Ünal Erdoğan
elektrik mühendisi, enerji uzmanı1941 yılında Çanakkale'de doğdu. TEK'te değişik görevler aldı. Özel sektörde üst düzey yöneticilikler yaptı. Elektrosan AŞ Genel Müdürü ve yönetim kurulu başkanı oldu. Öğretim üyeliği yaptı. EMO'na uzun yıllar hizmet verdi. İstanbul EMO’nun 3 dönem 1980'den 1989'a kadar başkanlığını yürüttü. TMMOB ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurullarında görev yaptı. Transformatör, koruma ve röle koordinasyonları konusunda dersler verdi. Beş Yıllık Plan gruplarında sürekli görev yaptı. Mesleki alanda basılı 5 kitabı, enerjiyle ilgili 300’ü geçen tebliği vardır.

18 Nisan 1999 seçimlerinde İP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. 4 Aralık 1999 tarihinde İşçi Partisi 5.Olağan İl Kongresinde İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğine, 17 Aralık 1999’da yapılan İP Olağan Kongresinde Başkanlık Kurulu üyeliğine getirildi. Evli ve beş çocuk babası.
ÇALIŞMALARI:

Ülkemizde 50-100-180 MVA güçlü, 154/380 kv gerilimli trafoların ilk yapımının gerçekleşmesine katkı ve imza koydu.

Rölev koruma devreleri ile, transformatör konusu ile yüksek gerilimde ölçme konusunda ihtisasları vardır.
GÖRÜŞLERİ:

Enerji bol ucuz, güvenilir, çevreci, yenilenebilir ve geleceği düşünen türlerde; en önemlisi mümkün olduğunca dışa bağımlı olmamalı “milli olmalıdır” diyen Ünal Erdoğan, aşağıda bahsedilen büyük sorunlu konuları Türkiye’nin gündemine getiren ilk insandır.

Dışa bağımlı Ambarlı Fuel-Oil santralına karşı başlattığı eylemli mücadelesi Yatağan-Yeniköy-Kemerköy (Gökova) santralleriyle ithal kömüre dayalı 7 adet santrale karşı çıkması ile sürmüş, Aliağa’da bu mücadelenin olumlu sonucu alınmıştır.

Seyitömer ve daha pek çok santralde oynanan oyunları, özelleştirme adı ile enerjide yapılan peşkeş çekmelerdeki gerçekleri ilk ortaya çıkaran olmuştur.

Yer altı ve yerüstü zenginliklerimizin ulusumuz lehine değerlendirilebilmesi için büyük mücadeleler vermiştir. Boraksla ilgili gerçeklerin belirlenmesinde ve 1978 yılında kamulaştırılmasında, siyanürlü altın aramanın yanlışlığının ülkemiz gündemine ilk getirilişinde, fırtına vadisine projenin ülkemiz aleyhine, yabancı şirket lehine nasıl değiştirildiğini tek farkeden uzman konumundadır.

Ülkemizin kurtuluşunun, enerjisini özkaynaklarından; bilhassa sudan karşılanmasına bağlayan Ünal Erdoğan, ülkemizin bir su potansiyel haritasını da çıkarmıştır.

“Akan herşeyin enerjisi vardır” sloganıyla Türkiye’nin su potansiyelinin görülebilen yıllar boyunca, enerji ihtiyacımızı karşılayabileceğini, enflasyonumuzu da, bu bedava ve yenilenebilir kaynakla aşabileceğimizi sürekli her ilgiliye anlatmaya çalışmaktadır.

Son zamanlarda tüm çabalarını enerjideki kirliliklerin, namussuzlukların belgelenmesi hususuna ayırmıştır.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)