Sadık Yakut ( 1956)
Kayseri Eski Milletvekili3 Şubat 1956 tarihinde Kayseri'nin Büyükkaramanlı Köyü'nde doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Kumru'dur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Halfeti, Çamardı ve Savaştepe Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği, Giresun Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu.

Gençlerbirliği Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 21, 22. Dönem Kayseri Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevini yürüttü. Evli ve 3 çocuk babası.
HABER

Meclis'te BDP'li Altan Tan'a 'gazlı su'
Hürriyet 14 Aralık 2013

TBMM Genel Kurulu kürsüsündeki su, "gazlı su" ile değiştirildi. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, kürsüdeki suyu kastederek, "Bizi o kadar alıştırdınız ki, bu su da gazlı su olsun" dedi. Bunun üzerine kavasa talimat vererek kürsüdeki suyu değiştirttiren TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, "İsteğiniz üzerine gazlı su gönderildi" dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)