdi insanların tatile çıktığını belirten ve bundan yakınan insanlara da kızıyor ve hâlâ bayramların kutlanılmasının ve bunların mutluluk vesilesi olarak telakki edilmesinin, medeniyet kodlarımızın kaybolmasıyla değil de bu kodların yeni görünümlerde yeni bazı oluşumları ortaya çıkarmasıyla alâkalı olduğunu hatırlatıyor.

İlkokulu Ankara’nın önemli okullarından olan Necati Bey İlkokulu’nda okuyor Yalçıntaş. Anlattığına göre başlarını kapatmayı tercih eden kadın hocalar okula bu şekilde gelirler ve kapıda başlarını açarlarmış. Derslerini bu şekilde verdikten sonra yine başörtüleriyle okuldan ayrılırlarmış. Yalçıntaş bunu anlattıktan sonra Ankara’da kadın öğretmenlerin o yıllarda dışarıya örtünerek çıkıyor olmalarının bugün bile haber olabilecek bir mahiyet taşıdığını söylüyor. Hemen bunları anlattıktan sonra o yıllarda hocalara gösterilen saygıyı anlatıyor

Esnaf, hocaya saygılıymış tâ o zamanlar

Ankara esnafı, dükkanlarının önünden, erkek ya da kadın hangi hoca geçerse geçsin, kalabalık olsun ya da olmasın, mutlaka ayağa kalkarmış. O zamanlar 150.000 (yüz elli bin) civarında nüfusu olan Ankara’da öğleye kadar hararetli alışverişler yapılır, öğleden sonra Anadolu’daki çokça kullanılan hasır taburelere oturulup sohbetler edilirmiş. İlkokul hocalarından herhangi biri geçtiği zaman derhal ayağa kalkılır, hürmette asla kusur edilmezmiş.

Yine Yalçıntaş’ın okul günlerine dair anlattığı bir hatırası da önemli. Belli başlı/ merkezî okullarda kurslar açılırmış. O dönem Yalçıntaş’ın devam ettiği okulda ‘model uçak’ kursu açılmış. Türk Hava Kurumu’ndan gelen ve o günün uçak modellerini bilen bir usta rehberliğinde Yalçıntaş ve kursa devam eden diğer öğrenciler, atölyede uçak modelleri yapmaya çalışırlarmış. Rendeler, testereler ve diğer aletlerle ahşap malzemelerin kesilip biçildiği bu kurs oldukça ciddi; zira yapılanlar normal uçakların aynısının sadece minyatür hâli. Dolayısıyla akıllara oyuncaktan ziyade aerodinamik hesaplamalarla ciddi emekler verilerek hazırlanan bu minyatürlerin gelmesi gerekiyor.

Ev sohbetleri ve çocuk oyunları o kadar önemli ki!

Yalçıntaş ilerleyen sayfalarda çocuk oyunlarının ve ev sohbetlerinin kendisi için ifade ettiği anlamı anıları eşliğinde anlatıyor. Çocuk oyunlarının kendi çocukluğunda fazlasıyla yaygın olduğunu, bunun sosyalliğe katkı ve erdemli davranışları öğrenme açısından etkili olduğunu belirtiyor. Bilgisayar oyunlarının tek başına oynanabiliyor olmasının herkesin şikâyet ettiği ‘sosyalleşme’ sorununa yol açtığını ifade ettikten sonra, bayramları tahlil ederkenki yaklaşımını sergiliyor ve “zamanın getirdiği yeni alışkanlık ve imkânlara körü körüne karşı çıkmanın yararlı sonuç vereceğine inananlardan değilim” diyor. Bilgisayar oyunlarına karşı çocukların yaz kursları, geziler ve eğitici-öğretici programlar vesilesiyle yeni arkadaşlara sahip olmasına imkân hazırlanabileceği tavsiyesini veriyor.

Yalçıntaş, ev sohbetlerini, o zamanların Ankara’sında ilk ve ortaokul öğrencilerinin sosyalleşme aracı olarak ifade ediyor. Durum şu an için de çok farklı değil aslında. Düzenli bir şekilde, herkesin söz aldığı ve bir şeyler söyleme çabasında olduğu ev sohbetleri her zaman herkes için faydalı olmuştur. Yalçıntaş’ın döneminde gençler akşamları değişimli olarak birbirlerinin evlerinde toplanır ve kendi aralarında ‘yâren’ (dost) sohbetleri yaparlarmış. Annelerin özenle misafir ettiği gençler bu vesileyle toplanırlarmış, hem de annelerin ellerinden tel helva (günümüz pişmaniyesine benzediğini söylüyor Yalçıntaş) yerlermiş. Bu buluşmalar çok güzel anlamlara sahip gerçekten, şu an düşündüğümüzde bile. Sonuçta insanlar birbirlerine değer veriyor, evlerine misafir kabul ediyorlar, çaylar içiliyor, pastalar- helvalar yeniyor ve bolca sohbet ediliyor. “40 yıl önce olan bir şey bugün olmaz, o zamanın atmosferi farklı imiş” diye bir şey yok, öyle değil mi? İsteyen, biraz imkânı olan herkes yapabilir bunu bizce.

Nevzat Yalçıntaş, bugünkü gençliğin kendi zamanındaki, yani 50’li- 60’lı yılların gençliğinden farklı ve kendi dönemindeki gençlere göre günümüzdekilerin daha ‘gevşek’ olduğunu belirtiyor. Şu an hakkında gösteri yapılmayan bir konunun bulunmadığını, fakat bunun gençlerin hepsini değil de bir kısmını kapsamasının yetersiz olduğunu belirten Yalçıntaş, YÖK’ün sık sık protesto edildiğini ve sırf örtündüğü için okula alınmayan öğrencilere yapılan haksızlıkların dile getirildiğini ve bunların güzel olduğunu söylüyor. Fakat bunların gençliğin tümünü ilgilendirmesi gerektiğini söylüyor.

Bugün, gençlerin kitap okuma konusunda bir performans düşüklüğüne sahip olduğunu söylüyor hatıralarında eskilerden bahsederken. Kendi kuşağının okuma konusunda elindeki imkânların daha az olduğunu, ve fakat okuma konusunda ellerinden geleni yaptıklarını hatırlatıyor genç okurlarına.

‘Ezanı Türkçe okudum!’

Ezanın Türkçe okunduğu dönemleri yaşayan birisi olarak Yalçıntaş, o döneme dair anılarını ve derin tahlillerini de anlatıyor. Müezzinler Türkçe ezan okumak istemediklerinden bu işi gençlere yıkarlarmış ve Nevzat Yalçıntaş da birkaç kere Türkçe ezan okuyan kişi olmuş. Şöyle ifade ediyor o anları: “Kendim de okuduğum için, Türkçe metin bugün de hafızamdadır. ‘Tanrı uludur, Tanrı uludur’ diye başlıyordu. Sonra iki kez ‘Şüphesiz bilirim, bildiririm, Tanrı’dan başka yoktur tapacak…’ deniyordu. Bunu da iki kez tekrarlanan ‘Şüphesiz bilirim, bildiririm, Tanrının elçisidir Muhammed’ cümlesi takip ediyordu. Sonra da ‘Haydi namaza, haydi namaza’, ‘Haydi felaha, haydi felaha’ diye devam ediyordu.”

Müezzinler zaman zaman ezanı Türkçe okuduktan sonra tam namaz başlayacağı sırada “Allahu Ekber, Allahu Ekber” diye kamet getirirlermiş. Tabii devletin istediği Türkçe kamet… ‘Türkçe kamet’ten de bir örnek cümle söylüyor Yalçıntaş: “Namaz başladı, namaz başladı”. Kameti bu şekilde getirmeyip de Arapça getiren bir müezzin olursa, namaz sonrası iki kişinin kolları arasında götürülürmüş.

Nevzat Yalçıntaş, yüksek lisans, doktora ve diğer birtakım işleri için zaman zaman yurt dışına gitmiş. Burada da çok kıymetli anıları var. Bunları anlatıp geçmiyor, devamında çıkardığı dersleri ve gençlere söylemesi gereken önerileri de aktarıyor. Fransa’da geçirdiği birkaç yıllık eğitim hayatını anlattıktan sonra, yurt dışına giden gençlere çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Başarılı olmak için niyetlenilen işe tam olarak konsantre olunması gerektiğinin, bunun için de azim ve irade sahibi olunmasının öneminin altını çiziyor.

Yalçıntaş’ın Muhammed Ali Clay ile tanışması
İngiltere’de bulunduğu sırada, bir gün o sıralarda Müslümanların faaliyetler yaptığı ve bir de camisi olan Londra Kültür Merkezi’nden bir telefon geliyor Yalçıntaş’a. Amerikalı boksör Cassius Clay’in geldiğini haber veriyor telefondaki kişi. Yalçıntaş boksörlükle gençliğinde bayağı uğraşmış birisi. Neden bıraktığını da kitabında ayrıntılarıyla anlatıyor. Her neyse, çok dağıtmayalım konuyu; sonuçta Yalçıntaş Clay ile telefonda görüşüyor ve bir otel lobisinde tanışıyorlar ertesi gün. Clay, İngiltere’ye bir unvan maçı için gelmiş. Dünya şampiyonluğunu hedefleyen Cassius’un boks kurallarına göre önce kıta şampiyonlarıyla karşılaşması gerekiyormuş.

Sonuçta Yalçıntaş ve Clay görüşüyorlar. Yalçıntaş uzaktan tanıyor tabi ki ünlü boksörü, daha önce birkaç kez seyrettiği için. Telefonda tarif ettiği eşkâli hasebiyle Clay de onu tanıyor ve selamlaşıyorlar. Selamlaşmanın ardından Clay birden kelime-i şehadet getirmeye başlıyor ve sarılıyorlar. Yalçıntaş’tan dinleyelim devamını: “Bir de baktım ki, gözlerinden pıtır pıtır yaşlar dökülüyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, o an hem duygulandım, hem şaşırdım. Teessürünün nedenini tahmin ettiysem de, yine de onu teessüre sevk edecek bir davranış hatası yapıp yapmadığımdan emin olmak istedim.” Yalçıntaş Clay’e soruyor niye ağladığını. “Bunlar mutluluk gözyaşları” cevabını veriyor eskinin Cassius’u, efsanevî boksör; ve ekliyor: “Şu yaşımdayım, bana sarılan ilk beyaz adam sizsiniz.”

Evet, bundan sonra beraber Muhammed Ali ve ekibinin odasına misafir oluyorlar. Namaz kılmayı bilmediklerini söyleyince, Yalçıntaş hemen öğretiyor. Muhammed Ali de bunu bir hediye olarak telakkî ediyor ve öğlen yemeğine davet ediyor Yalçıntaş’ı. Muhammed Ali, Yalçıntaş’a dünya şampiyonası maçına çıkana kadar Müslüman olduğunu açıklamayacağını, şampiyon olup basın açıklamasıyla açıklamak istediğini söylüyor. Doğrusu, bu hareketi anlaşılır. Kendisi de anlatıyor Nevzat Yalçıntaş’a, eğer Müslüman olduğunu söylerse onu maça bile çıkartmayacaklarını, işin içinde olan birisi olarak tahmin edebiliyor. Gayet anlaşılır bir neden bu. Ve ilave ediyor Clay: “Ne zaman ki bu maç bitecek ve galibiyetim tescillenecek, işte o zaman basın toplantısıyla hakiki ismimi söyleyeceğim.”
HABER

Hz. Muhammed’in mezarına buldozer
Nerdun HACIOĞLU - Sebla KUTSAL
Hürriyet 1 Kasım 2012

"HZ. MUHAMMED'İN MEZARINI YIKILMAKTAN ATATÜRK KURTARMIŞTI"

Suudi Arabistan dünyanın en önemli İslam miraslarından Mescid-i Nebevî'ye buldozer sokmaya hazırlanıyor. AK Parti eski Milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş, Suudilerin Hz. Muhammed'in mezarının yıkılmasına yönelik 1926 yılındaki teşebbüsünü 2008'de gündeme getirmiş, Atatürk'ün o dönemde Suudiler'e "Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim" diye telgraf çekerek, yıkımın önüne geçtiğini belirtmişti.Russia Today'in haberine göre, Hz. Muhammed’in mezarına da ev sahipliği yapan Mescid-i Nebevî, 6 milyar dolarlık dev bir cami projesi için yıkılacak.

Hicret'ten sonra Medine'de Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilen, Peygamber Mescidi olarak da bilenen Mescid-i Nebevî, Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra, İslam dünyasının ikinci en kutsal mescidi kabul ediliyor.

Kutsal mekanda, Hz. Muhammed'in yanı sıra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in de kabirleri bulunuyor.

Suudi Arabistan dünyanın en önemli İslam miraslarından Mescid-i Nebevî'ye buldozer sokmaya hazırlanıyor. AK Parti eski Milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş, Suudilerin Hz. Muhammed'in mezarının yıkılmasına yönelik 1926 yılındaki teşebbüsünü 2008'de gündeme getirmiş, Atatürk'ün o dönemde Suudiler'e "Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim" diye telgraf çekerek, yıkımın önüne geçtiğini belirtmişti.Russia Today'in haberine göre, Hz. Muhammed’in mezarına da ev sahipliği yapan Mescid-i Nebevî, 6 milyar dolarlık dev bir cami projesi için yıkılacak.

Hicret'ten sonra Medine'de Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilen, Peygamber Mescidi olarak da bilenen Mescid-i Nebevî, Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra, İslam dünyasının ikinci en kutsal mescidi kabul ediliyor.

Kutsal mekanda, Hz. Muhammed'in yanı sıra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in de kabirleri bulunuyor.

"MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN HENÜZ TEPKİ YOK"
Peygamber Mescidi'ndeki çalışmaların bu yılki Hac dönemi biter bitmez, yani Kasım sonundan itibaren başlaması planlanıyor. Buna karşın, Müslüman aleminden henüz bir tepki gelmiş değil.

Mescid-i Nebevî, yeniden inşasının ardından 1.6 milyon kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük binası olacak.

Suudiler, her yıl ziyaretçi akınına uğrayan kutsal mekanın genişletilmeye ihtiyacının olduğunu söyleyerek projeyi savunuyor, ama inşaat çalışmalarının caminin çevresine ve en eskisi 7'nci yüzyıldan kalma tarihi yapılara etkisinin ne olacağı hakkında bir açıklama yapılmıyor.

"HZ. MUHAMMED'İN MEZARINI YIKILMAKTAN ATATÜRK KURTARMIŞTI"
Ak Parti eski Milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş, Suudilerin Hz. Muhammed'in mezarının yıkılmasına yönelik 1926 yılındaki teşebbüsünü 2008 yılında gündeme getirmişti.

Yalçıntaş, Kanal D'de yayınlanan Abbas Güçlü'yle Genç Bakış programında şunları söylemişti:

"Suudi Arabistan sınırları içindeki tüm mezarlıkları yıkıyorlardı. Atatürk sıranın Hz. Muhammed’in kabrine geldiğini öğrenince bir telgraf çekerek, ‘Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim’ demişti. Bunun üzerine Suudiler Hz. Muhammed’in kabrine dokunamamıştı. Ama bu telgraf yok edildi.”

TARİHİ ESERLERİN YÜZDE 95'İ YIKILDI
Washington merkezli düşünce kuruluşu Gulf Institute'a göre, son 20 yıl içerisinde, Mekke ve Medine'de bulunan tarihi eserlerin yüzde 95'i yıkıldı ve yerine yeni binalar yapıldı.

Suudiler, kutsal kent Mekke'de 2002 yılında Osmanlı döneminde Kabe'yi korumak amacıyla inşa edilen Ecyad Kalesi'ni yıkarak, yerine lüks oteller yaptı. Mekke'de inşa edilen "Jabal Ömer Kompleksi"nde 520 restorant ve 4 bin 360 dükkan bulunuyor.

"AMAÇ DAHA ÇOK PARA KAZANMAK"
İslami Mirası Araştırma Vakfı Başkanı Dr. İrfan el Alevi, Russia Today'e yaptığı açıklamada, tarihi eserleri yıkarak gerçekleştirilen bu tür projelerin amacının, "zengin elit hacılardan çok para kazanmak" olduğunu söyledi

Vakıf Başkanı, Hac ibadetinin, "Yoksul hacıların karşılayamayacağı kadar pahalı" hale geleceğini belirtti.

HAKKINDA YAZILANLAR

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş!..
HINCAL ULUÇ
sabah 22 Temmuz 2016

Tam da bu karmakarışık günlerde kaybettik onu.. Bu yüzden yazamadım. Kimse yazamadı doğru dürüst.. Bu ülkenin önde gelen değerlerinden Prof. Doktor Nevzat Yalçıntaş, hem de nasıl anılmayı hak etmişti oysa..
Zamanın en hızlı, televizyon muhabiriydim Ankara'da..
Cumhuriyet'e her pazartesi TV sayfası yapıyordum. Milliyet'in çıkardığı Tele Pazar Dergisinin Ankara temsilcisiydim. Yeni Asır'ın da Ankara TV muhabiri..
Haftanın bir gününü mutlak TRT koridorlarında geçirirdim..

İsmail Cem'in Genel Müdürlüğe gelmesi ve kurduğu harika ekiple kurumu çağdaş yayıncılığa geçirmesi TRT'yi hem de nasıl hızlandırmıştı. Bazı geceler Ankara sokakları seçim günlerine dönerdi. Öyle kapanırdı millet TRT'yi izlemek için..

CHP seçimi kaybedince, İsmail Cem ayrıldı. Adalet Partili Başbakan Süleyman Bey (Demirel) yerine Prof. Yalçıntaş'ı getirdi.

Merak içindeydik. En çok da ben.. Muhalif Cumhuriyet'in yazarıydım çünkü. Yeni TRT Yönetimi kuruma girmemi bile engelleyebilirdi. O zaman, habere dayalı gazeteciliğim biterdi.

Halk da yayınları merak ediyordu tabii..

Prof. Yalçıntaş bugün hala sevgi ve saygı ile andığım bir yöneticilik gösterdi. Zorunlu yapması gereken (Hükümet istiyordu çünkü kendisi değil) bir, iki değişiklik dışında, halkın beğenisini kazanan kuruma ve yayınlara aynen sahip çıktı.

Yalçıntaş Televizyonu, Cumhuriyet Yazarı Hıncal'a hep açık kaldı. Her kapıdan eskisi gibi girdim ve hep ayni ilgiyi gördüm..

Kendisiyle röportaj istedim. Hemen kabul etti. Tüm sorularımı yanıtladı.

Onu öven çok yazı kaleme aldım. Cumhuriyet de aynen yayınladı..

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, ülkenin örnek, arkasında iz bırakan yöneticilerindendi.

Sağcısından, solcusundan çok alkış, çok hayır duası aldı.
Mekanı cennettir..Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com