Margaret Thatcher
İngiltere Eski Başbakanı13 Ekim 1925 tarihinde doğdu. Babası manavdı. Babası ayrıca şehir konseyi üyesiydi. 1947 yılında Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu. Kimya dalında diplomasını aldı. O her zaman parlak bir öğrenciydi. Kolejdeki Muhafazakar Derneği’nin başkanı seçildi. Kimyager olarak çalışmaya başladı. 1951 yılında Dennis adlı bir girişimci ile evlendi. 1953 yılında hukuk diploması aldı, avukat oldu. Aynı yıl ayrıca Carol ve Mark adı verilen ikiz kız çocuklarını doğurdu. Ama uzun süre siyasetten uzak kalamadı. 1959 yılında Finchley’de parlamento seçimleri kazandı. 1970 yılında Eğitim Bakanı oldu. 1974 yılında ikinci kez seçimleri kaybetti. 1979 yılında İngiltere’nin ilk bayan başbakanı oldu. 1990 yılında başbakanlık görevinden istifa etti. 1992’de Lordlar Kamarası girdi. Siyasetteki kararlı tutumu nedeniyle, Demir Leydi olarak adlandırıldı.

8 Nisan 2013 tarihinde öldü.


ESERLERİ:

Margaret Thatcher: Demir Lady'nin Anıları
(The Downing Street Years)
Margaret Thatcher
Sabah Kitapları / Olaylar-İnsanlar Dizisi

Madenciler grevinden Falkland Savaşı'na ve dönemin önde gelen devlet başkanları ve siyasetçilerle görüşmelerine uzanan politik çizgisinde,
kararlılığı ve sert düşünceleri nedeniyle "Demir Lady" ünvanını hak eden, son 20 yılın en etkili politikacılarından Thatcher'ın büyük ilgi uyandıran
başbakanlık yılları anıları.
HABER

'Demir Leydi' hayatını kaybetti
8 Nisan 2013

İngiltere'nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher 87 yaşında hayatını kaybetti. İngiltere'de bayraklar yarıya indirildi.Thatcher'ın bugün sabah saatlerinde felç geçirdiği, ardından hayatını kaybettiği belirtildi.

Thatcher ailesinin sözcüsü Lord Tim Bell, "Mark ve Carol Thatcher anneleri Barones Thatcher'ın bu sabah geçirdiği felcin ardından huzurlu bir biöimde yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle duyurmuştur" dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)