Üstün İnanç ( 1937)
gazeteci, yazar, senaryo yazarı1937 yılında İstanbul'da doğdu. İlk tahsilini İstanbul dışında yaptı. Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. İlk yazıları Yelken, Durum, Sanatkar ve Büyük Doğu dergilerinde yayınlandı. 1956 yılında Tercüman gazetesinde stajer muhabir oldu. Babıali'de Sabah, Bugün, Son Havadis, Tercüman, Zaman ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı. Sonraki yıllarda tiyatro ve sinema eserlerine yöneldi.

Yalnız Değilsiniz adlı romanından yönetmen Mesut Uçakan'ın uyarladığı aynı adlı filmi büyük ilgi uyandırdı. Bir dönem TGRT'de dramaturg olarak çalıştı. Kanayan Yara Bosna filminin senaryo yazarı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi Müdürlüğü ve öğretmenlik yaptı.

ESERLERİ:
Roman:
Yalnız Değilsiniz (1988)
İnsanlar Böyleydi (1988)
Ayıp Uşakları (1989)
Bir Kimlik Lütfen (1994)

Tiyatro Eserleri:
Kurt Kapanı
İlk Kurşun
Sultan Abdülhamid (Necip Fazıl Kısakürek'in aynı adlı eserine prolog).
HABER

Üstün İnanç Kitap Fuarı'nda
23 Temmuz 2012

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Beyazıt'ta düzenlenen Kitap ve Kültür Fuarı'nın bugünkü konuğu yazar Üstün İnanç... Saat 18:00'den itibaren okuyucularıyla sohbet edecek.HABER

Üstün İnanç Ağaç Kitabevi'nde
2 Mart 2013

Yazar Üstün İnanç, Ağaç Kitabevi'nde okuyucularıyla buluşacak. Üstün İnanç, kitap söyleşisinde eserleri hakkında okuyucularının sorularını cevaplandıracak. Erol Mermer'in düzenlediği etkinlik, Fatih Ağaç Kitabevi'nde 2 Mart 2013 saat 16:00'da başlayacak.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)