Mustafa Aydemir
sualtı araştırmacısı, yazar


Arkeolojik Eser Koleksiyoncuları Derneği Başkan Yardımcısı


antik amfora koleksiyoncusu


Mustafa Kemal Aydemir1953 yılında Antalya'da doğdu. 1972'de Antalya Lisesi'nden, 1979'da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu.

Denizlerde geçen bir çocukluğun ardından 1975 yılında Caddebostan'daki Türk Balıkadamları Kulübü'nden ilk dalgıç brövesini aldı. Bunu, Tecrübeli Derinsu Balıkadamı Brövesi ve dalgıç hocalığı görevleri izledi. Aynı kulüpte, dalış okulu ve teknik komite başkanlığı yaptı.

Sualtı Milli Takımı'nda ülkemizi temsil etti.

1977 yılında Teksas Üniversitesi adına Prof. George Bass grubu ile Serçe Limanı Bizans - Fatimi Batığı kazısında çalıştı. Antik batıklara, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları batıklarına daldı.

Mavi Dünya, Sualtı Dünyası ve Deniz Magazin'e denizler, batıklar ve balıklar hakkında uzun yıllar makaleler yazdı. Deniz Magazin'de 1999 - 2003 yılları arasında amforalar konulu yazı dizisini yayınladı. Bu yayınlar üniversitelere tez konusu oldu.

1981'den bugüne dek İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne kayıtlı, dünyanın en büyük amfora koleksiyolarından birini oluşturdu.

1995 yılında Antalya-Kemer açıklarında daldığı Fransız Savaş gemisi Paris II batığını
9 yıl boyunca araştırdı. Bu batığın sırlarını çözerek unutulmuş bir tarihi su yüzüne çıkardı. Ve bunu ''Ben Bir Türk Zabitiyim-Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul '' adlı kitapla belgeselleştirdi.

Mustafa Aydemir'in bundan sonraki hedefi amfora kitabını yayımlamak, balıklar, batıklar ve denizlerimiz hakkında yazdığı makaleleri bir kitapta toplamak, elindeki koleksiyonla ülkemize özel bir Sualtı ve Amfora Müzesi kazandırmak ve Antalya-Kemer açıklarında denizden yükselen ve bütün insanları kucaklayacak olan İnsanlık ve Barış Anıtı projesinin gerçekleşmesini sağlamaktır.

ESERLERİ:

Ben Bir Türk Zabitiyim
Batıktan Çıkan Kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul

Mustafa Aydemir
POZİTİF YAYINLARI

O dört küçük topu ve kocaman yüreği ile, İngilizler’in dev uçak gemisi Ben My Chree’yi Meis’te sulara gömdü. Bir diğerini savaş dışı bıraktı. Çok sayıda irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top ateşi ile yaktı. Akdeniz’de sahillerimize ölüm kusan Fransız savaş gemileri, Paris II ve Alexandra’yı Kemer’de batırdı.

Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na kadar hep cephede savaştı.

I. Dünya Savaşı’nda yenilip silahlarımız elimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek bu şanlı bataryanın toplarını almayı askeri şerefe aykırı saydı. Bu dört top daha sonra onun ellerinde Kurtuluş Savaşımız’da Ege’de düşmanı hallaç pamuğu gibi attı.

O, denize döktüğü yaralı düşman askerleri ölümü beklerken, onların yaralarını sardı. O, sadece kahraman değil, zafer gecesini anılarına, “Zaferlerden mütevellit neşemizi yaralı düşman askerlerinin acısına hürmeten izhar etmedik.” Diye yazabilecek kadar da insandı. Pierre Loti, onun Fransızlara verdiği insanlık dersi ile bütün Fransa’yı ayağa kaldırdı.

Savaştan sonra Büyük Mareşal’in teşvikiyle anılarını yazdı. Ama yayımlamadı. İçe dönük, sade ve mütevazı yaşadı.

Ta ki Mustafa Kemal Aydemir 1995 yılında Paris II batığına dalıp, yıllar süren bir araştırmanın ardından ona ulaşana kadar da kendini bizlerden sakladı... Ve onun inanılmaz anıları Fransız İngiliz askerleri arşivlerinden tek tek doğrulandı.

Bu kitap, bu batıktan çıkan, bu meçhul kahramanın kitabıdır.
Bu kitap, onun barut kokulu, insanlık dolu inanılmaz destanıdır...
gizle


Yayın Tarihi 2010-06-17
ISBN 6055514013
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 236
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kuşe Kağıt
Boyut 19.5 x 26 cm
HAKKINDA YAZILANLAR

İlk uçak gemisini Türk topçusu batırdı
NTV-MSNBC 3 Eylül 2004

Birinci Dünya Savaşı’nda 4 topçu bataryasıyla, ilk uçak gemisi batıran subay olan Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un yaşamı, ‘Ben Bir Türk Zabitiyim’ adlı kitaba konu oldu.

Mustafa Aydemir’in derlediği Ben Bir Türk Zabitiyim adlı kitapta, Birinci Dünya Savaşı’nda 4 topçu bataryasıyla enkazı halen Antalya’nın Kemer İlçesi açıklarında bulunan Paris 2 ve Alexandra adlı Fransız savaş gemilerini ve bir İngiliz uçak gemisini batıran Mustafa Ertuğrul’un yaşamı ve başarıları, belgeleriyle birlikte anlatılıyor.

Aydemir, kitabın 7 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Mustafa Ertuğrul’un anılarını yazmaya 1995 yılında Kemer açıklarındaki Paris 2 batığına daldığı zaman karar verdiğini belirten Aydemir, Ertuğrul’un anılarını Fransız ve İngiliz kaynaklarından da doğruladığını bildirdi.

Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un ismi, daha önce, Kemer’i Kiriş Mahallesi’ne bağlayan caddeye verilmişti.
HABER

Türkiye'nin ilk deniz müzesi kuruluyor
DenizHaber.Net
28.01.2010

Antalya'nın Kumluca ilçesinde "deniz ve amfora müzesi" kurulacağı bildirildi.

Arkeolojik Eser Koleksiyoncuları Derneği Başkan Yardımcısı ve antik amforalar koleksiyoncusu Mustafa Aydemir tarafından hazırlanan müze projesi, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'ya sunuldu. Proje hakkında Çetinkaya'ya bilgi veren Aydemir, Türkiye'de sualtı müzesi bulunduğunu ancak kendi projelerine örnek deniz müzesi bulunmadığını söyledi. Projesi hazırlanan müzenin Kumluca'ya çok şey kazandıracağını belirtti. Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, deniz ve amfora müzesinin belediyenin sahil projesi içinde yer alacağını ifade ederek, "Bu müzeye sahip olmak ilçemize ayrı bir değer kazandıracaktır" dedi.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)