Bülent Eczacıbaşı ( 1949)
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİAD) yüksek istişare kurulu başkanı


İlaç ve Kimya Endüstrisi İşverenleri Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı1949 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Alman Lisesi'ni bitirdi. Londra Üniversitesi'nde kimya mühendisliği, Massachusetts Institute of Technology'de yüksek lisans eğitimi yaptı. Lafarge ve Capital International Inc. Uluslararası Danışma kurulları üyeliği, Türk Pirelli ve Türk Siemens A.Ş. Yönetim Kurulu başkanlığı görevlerini de üstlendi. 1991-93 döneminde yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunduğu TÜSİAD'ın daha sonra yüksek istişare kurulu başkanı oldu. İngilizce ve Almanca biliyor.


HABER

Bülent Eczacıbaşı, İKSV Başkanı olduİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanlığına Bülent Eczacıbaşı getirildi.
İKSV'den yapılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu, Şakir Eczacıbaşı'nın vefatının ardından olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Şakir Eczacıbaşı'nın vefatıyla boşalan Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Bülent Eczacıbaşı, daha sonra oy birliğiyle İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi.HABER

Esener toprağa verildi
Hürriyet 14 Ocak 2012

Oya Eczacıbaşı'nın annesi Sabiha Yıldız Esener'in cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın kayınvalidesi ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı'nın annesi Sabiha Yıldız Esener'in (77) cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.

Esener, için Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen törende, Esener'in eşi Turan Esener, oğlu Sadık Esener, kızı Oya Eczacıbaşı, damadı Bülent Eczacıbaşı ve torunları Esra ile Emre Eczacıbaşı taziyeleri kabul etti.

Törene, eski başbakanlardan Tansu Çiller, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, eşi Cem Boyner, Galatasaray Kulübü eski Başkanı Faruk Süren, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın eşi Beyhan Bağış ile sanatçı Haldun Dormen'in yanı sıra sanat, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Esener'in cenezasi, burada öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşınarak cenaze arabasına konuldu. Esener'in cenazesi, daha sonra götürüldüğü Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi.
HABER

Bülent Eczacıbaşı: Öğrencilerin hepsi muhteşemdi
06.06.2012

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından organize edilen 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın şarkı finaline katılan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Türkçe Olimpiyatları'nın muhteşem bir organizasyon olduğunu söyledi.

Yarışmanın bitiminde açıklamalarda bulunan Ünlü işadamı, "Öğrencilerin hepsi muhteşemdi. Hepsi çok yetenekli oyuncular. Sevgi dili, barış dili Türkçe toplumları yaklaştırıyor. Bu akşam bunun çok güzel örneğini gördük. Türkçe Olimpiyatları 10. senesine girdi. Biz yeni yeni farkında oluyoruz. Bundan sonra eminim daha da gelişecek" diye konuştu.HABER

Eczacıbaşı ‘plaza dili’ne savaş açtı
SONGÜL HATISARU / SON BİR SORU
Milliyet 20 Mayıs 2013

Plazalarda Türkçe-İngilizce sözcüklerden oluşan bir dil konuşulmasından rahatsız olan Bülent Eczacıbaşı doğru Türkçe kampanyası başlattı. Eczacıbaşı’nda ‘uydurukça’ konuşan 5 lira ‘ceza’yı kumbaraya atıyor

Hard copy’leri set etme işini taşere ettikten sonra yazımın wording’ini düzeltmeye focuslanıyor olacağım.” Metropollerde beyaz yakalıların çalıştığı plazalarda bir gün geçirseniz bunun gibi yüzlerce cümle duyabilirsiniz. Yalnızca ‘plaza insanlarının’ anladığı bir dil bu!.. Kimi zaman aynı anlama gelen sözcüklerden oluşan bir tamlama: Nüans farkı! Bazen de İngilizce zaman kalıplarıyla düşünülüp Türkçe söylenmiş sözler: Yapıyor olacağım!
Biraz Türkçe, biraz İngilizce... Ama bu dil için en iyi tanımlama: Uydurukça!

Bu tanımlama Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’na ait. Plazalarda konuşulan bu tuhaf dilden son derece rahatsız olan Bülent Eczacıbaşı, bu dile karşı adeta savaş açtı.
Katıldığı çeşitli iş toplantılarında, şirket çalışanlarının kendi aralarındaki sohbetlerde, e-posta mesajlarında kullanılan dilin her geçen gün değiştiğini fark eden Bülent Eczacıbaşı’nın önderliğinde, bu gidişe dur demek için Eczacıbaşı Topluluğu bünyesindeki şirketlerde “Uydurukça konuşuyor olmayalım!” adlı bir kampanya başlatıldı.
Türkçe’yi en iyi konuşan işadamlarından Bülent Eczacıbaşı’nın önderliğinde başlayan ve Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı Okşan Atilla Sanön’ün yürüttüğü kampanya holdingin tüm kadrolarına yayılmış durumda.

Öyle ki öğle yemeklerindeki hatalı Türkçe kullanımlarında bile herkes birbirini uyarır hale gelmiş ve konu cezalandıran bir kampanyadan çok eğlenerek ve şakalaşarak farkındalık yaratan bir hale dönüşmüş. Eczacıbaşı’nın bu yaklaşımı yeni neslin eğlenerek öğrenme modeliyle de örtüşüyor. Kampanyayı yürüten Okşan Atilla Sanön, “Hedefimiz asla öz Türkçe polisliği yapmak değil, çalışanlarımızda farkındalık yaratarak uyduruk bir lisan oluşmasının ve kullanımının önüne geçmek. Bu kampanyanın tüm geliri Eczacıbaşı Gönülleri’nin YİBO’lara Türkçe yazım kılavuzu ve Türkçe sözlük alımında kullanılacak” diyor.

Bağış kutuları hazırlandı

Bu çerçevede önce en sık kullanılan 20 ‘uydurukça’ sözcük ya da sözcük grubu belirlendi. Sonra Eczacıbaşı şirketlerine ait toplantı odalarına birer ‘bağış kutusu’ yerleştirildi. Şimdi toplantılarda kim, ‘uydurukça’ bir şey söylerse kutuya gönüllülük esasına dayalı olarak 5 lira atıyor. “Uydurukça-Türkçe” sözlüğe, Eczacıbaşı çalışanlarının katkılarıyla her geçen gün yeni kavramlar ekleniyor. Ayrıca toplantılarla başlayan kampanyanın e-posta mesajlarına, hatta plaza sohbetlerine kadar yaygınlaştırılması planlanıyor.

Türkçe kazanacak

Kampanya çerçevesinde bağış kutularında toplanan paralar yine kampanyanın içeriğine uygun şekilde “dil” için harcanacak. Bu paralarla alınacak Türkçe sözlük ve yazım kılavuzları, ilköğretim ve yatılı bölge okullarına ulaştırılacak. Ancak kampanyanın daha büyük kazanımı, kültürel ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle her geçen gün yabancı dillerin, özellikle de İngilizcenin baskısı altına giren dilimiz açısından olacak.

Belki de kampanya Eczacıbaşı’ndan sonra başka plazalarda da uygulanacak. Sonunda bir gün, bir plaza çalışanı, ‘Çıktıları düzenlemeyi çalışma arkadaşıma devrettikten sonra yazımdaki imla hatalarını düzeltmeye odaklanacağım’ diyecek.

Sık kullanılan ‘uydurukça’ sözcükler

Eczacıbaşı’nda en çok karşılaşılan ‘uydurukça’ kullanım ve doğru karşılıkları şöyle: * ‘Uydurukça’: Yapıyor olacağım - Doğrusu: Yapacağım * Confirm etmek - Teyit etmek * Third party - İş ortakları * Assing etmek - Görevlendirmek n Soft copy - Elektronik kopya * Focuslanma - Odaklanma n Wording - Yazım/ifade * Layout - Yerleşim n Hard copy - Çıktı * Check etmek - Kontrol etmek * Yapılabilite - Yapılma ihtimali * Taşere etmek - Taşeronla çalışmak * Kontekst - Bağlam * Kontent - İçerik * Refere etmek - Gönderme yapmak * Deadline - Bitiş tarihi.

HABER

Eczacıbaşı, İKSV'nın borçlarını üstlendi
26 Kasım 2013

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu, vakfın tüm borçlarının Eczacıbaşı Holding tarafından üstlenilmesi üzerine Deniz Palas’ın satışından vazgeçti.

Eczacıbaşı Holding tarafından yapılacak 46 milyon TL düzeyindeki yeni bir bağışla borçları sıfırlanacak olan İKSV, çalışmalarını aynı binada sürdürmeye devam edecek. Vakıf, binanın on yıllık bir süre içinde satışa çıkarılmamasını da taahhüt edecek.HABER

Eczacıbaşı’na Fransa’dan Legion d’Honneur nişanı
13 Kasım 2014

Fransa’da ilk kez 1802’de Napoleon Bonaparte tarafından verilen Legion d’Honneur, Fransız devletinin en üst düzey nişanı olarak kabul ediliyor.

Bu önemli ödül son olarak “Türkiye’nin kültürel ve toplumsal yaşamına ve Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine olan katkıları’’ nedeniyle Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’na verildi.

Fransa Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende konuşan Bülent Eczacıbaşı, “Bugüne kadar bu ayrıcalığı tatmış kişileri düşününce, insan sadece onur duymakla kalmıyor, yeni sorumluluklar yüklendiğini de hissediyor.” dedi. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de “Fransız Baharı” ve Fransa’da “Türkiye Mevsimi” etkinliklerini düzenlediğini belirten Eczacıbaşı, Türkiye ile Fransa arasındaki işbirliklerinin sevindirici sonuçlarının önümüzdeki yıllarda da görülmeye devam edileceğini kaydetti. Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, Eczacıbaşı Holding’in yeni pazarlara yaptığı yatırımlar arasında Fransa’nın da yer aldığını ve Fransa’da yatırım yapan başlıca Türk şirketlerinden olduğunu vurguladı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)