İsmet Hürmüzlü
tiyatro oyuncusu ve yönetmeniKerkük'te doğdu. 1950’lerde Kerkük’te Türkmen Tiyatrosu'nun kurucuları arasanda yer aldı. 1961 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'ne girdi. 1969'dan sonra Devlet Tiyatrolarında görev aldı. Oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik de yaptı.

1970’li yıllarda Çağlar Sanat Tiyatrosu’nda genel sanat yönetmen olarak görev aldı. Çağlar Sanat Tiyatrosu’nda 3 yıl deneysel tiyatro çalışması yaptı. Çok sayıda öğrenci yetiştirdi. 1980’li yıllarda bir süre Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu.

Sanatçı kendisinin yazdığı 'Ölüm Kabini' adlı oyunu ile 1992 yılında İsveç'te Onursal Ödül'e layık görüldü.

19 Ocak 2013 tarihinde Ankara'da vefat etti.

Görev Aldığı Oyunlar:
Bir Yabancı, Ölüm Tuzağı, Gömü, Ana Hanım Kız Hanım, Kamuoyu, Gün Ortasında Karanlık, Pervaneler, Mevlana, Yedi Kocalı Hürmüz, Silvanlı Kadınlar, 72. Koğuş, Vuslat.
HABER

MHP'DEN TAZİYE MESAJI
20 Ocak 2013

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. E. Semih Yalçın, İsmet Hürmüzlü’nün vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajda, “Türk tiyatrosunun seçkin simalarından ve Kerkük Türklüğünün değerli temsilcilerinden İsmet Hürmüzlü’nün vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. İsmet Hürmüzlü, 1950’lerde Kerkük’te Türkmen Tiyatrosunun kurucularındandır. 1961 yılında Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümüne giren Hürmüzlü, 1969'dan sonra Devlet Tiyatrolarında görev alarak önemli başarılara imza atmıştır. İsmet Hürmüzlü, oyunculuğunun yanı sıra rejisörlük dalındaki başarısını kanıtlamış bir sanatçı olarak hafızalarda yer edinmiştir. Hürmüzlü, 1970’li yıllarda milliyetçi camianın önemli sanat organizasyonlarından biri olan Çağlar Sanat Tiyatrosu’nda da kurucu ve genel sanat yönetmeni olarak görev almıştır. Burada 3 yıl süreyle akademik tiyatro çalışması yaparak çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. İsmet Hürmüzlü, 1980’li yıllarda bir süre Devlet tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. İsmet Hürmüzlü’nün tiyatro ve sanat alanında Türk kültürüne yaptığı büyük hizmetler, daima saygı ve şükranla anılacaktır. Sayın Hürmüzlü’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tiyatro camiasına da başsağlığı ve sabırlar dileriz” denildi.

HABER

Kerküklü Usta Tiyatrocu İsmet Hürmüzlüye Türk Tiyatrosuna Hizmet Ödülü
17 Haziran 2007

12–17 Haziran 2007 tarihleri arasında Mersin'in Tarsus İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Günleri” ne katılan Irak Ulusal Türkmen Tiyatrosunun kurucu Başkanı İsmet Hürmüzlü, 1950’lerde Irak-Kerkük’te Türk Tiyatrosunun kurucularındandır. 40 yıla aşkın Türk Tiyatrosuna vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı, Tarsus Belediyesi tarafından Türk Tiyatrosuna Hizmet Ödülü aldı.

1. Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Günlerine katılan Irak Ulusal Türkmen Tiyatrosu İsmet Hürmüzlünün yazıp ve yönetmenliğini yaptığı Tufan oyununu sahneye koydular. Bu oyun Tiyatro günlerinde büyük ilgi gördü ve her kesin beğenisini kazandı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)