Semih Günver
emekli büyükelçi


1917 Ocak ayında Kütahya'da doğdu. Galatasaray Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. 1949 Eylül ayında sınavı kazanarak Dışişleri Meslek Memuru oldu. Sırasıyla İsviçre, İtalya, Belçika, Sovyetler Birliği, Cezayir, Mısır ve Fransa (Strasbourg)'da görev yaptı. 1957 yılında elçi oldu. 1982'ye kadar büyükelçi olarak çalıştı. Emeklilik yıllarında çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. 6 kitap yazdı. 10 Ocak 2000 tarihinde Ankara'da 93 yaşında öldü.

ESERLERİ:
1.Bir Kiraz Ağacı Olsaydım /Anı (1986)
2.Fatin Rüştü Zorlu'nun Öyküsü /Biyografi (1985)
3.Tac Mahal Oteli /Anı (1994)
ESER-AYRINTI

Bir Kiraz Ağacı Olsaydım
Bir Hariciyecinin Anıları
Semih Günver
Bilgi Yayınevi / Semih Günver'in Kitapları Dizisi

Semih Günver, "Milliyet" okuyucularının yakından tanıdığı bir Büyükelçi. Sıfatına "Büyükelçi-yazar" diyorum, ama bence "Yazarlığı", yine büyük başarı ile sürdürüp emekli olarak tamamladığı diplomatik kariyerinin bile önüne geçmiş gibi görünüyor.
Üslubundaki sadelik ve samimilik ve biraz da muziplik, ömrü resmi yazı yazmakla geçmiş bir yüksek-bürokrat için alışılmamış bir özelliktir. Eski deyimle bir "takdim-tehir" yapıp, iki sıfatının yerini değiştirerek söyleyelim; "Yazar-Büyükelçi" Semih Günver'in bu eserini okurlarımıza sunarken kıvanç duyuyoruz.
-Altan Öymen (Milliyet)-
ESER-AYRINTI

Fatin Rüştü Zorlu'nun Öyküsü
Semih Günver
Bilgi Yayınevi / Semih Günver'in Kitapları Dizisi

Semih Günver, bu kitabında, Fatin Rüştü Zorlu'yu anlatıyor. Başbakan Adnan Menderes'in Dışişleri Bakanı Zorlu'nun, göz kamaştırıcı ikbal ve başarı günleri olmuş; Zorlu, bir dönem Türk dış politikasına damgasını vurmuştur. Kıbrıs'ta Türk toplumunun ve Türkiye'nin hak ve sorumluluklarını bağımsal bir temele oturtmuş olan Zürih ve Londra Anlaşmalarının baş mimarı da Zorlu'dur. Fakat çok ıstıraplı günler de yaşamıştır. Dünyaya veda edişi bir cesaret örneği olduğu kadar da hazindir. Günver, böyle bir yaşamın öyküsünü ustalıkla yazmış.

Türü: Biyografi
168 Sayfa
Basım yılı: 1985, 1. Basım
Boyut - Kağıt: 19,5 x 13,3 cm.
ESER-AYRINTI

Tac Mahal Oteli
Semih Günver
Bilgi Yayınevi / Semih Günver'in Kitapları Dizisi

Dağarcığı zengin ve renkli anılarla yüklü Semih Günver, yeni kitabı Tac Mahal Oteli'nde de onurlu mesleği büyükelçilik ve dışişleri görevlerinin yanı sıra, daha sonraki yaşamından ve olağanüstü gözlemciliğinden örnekler sunuyor. Kitabın değişik kesimlerinde Semih Günver'le birlikte kimi kez yurtdışında, İkinci Dünya Savaşı içinde ve sonrasında batının geçmiş zaman kentlerini dolaşacak; o günlerin yaşam biçimi ile insanlarını hüzünle izleyeceksiniz.

Türü: Anı-Anlatı
ISBN: 9754944490
272 Sayfa
Basım yılı: 1994, 1. Basım
Boyut - Kağıt: 13,3 x 19,5 cm.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)