Abdülhamit Avşar ( 1964)
TRT İstanbul Müdürü


televizyon yapımcısı1964 yılında Doğu Türkistan’ın Yarkent şehrinde doğdu. İlk ve orta öğretimi Kayseri’de dereceyle bitirdi. 1986 yılında Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu Radyo - Televizyon Bölümünden birincilikle mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalında yüksek lisans (1997) yaptı. Türkiye’deki basın - siyaset ilişkisini Serbest Cumhuriyet Fırkası ekseninde konu alan tezi kitap olarak basıldı. “Uluslararası İlişkilerde Kamuoyu Yaratma Süreçleri: Türkiye-Azerbaycan İlişkileri Örneği” adlı tezi oybirliği ile kabul edilerek İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalında doktorasını tamamladı (2010).

1985–1986 yılları arasında Yeşilçam’da çalıştı. 1987 yılında Prodüktörlük sınavlarını kazanarak TRT’de göreve başladı. Çeşitli drama, kültür ve kuşak programlarının yanı sıra birçok belgeselin yapım ve yönetmenliğini üstlendi. Hazırladığı belgesellerin önemli bir bölümünün metinlerini kaleme aldı. Çeşitli yurt dışı toplantılarda TRT’yi temsil etti. Temmuz 2004-Kasım 2007 tarihleri arasında TRT Bakü Temsilciliği görevinde bulundu. 2006–2007 yılları arası Azerbaycan Türk Sanayici ve İşadamları Beynelhalk Cemiyeti (TUSİAB) Yüksek İstişare Kurulu üyeliği yaptı. Yakın dönem tarihiyle ilgili hazırladığı belgesel programlar dolayısıyla Türkiye Yazarlar Birliği “En İyi Belgesel (Son Tanıklar)” (2003), Türk Dünyası Hizmet Vakfı “Türk Dünyası Üstün Hizmet (Son Tanıklar)” (2003), “Samir Askerhanov (20 Yanvar: Hüzün ve Dirçeliş)” (2005) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Belgeseli (Ben Atatürk’ü Gördüm” (2008) ödüllerini kazandı. Pek çok kuruluşça ödül, şilt ve plakete layık görüldü. TRT Azerbaycan Temsilciliği görevi sırasında Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini geliştirmedeki katkılarından dolayı Bakü Asya Üniversitesince “fahri doktor” unvanı verildi (2007).

“Bir Partinin Kapanmasında Basının Rolü: Serbest Cumhuriyet Fırkası”, “Türkiyәnin İstiqlal Müharibәsindә Azәrbaycan Türklәri”, “Aydınların Gözüylә Azәrbaycan” ve “Azәrbaycan Yazıları” adlı kitaplarının yanı sıra çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. İngilizcenin yanı sıra Uygurca, Azerice, Özbekçe ve Kırım Tatarcasını bilmekte, Osmanlıca ile Kiril alfabelerini okuyabilmektedir. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi olan Abdulhamit Avşar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Basın Birliği gibi meslek kuruluşlarının üyesi, Doğu Türkistan Vakfı Başkan Yardımcısıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır.
HABER

Van Gölü Havzasında Selçuklu İzleri

Konuşmacı: Abdülhamit Avşar
TRT İstanbul Müdürü

18 Mart 2015
Saat: 19:30
UTESAV-MÜSİAD Genel Merkezi / Sütlüce


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)