Mervan Barguti
siyaset adamı, aktivist


Filistin Devleti Milletvekili6 Haziran 1959 tarihinde Ramallah'daki Kober köyünde doğdu. Fakir bir ailenin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.

15 yaşında El Fetih'e katıldı. 18 yaşında İsrail tarafından tutuklandı. Hapiste orta öğretimini tamamladı. İyi derecede İbranice öğrendi.

1983 yılında kaydolduğu Batı Şeria'daki Bir Zeit Üniversitesi'ni tutuklanma ve sürgün sebebiyle 1994'te bitirdi. Daha sonra Bir Zeit Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı.

Üniversite öğrencisiyken El Fetih içinde aktif siyasete girdi.

1987 yılında 1. Filistin intifadasının önemli liderlerinden biri oldu. İsrail tarafından tutuklandı ve Ürdün'e sınır dışı edildi. 7 yıl sürgünde kaldı.

1994 Oslo Anlaşması'ndan sonra Batı Şeria'ya geri döndü. 1996 yılında Filistin Meclisi'ne milletvekili olarak seçildi. 1999′da El Fetih'in Batı Şeria sorumlusu oldu.

2000 yılında başlayan 2. Filistin intifadasının da lideri oldu. 15 Nisan 2002'de Ramallah'ta İsrail ordusu tarafından tutuklandı.

1984 yılında evlendi. Bir kız ve üç erkek çocuk babası.
HAKKINDA YAZILANLAR

Arafat'ın yerine kim geçecek
Hürriyet 29.10.2004

Arafat'ın ölümü halinde Filistin yönetimin başına geçebilecek 5 isim ön plana çıkıyor.

Ahmed Kurey: Filistin Başbakanı, Arafat'ın eski destekçilerinden. 1993'te Oslo'da İsrail ve Filistin arasında gerçekleşen gizli görüşmelerde kilit rol oynamıştı. 66 yaşındaki Kurey'in son aylarda kendisine yeterli yetkiyi vermemekle eleştirdiği Arafat'la arası açık.

Mahmud Abbas: Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Arafat'tan sonraki en önemli ismi. 69 yaşındaki Abbas, liderlik için Kurey'den sonraki en güçlü aday.

Mervan Barguti: Cinayet suçundan halen İsrail'de hapis yatıyor. Uzun dönemde Arafat'ın en güçlü halefi konumunda. İkinci "İntifada" hareketinin yöneticilerinden.

Muhammed Dahlan: Eski içişleri bakanı. Halen Gazze Şeridi'nin güvenlik şefi. Reform yanlısı genç yönetim içinde göze çarpan isimlerinden. İsrail'in Gazze Şeridi'nden tek taraflı çekilmesi ardından düzeni sağlayabilecek bir lider olarak görülüyor.

Revhi Fettuh: Filistin Parlamento Sözcüsü, yasalara göre, Arafat'ın ölümünün ardından 60 gün süreyle başkanlık görevini sürdürecek. Liderlik için zayıf adaylardan biri olmasına karşın kilit konularda karar alınırken diğerlerini etkileyecek bir isim.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)