İsmail Türüt
Türk Halk Müziği Sanatçısı8 Haziran 1965 tarihinde Rize Merkez Ambarlık köyünde doğdu. İlkokulu, Ambarlık İlkokulu'nda bitirdi.

1982 yılında Laz Uşağı ile adlı ilk albümünü çıkardı.

Kanal 7, TGRT, Flash TV'de Türüt Showu ile Kanal 7 ve Flash TV'de Fıkralarla Türkiye ve Meltem TV'den "Türütten Türküler" programı sundu. TGRT'de Tirvana ve Kanal 7'de Naber Bacanak adlı dizide başrolü oynadı.

Türkiye'de yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere en çok konser veren 5 sanatçıdan biridir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

ALBÜMLERİ:

*Laz Uşağı
*Komşu Kızı Lazmısın Çerkezmisin
*Ondan Kaynana Olmaz
*Çay Güzeli
*Güzellere Bayram Var Hamsi
*Kara Sevdalı Fatma
*Zorla Güzellik Olmaz
*Oy Canan
*Akıllı Ol
*Hamsi Gözlüm
*Suzan
*Deniz Gözlüm
*Karadeniz Sofrası
*Piryoz
*Deli Zekiye
*Dünya Tatlısı
*Kırktan Sonra
*Terör (2010)
HABER

İsmail Türüt'e silahlı saldırı
Hürriyet 14 Mayıs 2001

Türkücü İsmail Türüt, tavernada programı sırasında, silahla ayağından vuruldu. Saldırıyı gerçekleştiren Tolga Bilgi adlı kişi daha sonra yakalandı.

Tarabya'da bulunan ''Sevillanas'' adlı tavernada sahneye çıkan İsmail Türüt, saat 01.30 sıralarında tavernaya gelen sir kişinin tek el ateş etmesi sonucu ayağından yaralandı.

Olay sonrası İstinye Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi edilen Türüt, yakınları tarafından basın mensuplarına gösterilmeden hastaneden götürüldü.

Polis saldırganı bugün öğleden sonra yakalandı. Saldırganın, 'Arto' takma adını kullanan Harutyun Dalga'yı yaralamak suçundan tutuklu yargılanırken kısa süre önce tahliye olan Tolga Bilgi olduğu belirlendi.

Soruşturmayı yürüten Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Bilgi'yi silahıyla birlikte yakalayarak gözlem altına aldı.

Gayrettepe'deki Cinayet Büro Amirliği'ne getirilen Bilgi gazetecilerin, ''İsmail Türüt'ü neden vurdun'' sorusunu, ''Sanatçılar fazla konuşmamalı'' diye yanıtladı.

Polis yetkilileri, Bilgi'nin olayı tek başına yaptığının belirlendiğini kaydettiler.

'ARTO'NUN VURULMASI

Sahnede 'Arto' takma adını kullanan şarkıcı Harutyun Dalga, 24 Eylül 2000 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu bacağından yaralanmıştı.

Olaydan sonra yakalanan ve ''Ateşli silahla adam yaralamak'' suçundan 5 ile 11 yıl 3 ay arasında hapis cezası istemiyle İstanbul 1.Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılanan Tolga Bilgi, 27 Mart 2001 tarihli duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)