Mahmut İslamoğlu
öğretmen, yönetici, yazar1 Mart 1934 tarihinde Kıbrıs’ın Limasol kenti’nde doğdu. İlk tahsilini doğduğu kentte tamamladıktan sonra orta ve lise sınıflarını Larnaka’daki 'Amerikan Akademi' adlı kolejde okudu. Yüksek tahsilini ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı. Kıbrıs’taki muhtelif lise, kolej ve yüksek öğrenim kurumlarında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde İngiliz dilinde eğitim veren ilk kolej olan ve 1964 yılında kurulan Türk Maarif Koleji’nin üç kurucu üyesinden biridir. 1976 yılından sonra Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığında Türk Dili ve Edebiyatı Müfettişliği ile Gençlik ve Kültür Dairesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1984 yılından sonra Turizm ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nda Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürlüğü görevinde bulundu. 1986 yılında emekliye ayrıldı. Bilahare Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yabancı öğrencilere Türk Dili öğretti, Yakın Doğu Koleji’nde de Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı.

1969 yılından bu yana halkbilim alanında kaleme alıp kitap halinde yayımladığı eserleri yanında çeşitli şiir yarışmalarında dereceye giren eserleri de bulunmaktadır. 1981 senesinden beri gerek ulusal gerekse uluslar arası kongre, seminer ve sempozyumlara çoğu zaman ülkesini temsilen katılmakta olan yazarın elde ettiği ödülleri mevcuttur. Evli ve bir çocuk babası. İngilizce ve Yunanca bilmektedir.

ESERİ:
Kıbrıs Türk Folkloru
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)