Rüya Taner
piyanistKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin önde gelen genç kuşak piyanistlerindendir. İlk Müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlamış; küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile sürdürmüştür. 1983 yılında "Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası" 'ından yararlanarak Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyeti Devlet Bursu ile Londra'da bulunan "Guildhall School of Music and Drama" 'da prof joan Havill'in öğrencisi olmuş, 1992 yılında AGSM ve ARCM diplomalarını, 1994 te ise ender verilen "Konser Piyanisti" ünvanını alarak bu okuldan mezun olmuştur.

Öğrencilik yıllarında, ünlü Fransız Piyanist Pascal Roge (Nice)’nin perfeksiyonkurslarına katılmış ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Manastırın’nda onunla birlikte vermiş olduğu ikipiyano resitali, müzik çevrelerince büyük yankı uyandırmıştır. Tüm İngiltere çapında katılmış oldu festivallerde farklı yorumlarıyla da dikkati çeken Rüya Taner, “Ulusal Mozart Yarışması”, ”Oxford ve Hatfield Yarışmaları”, “Franz Liszt Yorumları”birincilik ödülleriyle, 1998 “Wingmore Hall”’da vermiş olduğu Debut resitali ile eleştirmenlerce övgüler almıştır.

Wingmore Hall resital sonrasında, Londra’da St. Johns Smith Square Hall ve Fairfield Hall gibi İngiltere’nin birçok ünlü salonlarında vermiş olduğu resitalleri yanında, şimdiye dek Avrupa, Asya, ABD ve körfez ülkelerini kapsayan toplam 45 ülkede solo resitaller, oda müziği konserleri ve orkestralar eşliğinde konçertolar seslendirmiştir.

Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerindeki tüm devlet senfoni ve özel orkestraları, Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Müzikası ile konser vermiş sanatseverlerle buluşmuş, Belçika, Ukrayna, Saraybosna, Makedonya, Beyaz Rusya, Pakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan devlet ve flarmoni orkestraları ve Oman Sultanlık Orkestrası eşliğinde, ünlü orkestra şefleri yönetiminde konserlerle birlikte bu ülkelerin radyo ve televizyonlarında programları yayınlanmış ve söyleşileri yer almıştır.

Son yıllarda, solistik kariyeri’nin yanı sıra, genç nesil solist arkadaşlarıyla ve “Adap”a bağlı piyanislerle birlikte “Oda Müziği” konserleri vermektedir.

Rüya Taner 2001 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı “Özel Sanat Danışmanlığı” yanı sıra, “Kuzey Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali” ile Kuzey Kıbrıs Uluslararası Lefke Sanat Festivali” Sanat danışmanlığını da yürütmektedir.

2009-2010 öğretim yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı’na bağlı Güzel Sanatlar Müzik Öğretmenliği Bölümünde “Danışman Piyano Profesörü” olarak görevlendirilmiştir.

Rüya Taner’in 1996 yılında Brüksel’de “Mozart Piyano Konçertosu No21”, 1998 de “Wingmore Hall Debut Resitali” canlı kayıtları ve 2003 yılında Prag’da Rudolfinum Salonundaki ilk stüdyo kaydı olan “Avrupa’nın Tatlı Suları” başlıklı CD leri, basın ve müzik çevrelerinden büyük övgü almaktadır.
HAKKINDA YAZILANLAR

Rüya Taner Antalya’da konser verecek
15/02/2005

KKTC’li piyanist Rüya Taner Antalya’da bir konser verecek.

Türkiye'deki dört şehri kapsayacak konserlerin ilki olan konser, 18 Şubat akşamı saat 20:00'de Akdeniz Üniversitesi Konser salonunda başlayacak ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrasının programlı konserleri çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası işbirliği ile gerçekleşecek.

Albay Haluk Erten yönetimindeki konserde Taner, piyano literatürünün incilerinden sayılan Ed. Grieg'in ünlü La Minör konçertosunu, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Nefesli Çalgılar Grubu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mızıkası eşliğinde solist olarak seslendirecek.

KonserdeAnton Dvorak'ın nefesli çalgılar için ilk kez TSK Armoni Mızıkası tarafından uyarlanan "Yeni Dünya" Senfonisi de yer alacak.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)