Edibe Sözen
akademisyen


İstanbul Eski Milletvekili1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 1984 yılında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. 1989 yılında yine aynı bölümde "Toplumsal Yapı, Değişme ve Toplumsal Kimlik" başlıklı teziyle, doktora unvanını aldı. 1991-1993 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi Communications Arti bölümünde Honorary Fellow statüsüyle "Sosyal Temsiller Teorisi" ve "İnsan İletişimi" konularında çalıştı. 1994 yılında uygulamalı sosyoloji doçenti bilahare de profesör oldu. 1985'ten günümüze İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görevini sürdürdü. Bir ara Zaman gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 16 Kasım 2006 tarihinde yapılan AK Parti 2. Olağan Kongresi’nde MKYK Üyesi seçildi. Kongre sonrası yapılan iş bölümünde AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili seçildi.

ESERLERİ:
1.Medyatik Hafıza (1997)
2.Demir Kafes’ten Plastiğe Kimliklerimiz (2000)
3.Söylem (2000)
4.Kertenkele Mantığı (2004)
5.Hepimiz Globaliz Hepimiz Yereliz (2012)
HABER

Hepimiz Globaliz Hepimiz YerelizProf. Edibe Sözen'in "Hepimiz Globaliz Hepimiz yereliz" kitabı'nin tanıtım toplantısı TYB İstanbul Şubesinde gerçekleştiriliyor.

Kitap, sosyal medyaların toplumun farklı alanlarını nasıl yeniden inşa ederek sosyal hale getirmeye çalıştığını, sosyal medyaların hangi eylemleri, hangi düşünce biçimlerini öne çıkardığını inceleyen makalelerden oluşuyor.

Prof. Edibe Sözen 'in bir yıla yakın üzerinde çalıştığı, ülkemizde en kapsamlı "Sosyal Medya analiz ve Tespitleri'nin yer aldığı kitabın Tanıtım Kokteyli, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesinin ev sahipliğinde 24 Şubat Cuma Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirilecek.

Saat 17:00'de başlayacak kokteyle Basın- Yayın, akademi ve sosyal medya takipçilerinin katılımı bekleniyor.

Gerçekleştirilecek tanıtım toplantısında Prof Edibe Sözen "Hepimiz Globaliz hepimiz yereliz" başlığı ile bir tanıtım konuşması yapacak. Ayrıca kitapta makalesi bulunan değerli yazarlarda toplantıda okurlarıyla buluşacak..
Kitaptan Satırlar

"Hepimizi globalin emriyle sokağa çıkaran ya da sokağın sesini duymaya çağıran bir kampanyavari süreç yeknesak 21. yüzyılı bir şekilde hareketlendirdi.

Nesneler sosyal medyalar, özneler ise sokağa çıkıp sesini duyuranlar...

Yerelin ve globalin yan yanalığı kimilerine göre bir kültürel zenginlik, kimilerine göre ise düşünme sınırlarım zorlayan bir kaotik duruş hali!

Her iki hale de tercüman olmaya çalışan Hepimiz Globaliz Hepimiz Yereliz: Gutenbetg Galaksi'den Zuckerberg Galaksi'ye katılımcıları farklı yönleriyle sosyal medyayı enine boyuna inceledi, analiz etti ve yorumladı.."
24 Şubat 2012


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)