Semra Sezer
Türkiye'nin 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Eşi


emekli öğretmen


Semra Kürümoğlu Sezer17 Ağustos 1944 tarihinde Afyon'da doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi’nde bağladığı öğrenimine ikinci sınıftan sonra devam etmedi. Birinci sınıfında iken tanıştığı Ahmet Necdet Sezer’le 1964 yılında evlendi.

Evlendikten sonra eşinin tayin olduğu Diyarbakır’ın Dicle ilçesine gitti. Fark derslerini verip öğretmen oldu. 1975 yılında Ankara’ya taşındılar.

Çankaya İlköğretim Okulu’nda görevliyken 1995 yılında çıkan afla üniversiteye döndü. Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu (1996). 33 yıl öğretmenlik yaptı.

Eşinin cumhurbaşkanı seçilmesiyle 2000 yılında öğretmenlikten emekli oldu. Zeynep, Ebru ve Levent adlarında üç çocukları var.
Semra Sezer Hakkında Notlar

Bayan Sezer, eşinin 24 Nisan 2000'de iktidar ve muhalefet partilerinin tarihi mutakabatıyla Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildiğini televizyondan öğrendiğini belirtirken, yorum yapmaktan kaçındı. Sadece “Hayırlı olsun” demekle yetindi.

Bayan Sezer, eşinin 24 Nisan 2000'de iktidar ve muhalefet partilerinin tarihi mutakabatıyla Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildiğini televizyondan öğrendi.

Mütevazi kişiliği ile tanınan Bayan Sezer saçlarını boyatmıyor, takı kullanmıyor. Her zaman sadeliği tercih eden Semra Hanım'ın marka düşkünlüğü hiç olmadı. Tutumlu bir insan olarak tanınıyor. Çok konuşmayı sevmiyor, içki ve sigara kullanmıyor. Tek düşkün olduğu şey ise eşi ve çocukları.

Ankara'ya 18 Eylül 1975 tarihinde naklen geldi. Çankaya İlköğretim Okulu'nda görev yaptı. Şubat 2000'nde emekliye ayrılmak üzere dilekçe verdi. 1/4 kadro derecesinden emekli oldu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)