Sait Selahattin Cihanoğlu ( 1895)
futbolcu, avcı, spor yöneticisi


Sait Selahattin Bey1893 yılında doğdu. 1911'de Kuşdili Kulübü'den Fenerbahçe'ye transfer oldu. 7 yıl Fenerbahçe'de oynadı. Sakatlık geçirdikten sonra bir daha eskisi gibi futbol oynayamadı. 114 maçta 94 gol attı.

Futboldan başka, hokey, kriket ve su sporlarıyla uğraştı.

Avcılığa büyük ilgisi vardı. Afrika'ya gitti safaride aslan avladı. Vahşi hayvanlardan 22 tanesinin içini Londra'da doldurttu. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün müzesine hediye etti. Ancak müzede 1932'de çıkan bir yangında hepsi yandı.

1932-1933 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nde başkanlık yaptı. Bu dönemde Fenerbahçe'nin ilk yabancı antrenörünü getirdi. Genç, A ve B takımların hepsinde namağlup şampiyon olarak büyük bir başarı kazandı.

1975 yılında İstanbul'da vefat etti. Kabri yakın arkadaşı Galip Kulaksızoğlu'nun yanında Karacaahmet Mezarlığı'ndadır.

ESERİ:

"Sporculuk ve Avcılık Hatıralarım" (1971)
HAKKINDA YAZILANLAR

Aslan Avlayan İlk Türk

Aslan avlayan ilk Türk, Fenerbahçeli Sait Selahattin Bey'di. 1925 Ekim'i ile 1926 Mayıs'ı arasında Afrika'da yaptığı safaride vurduğu vahşi hayvanlardan 22 tanesinin içini Londra'da doldurtarak Fenerbahçe Kulübünün müzesine hediye etti. Ancak hayvanların çoğu müzede 1932'de çıkan bir yangında yandı.

Bizde geçmişte yapılan avlar ya saray eğlencesiydi, ya da kalabalık gruplar halinde çıkılan ve köye yahut sürülere musallat yaban hayvanlarını imhaya yönelik olurdu.

Türkiye avcılığının batıdaki gibi bir spor halini alabilmesi için 20. yüzyılın gelmesini ve Sait Selahattin Bey'i beklemek gerekti.

Sait Selahattin, 1895'te İstanbul'da doğdu. Genç yaşında spora, özellikle de ava yakınlık duydu.Fenerbahçe Klübü'ne girdi. Önce futbol, sonra sutopu oynadı. Kriket, beyzbol, kürek, yelken, hentbol ve yüzmeye merak sardı. Katıldığı müsaabakalarda şampiyonluklar kazandı ve avcılığın Klübün bir şubesi haline gelmesini sağladı. 1925'e kadar amatörce sürdürdüğü merakını daha sonra Galip, Necati, Arthur, Merdivenköylü Ziya ve Galatasaray'dan Klübe geçen Emin Bülent beylerle profesyonelce devam ettirdi. Artık "Avcı Sait" olarak biliniyordu.

Profesyonel bir safariye katılan ilk Türk yine Sait Selahattin oldu. 1925 Ekim'inden 1926 Mayıs'ına kadar tam 8 ay boyunca Afrika'da safari yaptı ve "ASLAN AVLAYAN İLK TÜRK" ünvanını kazandı. Safaride vurduğu vahşi hayvanlardan 22 adedinin içini Londra'da doldurtarak Fenerbahçe'nin müzesine hediye etti. Ancak Müze'de 1932'de çıkan yangında doldurulmuş hayvanların çoğu küle döndü.

Sait Selahattin, Cumhuriyet'ten sonra "Cihanoğlu" soyadını alacak, Fenerbahçe avcılık Şubesini 1932'de daha da geliştirecek ama 1960'lara gelindiğinde Şube'nin faaliyeti durma noktasına gelecek ve tek faal üye yine Sait Selahattin olacaktı.

Aslan avlayan ilk Türk, hayata 1975'te veda etti ve Ondan geriye 1971'de yayınladığı "Sporculuk ve Avcılık Hatıralarım" adlı kitabı kaldı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)