İsmet Bozdağ ( 1916)
tarihçi, yazar13 Mart 1916 tarihinde Bursa'da doğdu. Orta tahsilini Bursa’da yaptı. İ.Ü.İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi.

Memurluk ve gazetecilik yaptı. Önce şiir yazdı, sonra araştırmaya yöneldi.

1940-1952 yılları arasında Ankara Radyosu’nda 23 oyunu yayınlandı.

İlk şiirlerini şair Celal Sılay ile birlikte, 1934 yılında yayınlanan Üç Mum Yandı adlı kitapta topladı.

Bundan sonraki şiirlerini, 1943 yılında yayınlanan Gönderilmemiş Mektuplar adlı kitabında topladı.

Bazı eserleri İngilizce, Arapça, Urduca ve Çince'ye çevrildi.

8 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da doğdu.

ESERLERİ:

Şiir:
Üç Mum Yandı, Gönderilmemiş Mektuplar

Diğer Eserleri:
Başvekilim Menderes, Atatürk ve Eşi Latife Hanım, Atatürk İnönü Bayar Çekişmeleri, Atatürk'ün Sofrası, Abdülhamid'in Hatıra Defteri, Demokrat Parti ve Ötekiler, Kemal Tahir'in Sohbetleri, Atatürk'ün Anıları, The Ard İdea, Üçüncü Çözüm, İşte Japon Modeli, Sovyet Marksizmi Çin Marksizmi ve Türkiye Gerçekleri, Osmanlı Devlet ve Toplum Yapısı, Bir Darbenin Anatomisi/ 27 Mayıs İhtilali, Demirkırat Aldatmacası, Değişim Şafağı, Mustafa Suphi'yi Kim Öldürdü?, Osmanlıların Son Kahramanları, Beyaz Anılar.

VEFAT-HABER

İsmet Bozdağ vefat etti
Hayri Ataş'ın facebook haberi

İsmet Bozdağ Hocam (Bursa 13.03.1916 - 08.03.2013) Rahmet-i Rahmana Kavuştu... Ruhu şâd mekânı cennet olsun...

Bakü'den sabah saat 7 civarında İstanbul'a oradan da 8'e doğru eve geldim. Biraz dinlendikten sonra hazırlandım ve İsmet hocama doğru yola çıkıyordum ki telefonuma bir mesaj geldi. Mesajda İsmet hocamın gelini Özen hanımın İsmet hocamın vefat ettiği haberini okudum. İsmet hocamın doğum gününü uzun yıllardır beraber kutluyorduk ve yine daha çok o sebeple gelmiştim İstanbul'a ve maalesef İsmet Hocamla görüşemedik. Mekânın cennet olsun Hocam.

HABER

İsmet Bozdağ hayatını kaybetti
Dünya Bülteni 8 Mart 2013

Yakın tarih alanında çeşitli eserler veren Araştırmacı Yazar İsmet Bozdağ, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Dün akşam saatlerinde vefat eden İsmet Bozdağ'ın cenaze namazı, yarın (9 Mart Cumartesi) öğle namazını müteakip Bebek Camii'nde kılınacak. 1916 doğumlu olan İsmet Bozdağ 97 yaşındaydı.

Özellikle yakın tarihle ilgili araştırma, inceleme, biyografi ve röportaj kitapları bulunan İsmet Bozdağ, Kemal Tahir'in de yakın dostlarındandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)