Nilüfer  Hatun
Orhan Gazi'nin Eşi


Murat Hüdavendigar'ın annesiAsıl adı Holofira'dır. Yarhisar Tekfurunun kızıdır. Müslüman olduktan sonra Nilüfer adını aldı. Bursa yöresinde yaptırdığı camilerle ve hayır işleriyle çok sevildi. İsmi Bursa'da bir ilçeye verildi.

Bilecik tekfurunun oğlu ile düğünü yapılacaktı. Tekfur, Osman Gazi'yi davet ederek öldürmeye hazırlandı. Osman Gazi dostu olan Harmankaya hakimi Köse Mihal vasıtasıyla durumu öğrendi. Tekfurun bulunmamasından istifade ederek Bilecik Kalesi'ni fethetti. Gelin alayı basılarak, gelin esir alındı.

Müslüman olan ve Nilüfer adını alan tekfurun kızı, Orhan Gazi ile evlendirildi. Nilüfer Hatun'dan Süleyman Paşa ve Murad-ı Hüdavendigar dünyâya geldi. Orhan Gazi serhat boylarında mücadele ederken, hanımı da hayır işleri yaptırdı. Vefatında Bursa-Tophane semtinde bulunan Orhan Gazi Türbesi'ne defnedildi.

Nilüfer Hatun, Bursa’nın doğusundaki çayın üzerine köprü yaptırdı. Bu çay, Nilüfer Hatun'un adıyla anıldı. Ayrıca Bursa Kalesi'nde bir cami, kaplıca kısmında bir tekke yaptırdı.

Oğlu Murad Hüdavendigar ise annesi adına İzmit’te meşhur Nilüfer Hatun İmareti'ni inşa ettirdi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)