Uğur Gökyiğit
ülkücü şehitArtvin Ülkü Ocakları'nın ilk mensuplarından biridir. Babasına ait Gökyiğit Fotoğraf Stüdyosu'nda çalışıyordu. Artvin'de 4 Eylül 1980’de şehit edildi.

Dev-Yol militanlarınca kurşunlanarak öldürüldü. Ailesi, şehri terk etmek zorunda kaldı.

Kaynak:
Türk Sağı Sözlüğü,
Hüdavendigar Onur
Biyografi Net Yayınları, 2.Baskı İstanbul 2004, sf.597
HAKKINDA YAZILANLAR

Bir şehit
Hüdavendigâr Onur
Dokuz Sütun 14 Eylül 2019

Darbeden birkaç gün önce, 4 Eylül 1980 tarihinde Artvin'de, ülkücü Uğur Gökyiğit henüz 20 yaşındayken Dev-Yol'cular tarafından şehit edildi. 12 Eylül darbesi olduğunda ve Uğur vurulduğunda ben Erzurum'daydım. Uğur'un şehit edildiği haberini alınca ne yapacağımı şaşırmıştım. Bir kere bana, "Artık akşam ve yatsı namazlarına camiye gidemiyorum. En az 10-15 çakal arkama düşüyorlar" demişti.

Rahmetli Uğur'un sanatçı ruhu vardı. İyi fotoğraf çekerdi, güzel resimler çizer, bizi hayran bırakırdı. Yaşasaydı belki şimdi büyük bir ressam olabilirdi. Babası İlhan ağabeyin soyadlarını verdiği "Gökyiğit" adlı fotoğraf stüdyosunda babasıyla çalıştı. İlhan ağabey ise aynı zamanda, avukat Erdal Taşkan döneminde Adalet Partisi (AP) Artvin il yönetimindeydi. Annesi Emine abla ise kentin ileri gelen ebelerinden biriydi. Uğur'un iki kardeşi var: Yunus ve Timur. Yunus'u hatırlıyorum ama Timur o zamanlar çok küçüktü.

Gökyiğit ailesi, Uğur'u toprağa verdikten sonra uzun süre toparlanamadı. Yıllar önce Bursa'ya göç ettiklerini duydum.

Artvin'e gittiğimde arkadaşım Kemal Güner'le birlikte Uğur'un kabrini ziyaret ederek Fatiha okuduk.
Durağı cennet olsun.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)