Halit Zarbun ( 1912)
Gümüşhane Eski Milletvekili


hukukçu


Halit Hulki Zarbun1912 yılında Gümüşhane'de doğdu. İlkokulu Gümüşhane’de, ortaokulu Trabzon’da ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı.

1938–1939 döneminde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. iki yıl serbest avukatlık yaptı.

Demokrat Parti'nin Gümüşhane’deki kurucuları arasında yer aldı. TBMM'de 9 ve 10. dönemlerde milletvekilliği yaptı. 1961-1965 yıllarında Cumhuriyet Senatosu'nda Gümüşhane Senatörü olarak yer aldı.

12 Eylül 1980'den sonra kurulan Danışma Meclisi'nde Gümüşhane üyesi olarak görev yaptı.

Anayasa Mahkemesi üyeliği, Ankara Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Evli idi.

6 Mayıs 2001 tarihinde Ankara'da vefat etti. 9 Mayıs 2001 tarihinde Gümüşhane'de toprağa verildi.
AİLESİ

Babası Gümüşhane'nin tanınmış tüccarlarından Hacı Mehmet Fahrettin Zarbun'dur.

Dedesi Osman Bey’dir. Annesi Gümüşhane’nin ileri gelenlerinden Hafız Hilmi Bey’in kızıdır. Soyu Fatih’in Trabzon’un Fethi ve Türklüğün yerleşmesinde büyük katkı olan soydan gelir.


HAKKINDA YAZILANLAR

Meclis bir rengini daha kaybetti
Hürriyet 7 Mayıs 2001

Gümüşhane eski milletvekili ve senatörlerinden Halit Zarbun, tedavi gördüğü Ankara Bayındır Hastanesi'nde vefat etti. Gazetemizin sahibi Aydın Doğan'ın eşi Sema Doğan'ın da dayısı olan Zarbun için yarın 09.30'da eski üyesi olduğu Anayasa Mahkemesi önünde, 12.00'de de TBMM önünde törenler düzenlenecek. Daha sonra Gümüşhane'ye gönderilecek cenaze 9 Mayıs Çarşamba günü, Kemaliye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından, kendi isteği üzerine Gümüşhane'deki aile kabristanında toprağa verilecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)