Yaşar Nuri Öztürk
akademisyen, yazar


HYP Eski Genel Başkanı


CHP Eski Milletvekili22 Haziran 1951 tarihinde Trabzon'un Sürmene ilçesinin Küçükdere köyünde doğdu. İlk eğitimini babasından Kur'an okuyarak aldı ve dokuz yaşında hafız oldu. On yıllık klâsik medrese eğitiminden sonra Hukuk ve İlahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptı. 1980 yılında "İslâm Felsefesi" konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu. Fransa'da Grenoble Üniversitesi'nde çalıştı. New York'ta "İslâm Düşüncesi ve Çağdaş Sûfî Düşünce" dersleri okuttu.

1978 ve 1982'de "Türkiye Millî Kültür Vakfı" Ödülü'nü kazandı. Üniversitelerde 26 yıl görev yaptı, profesör oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. CHP'den istifa etti. 16 Şubat 2005 tarihinde, Halkın Yükselişi Partisi'ni kurdu. Daha sonra genel başkanlık görevinden istifa etti.

22 Haziran 2016 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HABER

Prof. Öztürk: Kemoterapi görüyorum
31 Mart 2012

Daha önce midesindeki kist nedeniyle ameliyat geçiren ilahiyatçı Prof. Yaşar Nuri Öztürk, Show Tv’deki “Saba Tümer’le Bugün”deki programında kemoterapi tedavisinde son döneme geldiğini söyledi.

Tedavisinin 9 Nisan’da biteceğini belirten Prof. Öztürk, “Doktorlarım yatmamı söylüyor. Tedavi nedeniyle ağır mide ilaçları alıyorum. İlaçlar yüzünden alt kattan üst kata çıkmakta zorlanıyorum ama yatmayacağım. Benim görevlerim var. Son ana kadar görevlerimi yapacağım” dedi.

Benim bir misyonum var

2 saat 45 dakika süren programda Yaşar Nuri Öztürk “Nietzsche’nin bir sözü var diyor ki ‘Ben eserim için yaşıyorum’. Bu söz benim için çok geçerlidir. Tarihin bana yüklediği bir misyon var. Kozmik planların bana yüklediği bir misyon var. O planların kontrolü altında bir misyondur. Ben bunu yerine getireceğim. Taa sahibi ‘Bana görevin bitti gel’ deyinceye kadar. Ben ameliyat masasında söyledim ‘geldim’ dedim. Herhalde bitti. ‘Hayır bitmedi’ dediler. Bu bir tecrübe. Bu senin için yaşanmış tecrübe, bir ‘experience vecu’ olacak ve işine devam edeceksin’ dediler ve ben devam ediyorum.”

Bazı sorular karşısında sinirlenmesi üzerine Saba Tümer, Prof. Öztürk’ün kemoterapi gördüğünü kusuruna bakılmamasını rica etti.

HABER

Yaşar Nuri Öztürk'ün sağlık durumu ciddiyetini koruyor!
Milliyet 1 Haziran 2016

İlahiyatçı profesör Yaşar Nuri Öztürk’ün, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’ne yattığı ortaya çıktı. Burada bir süre tedavi gören Öztürk, doktorlar tarafından evine gönderildi.

Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, twitter hesabı üzerinden Öztürk için dua istedi. Akay, “Değerli hocamız Yaşar Nuri Öztürk’ün durumu ağır, hocamız için dua edin. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi olan hocamız şimdi evinde. Allah acil şifalar versin” mesajını paylaştı.

Yaşar Nuri Öztürk, mide kanseri teşhisiyle 12 Kasım 2011 tarihinde ameliyat olmuş ve 3.5 ay boyunca kemoterapi görmüştü.
VEFAT-HABER

Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti!
Milliyet 22 Haziran 2016

Yaşar Nuri Öztürk akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Sevenleri acı haberi alır almaz sosyal medyadan üzüntülerini dile getirdi.

Mide kanseri teşhisiyle 2011'de ameliyat olan ünlü ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk, akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Yaşar Nuri Öztürk geçtiğimiz günlerde rahatsızlığından dolayı Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırmış, ardından evine gönderilmişti.

Öztürk'ün hayatanı kaybettiğini HYP Genel Başkanı Ragıp Önder Güney sosyal medya hesabından paylaştı.

ACI TESADÜF

22 Haziran doğumlu olan Yaşar Nuri Öztürk, bugün doğum gününde hayatını kaybetti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)